قالیباف: مجلس مخالف ساخت مسکن دولتی است

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: معتقدیم دولت در این زمینه باید سیاست‌گذاری و حمایت کند و به شکل مستقیم وارد تصدی‌گری نشود زیرا مجلس با رویکرد ساخت مسکن دولتی مخالف است و اقتضاء رویکرد اقتصاد مردمی هم استفاده از ظرفیت سرمایه گذاری بخش خصوصی و هدایت نقدینگی به سمت تولید مسکن است.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از خانه ملت، محمد باقر قالیباف روز دوشنبه  در جلسه روسای کمیسیون‌های اقتصادی و نمایندگان دولت با موضوع طرح جهش تولید مسکن،  ضمن تاکید بر هدف گذاری ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال افزود: تولید مسکن سبب رونق تولید و اشتغال می‌شود. همچنانکه جهش تولید مسکن در حوزه مسائل امنیتی، اجتماعی و فرهنگی و حتی محیط زیستی نیز یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و از آنجا که در سال‌های گذشته از این موضوع در کشور غافل شدیم، باید آن را جبران کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر تصمیم قطعی مجلس مبنی بر اینکه مسکن به عنوان پیشران تولید و جهش تولید در دستور کار قرار گیرد، تصریح کرد: معتقدیم دولت در این زمینه باید سیاست‌گذاری و حمایت کند و به شکل مستقیم وارد تصدی گری  نشود. زیرا مجلس با رویکرد ساخت مسکن دولتی مخالف است و اقتضاء رویکرد اقتصاد مردمی هم استفاده از ظرفیت سرمایه گذاری بخش خصوصی و هدایت نقدینگی به سمت تولید مسکن است.

قالیباف تصریح کرد: مشوق‌ها و امتیازات مختلفی وجود دارد که دولت می‌تواند برای تسهیل امر ساخت مسکن درنظر بگیرد. هرگونه یارانه و حمایت باید منطقی و معقول با ملاحظه آثار اقتصادی آن اختصاص پیدا کند. زیرا تجربه تخصیص بی ضابطه ارز ۴۲۰۰ تومانی نشان داد که حمایت از سمت مصرف کننده، ترجیح دارد.

وی با تاکید بر استفاده از منابع غیر تورمی در این طرح اظهار داشت: استفاده از ظرفیت بازار سرمایه و نقدینگی بخش خصوصی برای جهش تولید مسکن لازم و ضروری است و مدل صندوق‌های زمین و ساختمان می‌تواند مبنا قرار گیرد تا مراحل تاسیس و فعالیت آنها تسهیل شود.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در طرح جهش تولید مسکن، مجلس مصمم است که هدف ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی را دنبال کند، یادآور شد: این دغدغه روزهای آغازین مجلس یازدهم بود و نمایندگان و کارشناسان متعددی تلاش کردند و طرح جهش تولید مسکن را تدوین کردند که خوشبختانه دو فوریت آن در صحن علنی به تصویب رسید و کلیات آن هم هفته گذشته مصوب شد و برای هم افزایی همه کمیسیون‌ها در این طرح به کمیسیون عمران ماموریت داده شده که نکات مورد ایراد این طرح را برطرف کند.

قالیباف خاطرنشان کرد: اکر دوستان مجری در دولت، در روش اجرایی این طرح نظراتی دارند در هفته جاری باید در کمیسیون عمران مطرح کنند تا یک تفاهم و جمع بندی صوت بگیرد. ولی نباید در این موضوع تعلل کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.