ترامپ: با جدیت نامزدی در ۲۰۲۴ را بررسی می‌کنم

دونالد ترامپ در اولین مصاحبه مهم از زمان خروج از کاخ سفید گفت، حزب محافظه‌کار که برخی می‌گویند بین وفاداران “مگا” (آمریکا را دوباره با عظمت کنیم) و محافظه‌کاران سنتی دو دسته شده است، باید پشت دستورکار مگا متحد شود تا بتواند کنگره را در ۲۰۲۲ و بعد از آن دوباره به دست آورد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا به‌رغم خروج از کاخ سفید در اوایل امسال، جایگاه مستحکمی در میان حزب جمهوریخواه دارد. علاوه بر این، چندین قانونگذار و سیاستمدار جمهوریخواه هم از او و هم از دستور کار “آمریکا را دوباره با عظمت کنیم” (مگا) حمایت می‌کنند و به ویژه می‌توان به رون دی‌سانتیس، فرماندار فلوریدا که احتمال دارد برای ۲۰۲۴ نامزد ریاست جمهوری شود، اشاره کرد.

شان هنیتی، مجری فاکس نیوز در مصاحبه‌ای که شامگاه دوشنبه منتشر شد، پرسید: آیا این باید اکنون دستورکار حزب جمهوریخواه باشد؟ آیا کسی که بخواهد برای مجلس نمایندگان یا سنا نامزد شود باید دستورکار شما را دنبال کند و برای چیزهایی بجنگد که شما در دوره چهار ساله ریاست جمهوری خودتان جنگیدید؟

ترامپ در پاسخ گفت: اگر آنها بخواهند پیروز شوند، بله.

او ادامه داد: ما حزب جمهوریخواه را گسترش داده‌ایم. اگر شما می‌خواهید که پیروز شوید و پیروزی بزرگی هم به دست آورید، باید این کار را انجام دهید. باید برای این کار اقدام کنید.

انتشار مصاحبه ترامپ چند روز پس از آن انجام می‌شود که این رئیس جمهوری سابق آمریکا در حال صرف شام با رون دی‌سانتیس، فرماندار جمهوریخواه فلوریدا دیده شد. شامگاه شنبه مراسم سالانه جمهوریخواهان برای جمع‌آوری کمک مالی در تفرجگاه مارالاگوی ترامپ برگزار شد.

در حالی که ترامپ هنوز رسما درباره شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی نکرده است، این رئیس جمهور سابق در حال وقت گذرانی با بسیاری از جمهوریخواهان سرشناس به ویژه دی‌سانتیس و کریستی نوئم، فرماندار جمهوریخواه داکوتای جنوبی است.

دونالد ترامپ در همین حال گفت که با جدیت نامزدی دوباره در ۲۰۲۴ را در دست بررسی دارد. او گفت: به طور بسیار جدی آن را بررسی میکنم. فراتر از جدی.

ترامپ همچنین از جو بایدن، رئیس جمهوری کنونی آمریکا بابت نوع مدیریتش در مرز جنوبی این کشور انتقاد کرد و بار دیگر هشدار خودش در کمپین ۲۰۱۶ مبنی بر اینکه آمریکای لاتین “در حال ارسال متجاوزان” به خاک ایالات متحده است، تکرار کرد.

رئیس جمهوری پیشین آمریکا همچنین با انتقاد از سازمان غذا و داروی آمریکا گفت، “اف دی ای” با متوقف کردن برنامه واکسیناسیون جانسون اند جانسون در حال حفاظت از فایزر است.

ترامپ همچنین به این نکته اشاره کرد که امتیاز بالای او در نظرسنجی‌ها که آن را “آمار فوق‌العاده” توصیف کرد، بابت ناامیدی از حکومتداری بایدن است. او گفت: آمارهای فوق‌العاده‌ای گرفته‌ام. هیچکس تاکنون به اعدادی که من گرفته‌ام، نرسیده است. هیچ رئیس جمهوری در حال کاری حتی به آن نزدیک نشده است. محبوبیتی که اکنون وجود دارد بیش از یک روز مانده به انتخابات است.

با این حال، ترامپ ۷۴ ساله گفت آمادگی ندارد که رسما نامزدی خودش را اعلام کند. او گفت: از نقطه نظر حقوقی، اصلا دلم نمیخواهد اکنون راجع به آن صحبتی داشته باشم. من بیشتر بابت کمک به مردم به خودم افتخار میکنم. از جمله با کاهش مالیات، کاهش هزینه داروها، تشکیل نیروی فضایی و ساخت بخش‌هایی از دیوار در مرز با مکزیک.

