دلایل ریزش اخیر شاخص بورس/ جای رشد ۷۰ درصد ارزش بازار سرمایه

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:۷۰درصد ارزش بازار سرمایه هنوز جای رشد دارد و اعتماد افراد باید دوباره به این بازار جلب شود.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران، پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و ابراهیمی عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار امشب ۷ مهرماه با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری به بررسی دلایل نوسان بورس و برنامه دولت و مجلس برای حمایت از بازار سرمایه پرداختند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه ۷۰ درصد ارزش بازار سرمایه هنوز جای رشد دارد گفت: در حال حاضر چند شرکت بیمه بازار سرمایه را بیمه کردند.

پور ابراهیمی با اشاره به اینکه اساساً ساختار بازار سرمایه ما با وضعیت بازار سرمایه کشور های دیگر متفاوت است افزود: شرایط حاکم در بازار نیازمند برگشت فضای اعتماد است ، اکنون به شدت در بین توده های مردم فضای عدم اعتماد بر بازار سرمایه را شاهدیم.

او با بیان اینکه در ماه‌های اخیر اقداماتی از سوی دولت صورت گرفته و مردم دچار عدم اعتماد شده اند ادامه داد: مردم را دعوت می‌کنیم تا در بازار سرمایه حضور پیدا کنند این در حالی است که بازار سرمایه رویکرد تخصصی دارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: از توده‌های مردم درخواست می کنیم که بیایند آن هم بدون اینکه آموزش و اطلاع‌رسانی صورت گرفته باشد و آنها را وارد بازار تخصصی می کنیم و بعد می گوییم که به هر دلیلی اگر متضرر شدید باید با نگاه تخصصی می آمدید و فکر می‌کردید، لذا این وضعیت دچار اشکال اساسی است.

 

لزوم  برگشت فضای اعتماد به حوزه بازار سرمایه

پورابراهیمی با بیان اینکه در دنیا افراد حرفه‌ای در بازار سرمایه حضور دارند و افراد عادی نیز از طریق مکانیسم هایی که وجود دارد در این بازار حضور می یابند افزود: دعوت و فراخوانی داده شد که حجم عظیمی از جمعیتی که  دارندگان سهام عدالت بودند درخواست آزادسازی سهام را کردند و عملاً در این فضا قرار گرفتند که به عنوان یک فعال بتوانند در بازار سرمایه عمل کنند، اولین چیزی که باید در بازار سرمایه اتفاق بیفتد برگشت فضای اعتماد به حوزه بازار سرمایه است.

او با اشاره به اینکه دولت دعوت کرده و اقدامی انجام شده که خروجی آن متضرر شدن مردم است خاطرنشان کرد: حدود نزدیک به ۷۵ درصد از ارزش بازار سرمایه متعلق به ۳۰ تا ۳۵ شخصیت حقوقی در ایران است لذا سهام شناور ما در دنیا کمترین است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه نگاه بلندمدت به افزایش سهام شناور است عنوان کرد: عمده‌ای از سهام در اختیار حاکمیت یا نهاد‌های عمومی غیردولتی و یا مجموعه‌های وابسته به دولت است، ۷۵ تا ۸۰ درصد این بازار به صورت مستقیم و غیرمستقیم توسط ۳۰ تا ۳۵ شخصیت حقوقی در حوزه اقتصادی اداره می‌شود.

او افزود: اطلاعات مربوط به عملکرد شهریورماه شرکت‌های بورسی که حدود ۳۲۰ مورد هستند، نشان می‌دهد که نسبت به ماه گذشته به طور میانگین ۱۷ درصد تولید و فروش آن ها افزایش یافته است.

پور ابراهیمی با اشاره به اینکه در واقعیت سهام‌ها باید رشد می‌کرد گفت:  حدود ۷۰ درصد ارزش بازار سرمایه هنوز جای رشد دارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه در خصوص شرکت‌های کوچک باید نگاه متفاوتی داشته باشیم ادامه داد: یکی از توصیه‌های ما به مردم این است که رویکرد ارزیابی ریسک را مورد توجه قرار دهند. صدا و سیما باید فرهنگ سازی و آموزش‌های لازم را به مردم بدهند، نیاز به شبکه‌های تخصصی در خصوص موضوع بازار سرمایه داریم.

