وزیر بهداشت: توزیع ۱.۵ میلیون واکسن آنفلوآنزا در کشور آغاز شد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت که توزیع ۱.۵ میلیون واکسن آنفلوآنزا برای استفاده زنان باردار، بیماران سرطانی و پرسنل درمانی کشور آغاز شد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایرنا، سعید نمکی روز سه شنبه در پایان جلسه ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا در گلستان به خبرنگاران گفت: در مرحله دوم، این واکسن بین افراد بالای ۶۵ سال و گروه های پرخطر توزیع می شود و جامعه هدف نگران برخورداری از این واکسن نباشند.

وی بیان کرد: تامین نشدن ارز و خودداری کشورهای تولیدکننده واکسن از فروش این تولیدات به ایران، از دلایل اصلی تاخیر در خرید آن بود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: تولید سال گذشته واکسن آنفلوآنزا در جهان ۴۰۰ میلیون واحد بود که امسال این رقم به ۷۰۰ میلیون رسید.

نمکی ادامه داد: با وجود افزایش ۱۰ درصدی تولید واکسن آنفلوآنزا در جهان، برای تامین آرامش مردم، خرید این واکسن را به ۲۰ درصد رساندیم تا هیچ گروه نیازمند از تهیه آن ناتوان و ناامید نشود.

وی به روند تولید واکسن کرونا اشاره کرد و گفت: تاکنون هیچ کشوری به طور قطعی موفق به خرید واکسن این بیماری نشده و چند گروه در ایران هم به پیشرفت های خوبی در زمینه تولید آن رسیده اند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین در پاسخ به سوالی گفت که کارانه سه ماه (ابتدای امسال) کادر درمانی اعم از پزشکان و پرستاران به زودی واریز می‌شود.

نمکی بیان کرد: برای جذب کامل این اعتبار (۶ ماه نخست امسال) تلاش فراوانی انجام شد و از محل‌ منابع مختلف بخشی از مطالبات (نصف) را تامین کردیم و بقیه هم در دست انجام است.

وی بدون اشاره به جزییات و با تصریح بر اینکه تلاش می کنیم شرمنده زحمات کادر درمان نشویم، یادآور شد: تلاش عوامل پزشکی و درمانی باعث شد برای مقابله با کرونا از هیچ کشوری عقب نباشیم و حتی یک بیمار را پشت در بیمارستان‌ها نگه نداشتیم.

وزیر بهداشت پرداخت مطالبات پزشکان خانواده را هم مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: تلاش داریم تا مشکلات نیروها، مشکلات و کمبودهای بخش درمان و حوزه‌های مربوطه را تا قبل از پایان دولت دوازدهم به حداقل ممکن برسانیم تا یادگار خوبی برجای گذاریم.

نمکی بامداد امروز سه شنبه برای بررسی آخرین اقدامات انجام شده در حوزه مقابله با کرونا، سرکشی از چند طرح، افتتاح ساختمان دندانپزشکی شهرک شهریار گرگان و شرکت در نشست مسوولان استان گلستان وارد گرگان شد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.