نمکی: مرگ سالانه ۱۰۰ هزار ایرانی بر اثر «فشار خون»

وزیر بهداشت با اشاره به آمارمرگ و میر سالانه در کشور، گفت: از ۳۸۰ هزار مرگ که در سال اتفاق می‌افتد، ۳۱۳ هزار مرگ به علت ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر بوده و حدود ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از ابتلا به پرفشاری خون است.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از فارس، سعید نمکی، وزیر بهداشت در مراسم افتتاح اجرای طرح مشوق‌های بیمه‌ای برای ارتقاء سلامت که به صورت ویدئوکنفرانس و در استان گلستان آغاز شد، اظهار داشت: مراقبت‌هایی در راستای توسعه کیفی نظام سلامت آغاز شد که پرونده الکترنیک سلامت و پزشکی از راه دور در آن شکل گرفت.

وی با انتقاد از افزایش بی‌رویه هزینه‌های درمانی، گفت: راهی که باید بپیماییم موضوع هزینه‌های مربوط به خدمات توانبخشی است که مغفول مانده و باید در آینده این خدمات تحت حمایت بیمه سلامت باشد.

وزیر بهداشت با اشاره از بهره‌برداری از طرح مشوق‌های بیمه‌ای برای ارتقاء سلامت که از امروز در استان گیلان آغاز شد، ابراز داشت:امروز نظام سلامت به دلیل بی‌توجهی به موضوع پیشگیری از بیماری‌ها تلنباری از هزینه‌ها و مشکلات ناشی از آن را تحمل می‌کند.

نمکی یادآور شد:‌ البته خوشبختانه با حرکت‌هایی مانند طرح پیشگیری از فشار خون، اجرای طرح مشوق‌های بیمه‌ای و پرداختن به بیماری‌های واگیر در کنار بیماری‌های غیرواگیر، اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی خود مراقبتی را به عنوان یکی از اهداف اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت برشمرد و گفت: ایجاد انگیزه برای کادر پزشکی و درمانی در پیشگیری از بیماری‌ها بسیار مؤثر است.

وزیر بهداشت با اشاره به آمار تلفات جانی سالانه در کشور، تصریح کرد: از ۳۸۰ هزار مرگ که در سال اتفاق می‌افتد، ۳۱۳ هزار مرگ به علت ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر و حدود ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از ابتلا به پرفشاری خون است.

نمکی با اشاره به خدمات ایثارگرانه کادر درمان در دوران شیوع کرونا، افزود:کمتر روزی است که در اثر غم از دست دادن عزیزی در حوزه کادر درمانی، اشک چهره ام را خیس نکرده باشد. عزیزی که به سختی متخصص شده و به عنوان یک گنجینه نفیس به خاطر بی وجهی از دست می‌رود و بسیاری از آنها قربانی سهل انگاری برخی افراد ‌شده‌اند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.