پور ابراهیمی با اشاره به اینکه رویکرد مدیریت بازار سرمایه یک رویکرد کاملاً حرفه‌ای است اظهار کرد: اسناد خزانه و اوراق تبعی را منتشر می‌کنیم، چند درصد از مردم از کارکرد این اوراق اطلاع دارند و می‌خواهند از این اوراق در راستای حفظ منافع شان استفاده کنند، لذا بیشتر از ۹۰ درصد مردم اطلاعی ندارند.

او با بیان اینکه اگر کسی در بازار سرمایه می‌خواهد متضرر نباشد و سود بیشتری بگیرد باید با این فضا آشنایی داشته باشد ادامه داد:برای مردم توضیح نداده ایم حتی در عبارت نماد‌ها اشتباه می‌کنند و این باعث شده برخی از افراد حرفه‌ای از این فضای عدم اطلاع افراد جامعه در راستای منافعشان سوء استفاده کنند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: ارزش بازار ۱۶ هزار میلیارد تومان در ۱۲ ماه اخیر بود الان به یک چهارم رسیده است از نگاه ما بزرگترین چالش بازار نقدشوندگی است لذا بازار باید در شرایط عادی خود حرکت کند .

پور ابراهیمی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات ما این است که ناظر بازار بعضاً سلیقه‌ای عمل می‌کند افزود: در یکی دو سال اخیر جنس، رفتار و ابعاد بازار کاملا متفاوت شده است و ما با ساختار قدیمی سازمان بورس، بازار را می‌خواهیم مدیریت کنیم، شورای عالی بورس قادر به پاسخگویی به تقاضای موجود در بازار سرمایه نیست.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: باید اجازه دهیم بازار به تعادل عادی برگردد، اگر با اخذ تصمیمات بخواهیم در بازار مداخله کنیم این مداخله به جای اینکه به حل مشکلات کمک کند به مشکلات نیز اضافه می‌کند.

او اجتناب از قیمت‌های دستوری را یکی از چالش‌ها در بازار سرمایه دانست و افزود: بخش عمده‌ای از شرکت‌های ما که ذینفعان آن که همان مردم هستند از انتفاع متضرر هستند، قیمت سنگ آهن برای شرکت‌های سنگ آهن معادل یک دوم فوب خلیج‌فارس است، محصولات آهنی در کشور بین ۱۵ تا ۲۰ درصد بالاتر از قیمت فوب خلیج فارس است لذا مردم در ایران محصولات فولادی را ۱۰ تا ۱۵ درصد گران‌تر از قیمت وارداتی می‌خرند، پس رویکرد بازار سرمایه باید اصلاح شود.

 

متغیر‌های کلان اقتصادی از زمان ریزش بورس تغییر خاصی نکرده است

ابراهیمی عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به دلایل ریزش شاخص بورس در چند وقت اخیر گفت: متغیر‌های کلان اقتصادی از زمانی که شاخص بورس شروع به اصلاح کرد تغییر خاصی نکرده است، حتی برخی از عوامل که بر بازار سرمایه تاثیر مثبت دارد روندی افزایشی داشته است.

او با اشاره به اینکه در بازار اصلاح شاخص انجام شد، ولی اتفاق خاصی در بازار نیفتاده است که مردم بخواهند نگران باشند افزود: تصور بنده بر این است که اگر مقداری صبر داشته باشیم و تحت تاثیر رفتار هیجانی قرار نگیریم، بازار به روال عادی بازمی گردد.

ابراهیمی با اشاره به اینکه نرخ ارز همیشه بر بازار سرمایه تاثیرگذار است گفت: افزایش نرخ ارز را داریم و لذا باید هیجانات را کنترل کنیم.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه در خصوص اوراق تبعی یا بیمه سهام ۲۲ ناشر داریم که اوراق تبعی برروی سهمشان را منتشر کرده اند گفت: استقبال خوبی از طریق ناشران صورت گرفته است، سازمان بورس و شرکت فرابورس به جد دنبال این هستند تا ابزار بیمه را در بازار افزایش دهند. سه شرکت بزرگ این اوراق را منتشر کردند و حاضر به استفاده از این ابزار برای افزایش کارایی بازار شده‌اند.

