رئیس‌جمهوری ارمنستان: ترکیه اوضاع را پیچیده می‌کند

رئیس‌جمهوری ارمنستان در گفت‌وگویی با شبکه اسکای نیوز گفت: هیچ راه حل نظامی برای بحران ناگورنو- قره‌باغ وجود ندارد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایسنا، آرمن سرکیسیان، رئیس‌جمهوری ارمنستان مدعی شد: ترکیه هزاران مزدور را برای حمایت از آذربایجان به منطقه فرستاده است. مداخله ترکیه امور در قره‌باغ را پیچیده می‌کند. هیچ راه حل نظامی برای بحران قره باغ وجود ندارد.

وی افزود: گروه مینسک می‌تواند راه حلی برای مشکل ارائه کند اما وجود ترکیه در آنجا مانع از حل مشکل می‌شود. ترکیه می‌خواهد در آنجا بماند و دلیل آن حمایت از خطوط انتقال گاز است. به نظر من ترکیه بعد از پایان درگیری‌ها نیز از منطقه خارج نخواهد شد. انتقال هزاران تروریست از سوی ترکیه، روسیه و جامعه جهانی را خشمگین خواهد کرد.

سرکیسیان مدعی شد: ترکیه با قتل یک میلیون و نیم ارمنی (قتل‌ عام ارامنه توسط عثمانی‌ها) مرتکب کشتار شده است. الان هم در آذربایجان حضور دارد تا دست به پاکسازی نژادی در منطقه قره‌باغ علیه ارمن‌ها بزند.

او خاطرنشان کرد: مذاکره تنها راه حل بحران است و ما به راه حل سیاسی و مذاکره باور داریم. ما به برقراری آتش‌بس در قره‌باغ و توقف حملات به غیرنظامیان و تاسیسات غیرنظامی امید داریم و این‌که شبه نظامیان خارجی از منطقه خارج شوند. این جنگ اگر ادامه یابد می‌توان گفت با نامساعد شدن اوضاع قفقاز امنیت کل منطقه به هم می‌ریزد. ما سوریه‌ای دیگر را نمی‌خواهیم. حرف اول به هم‌قطارانم این است که بحران انسانی در حال وقوع است زیرا بسیاری از منازل در قره‌باغ در حال هدف گرفتن هستند. این فقط شامل حال ارمنی‌ها نیست، این برای طرف آذری هم فاجعه آمیز خواهد بود. آذربایجانی‌ها متوسل به پروپاگاندا و تبلیغات درباره موفقیت‌های میدانی می‌شوند. پیام من به جامعه جهانی این است که ترکیه و کسانی را که می‌خواهند اوضاع متشنج شود، متقاعد کنند که دست از این رویکرد خصمانه بردارند. هرگز جنگ جایگزین مذاکره نخواهد شد. مسؤولان ترکیه باید یک بار دیگر درباره مداخله‌شان در امور آذربایجان فکر کنند. ما از میانجی‌گری گروه مینسک استقبال می‌کنیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.