آزادی ٣٨٠٩ زندانی جرایم غیرعمد

ستاد دیه کشور اعلام کرد: ۳۸۰۹ زندانی جرایم غیرعمد در نیمه نخست سال جاری، از زندان آزاد و به آغوش گرم خانواده بازگشته‌اند.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایرنا، به دلیل شیوع ویروس کرونا ار چه امسال میزبان جشن‌های آزادی نبودیم اما به برکت آیین‌های گلریزان برگزار شده در فضای مجازی و برپایی پویش‌های مردمی تا پایان شهریور ماه تعداد ۳۶۸۴ زندانی مرد و ۱۲۵ محبوس زن با حمایت‌های اقشار مردمی از بند آزاد شده‌اند.

 

۱۱ درصد آزادی‌ها متعلق به اصفهان است
در فهرست آمار ستاد دیه، استان اصفهان با فراهم شدن زمینه آزادی ۴۲۵ محکوم مالی و بدهکار دیات ناشی از حوادث کارگاهی یا رانندگی در صدر جدول عددی آزادی‌ها قرار گرفته است.
تهران با ۲۴۲ مورد آزادی، فارس با استخلاص ۲۱۵ مددجو و مازندران با مختومه کردن ۲۰۶ پرونده به آزادی در ادامه این فهرست قرار دارند.

۹۶ درصد زندانیان آزاد شده محکومان مالی هستند
از جمع مددجویانی که در این بازه زمانی طعم شیرین آزادی را چشیده‌اند تعداد ۳۶۵۸ نفر به دلیل ناتوانی در تامین تعهدات ناشی از صدور چک، مهریه و نفقه گرفتار زندان شده بودند و بقیه که فقط چهار  درصد مجموع زندانیان را تشکیل داده آن‌هایی هستند که به دلیل عدم استطاعت مالی در پرداخت دیات گرفتار بند بودند.
قابل توجه اینکه در شمار ١٢۵ زن زندانی آزاد شده ۵۵ نفر از این بانوان آن‌هایی هستند که نه با صدور چک یا امضای سفته برای کسب منافع شخصی، بلکه به واسطه ضمانت از طریق این اوراق گرفتار شیادانی شده‌اند که تسهیلاتی را دریافت و قرار بوده اقساطی را پرداخت کنند، اما از اقدام خیر ضامن نهایت سوءاستفاده را کرده و علی‌رغم پیگیری‌های قضایی و انتظامی هنوز متواری هستند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.