او تصریح کرد: بازارگردانی برای تمامی ناشرین الزامی است و این یکی از بهترین مصوباتی است که تاکنون در بازار سرمایه جاری شده و تمامی ناشرین الزام دارند تا سهمشان را بازارگردانی کنند. تا دهم مهرماه همه شرکت‌ها بازارگردانشان را باید نهایی کنند.

 

کنترل بازار را لزوما نمی‌توان از طریق دستور  به حقوقی‌ها انجام داد

اسلامی بیدگلی عضو شورای عالی بورس در ادامه برنامه طی تماس تلفنی با اشاره به اینکه توجه صدا و سیما به بازار سرمایه الان بیشتر شده است، اما در جا‌هایی که مربوط به فرهنگ سازی بود سرعتی در اطلاع رسانی و آگاهی مردم نداشت افزود: در فضایی صحبت می‌کنیم که نوسانات اقتصادی بسیار زیاد است و بخشی از این نوسانات به بازار‌های مالی منتقل می‌شود.

او با اشاره به اینکه ورود نهاد‌های غیر تخصصی به ماجرای بازار سرمایه بسیار بر قانون گذار و نهاد ناظر تاثیر می‌گذارد ادامه داد: در برخی از پیشنهادات اصلاحی که صورت می‌گیرد همچنان نگاه دستوری وجود دارد یعنی تناقض در نگاه آزادسازی‌ها و نظارت‌ها چالش‌های جدیدی را ایجاد می‌کند.

عضو شورای عالی بورس با اشاره به اینکه کنترل بازار را لزوما نمی‌توان از طریق دستور  به حقوقی‌ها انجام داد گفت: بخش بزرگی از نگرانی‌ها با سقوط شاخص آغاز شد، هنوز مجموعه نهاد‌های نظارتی مانند مجلس و وزارت اقتصاد به نگاه واحد نرسیده‌اند و این موضوع کار قانونگذاری را دشوار می‌کند، زیرا قانون‌گذار و نهاد ناظر در این فضا تصمیم می‌گیرند.

 

بازارگردانی حرفه‌ای را نهادینه کنیم

عظیم ثابت مدیرعامل کارگزاری بانک سپه در این خصوص گفت: طی چند ماه گذشته بازار رشد شتابانی داشت و شاخص‌ها حتی شاخص کل نزدیک ۳۰۰ درصد بازدهی برای سرمایه‌گذاران به همراه داشت،  یک سری از صنایع و سهام‌ها رشد بیشتری را شاهد بودند، هر رشد شتابانی با خود یک سری افت‌های شتابانی همراه دارد و لذا نزول تا حدی طبیعی است.

او با اشاره به اینکه بازار سرمایه، سازمان بورس و سایر نهاد‌های بازار سرمایه با استقبال بی نظیر سرمایه گذاران مواجه شدند و زیرساخت‌های لازم در طی چند سال گذشته به خوبی مهیا شده بود، اما پاسخگوی این تقاضا و مطالبه مردم نبود و بخشی از اتفاقاتی را که الان شاهدیم به دلیل فقدان یک سری زیرساخت‌ها است البته قدم‌های اولیه به خوبی برداشته شده است.

ثابت اظهار کرد: بحث بازارگردانی بسیار مطرح است، حلقه مفقودی در زنجیره خدمات بازار سرمایه وجود دارد اگر بتوانیم بازارگردانی حرفه‌ای را نهادینه کنیم خیلی از مشکلاتی که امروز در رابطه با بحث دامنه نوسان داریم را می‌توان پوشش داد.

مدیرعامل کارگزاری بانک سپه افزود: سرمایه‌گذاران تا حد زیادی می‌توانند اطمینان خاطر داشته باشند. اگر سال‌های قبل تمهیداتی را می‌اندیشیدیم الان این نگرانی‌ها را نداشتیم، زیرا بازار سرمایه با استقبال خوبی مواجه شده است ما فرصت را غنیمت می‌شماریم و از ابزار‌هایی که در بازار سرمایه وجود دارد و بسیار مفید هستند استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.