خطر افزایش ابتلا به دیابت در این افراد بیشتر است

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که خطر ابتلا به دیابت در افراد چاق که شب تا دیر وقت بیدار هستند، بیشتر است.

به گزارش تازه‌نیوز، اگرچه چاقی به خودی خود عامل خطرزا در بروز بیمارهای قلبی است، نتایج این بررسی نشان می دهد که خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی در صورت دیر خوابیدن می تواند بیشتر شود.

یافته های بدست آمده در این مطالعه بر اساس مقایسه الگوی خواب و بیماری دیابت در ۱۷۲ فرد میانسال در ایتالیا بوده است.

متخصصان ایتالیایی اظهار داشتند: چرخه خواب-بیداری یکی از مهمترین الگوهای رفتاری در انسان است. در این مطالعه افراد شرکت کننده بر اساس الگوی خواب گروه بندی شدند.

نزدیک به شش نفر از هر ۱۰ فرد شرکت کننده سحرخیز بودند. این افراد در ساعات اولیه روز فعال هستند. همچنین حدود ۱۳ درصد تا دیر وقت بیدار بوده و بیشتر در ساعات پایانی روز فعالیت دارند که به اصطلاح به آنها بوف (شب‌بیدار) می‌گویند. همچنین مابقی افراد مابین این دو گروه قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا، اگرچه هر سه گروه شرکت کننده شاخص توده بدنی برابری داشتند، افرادی که تا دیر وقت بیدار بودند، وعده غذایی شام سنگین تری داشته و عادات ناسالمی همچون استعمال تنباکو و عدم تحرک در آنان بیشتر بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، در این بررسی مشخص شد: درحالیکه ۳۰ درصد افراد سحرخیز به بیماری قلبی مبتلا بودند این رقم در میان افرادی که تا دیر وقت بیدار بودند نزدیک به ۵۵ درصد بوده است. همچنین خطر ابتلا به دیابت در گروه اول حدود ۹ درصد و در گروه دوم تقریبا ۳۷ درصد بوده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.