به گفته ترامپ، سیاستهای مهاجرتی او در حال به ثمر نشستن هستند و اقدام بایدن در باطل کردن کار او یک اثر مخرب بر جای میگذارد. ترامپ گفت: بیش از ۱۷۰ هزار مهاجر در ماه مارس در مرز مکزیک – آمریکا راهی بازداشتگاه شدند.

رئیس جمهوری سابق آمریکا گفت: این بالاترین آمار، دست کم از سال ۲۰۰۶ است. تمام کاری که او باید انجام میداد، این بود که کاری به آن نداشته باشد. در حال حاضر ده‌ها هزار مهاجر وارد میشوند. آنها مجرم و قاچاقچی مواد مخدر هستند. آنها بهترین افراد خودشان را برایمان ارسال نمیکنند. آنها برای ما افرادی را میفرستند که در بیشتر مواقع، نه در همه مواقع، قاتل، موادفروش، قاچاقچی انسان، متجاوز جنسی و واقعا افراد خیلی بدی هستند. آنها افرادی را از زندان‌ها میفرستند.

ترامپ که کمک مالی به گوآتمالا، السالوادور و هندوراس را قطع کرده بود، گفت دولت بایدن در رایزنی‌ها درباره احیای کمک به کشورهای آمریکای مرکزی که اکثر مهاجران از آنجا به آمریکا می‌آیند، گمراه شد. او از آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رهبر مکزیک تقدیر کرد و به گرمی درباره روابط کاری خودشان، با وجود ایدئولوژی‌های متفاوت، صحبت کرد.  رئیس جمهوری سابق آمریکا گفت که کل کار او در این مرز لغو شده است.

او گفت: وضعیت وحشتناکی است. این میتواند موجب ویرانی کشورمان شود. مردم دارند همینطور می‌آیند.

رهبر پیشین کاخ سفید همچنین درباره پاندمی کرونا ویروس گفت، سازمان غذا و داروی آمریکا از او “متنفر” است چون او میخواست با سرعت واکسن‌های کووید تایید شوند و اینکه فایزر از او بابت کاهش قیمت داروها کینه داشت. او مدعی شد که دست فایزر و اف دی ای در یک کاسه است و اینکه اف دی ای عمدا برنامه واکسیناسیون جانسون اند جانسون را متوقف کرد تا تقاضا برای فایزر افزایش یابد.

ترامپ گفت که به اعتقاد او تصمیم اف دی ای و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها برای هشدار درباره داروی جانسون اند جانسون “بسیار احمقانه” بود. او افزود: از نقطه نظر روابط عمومی، این بدترین کاری است که آنها میتوانستند انجام دهند. این تاثیر مخربی داشت. آنها خوب با فایزر کنار آمدند. فایزر از من خوشش نمی‌آید چون من درباره داروها آنها را تحت فشار گذاشتم. کاری که آنها با جانسون اند جانسون کردند بسیار مشکوک بود. چون تنها کسانی که از این کار خوشحال شدند، فایزر و مدرنا بودند.

به گزارش ایرنا، ترامپ در ادامه گفت: همه می گویند که من دوست دار روسیه هستم، اما کنار آمدن با روسیه خوب است، بد نیست.

وی افزود: حتی کنار آمدن با چین هم خوب است و بد نیست.

ترامپ درادامه گفت: من با ولادیمیر پوتین کنار آمدم، من او را دوست دارم وی نیز مرا دوست دارد، این چیز خوبی است و چیز بدی نیست.

وی به فاکس نیوز گفت: به یاد دارم که در دوره ریاست جمهوری من بهترین روابط را با مسکو و پکن داشتیم، من به خوبی با پوتین کنار آمدم، من به خوبی با «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین نیز کنار آمدم تا آنکه سر و کله کووید-۱۹ پیدا شد.

رئیس جمهوری سابق آمریکا دراین مصاحبه به فاکس نیوز گفت: بدترین کاری که دولت بایدن می تواند انجام دهد این است که چین و روسیه را  به سوی یکدیگر سوق دهد، و بایکدیگر قدرتمند شوند.

ترامپ گفت: تجارت با روس ها بسیار سود آور خواهد بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.