واکسن آنفلوآنزا خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهد؟

داده‌های مطالعه اخیر منتشر شده در مجله انجمن قلب آمریکا نشان می‌دهد که دریافت واکسن آنفلوآنزا ممکن است احتمال سکته مغزی را در میان بزرگسالان به ویژه افراد زیر ۴۵ سال کاهش دهد.

به گزارش تازه‌نیوز، دکتر “جیانندرا کومار”، متخصص مغز و اعصاب در مایو کلینیک که در این مطالعه شرکت نداشته، می‌گوید: مدت‌هاست مشخص شده است که عفونت‌های تنفسی خطر سکته مغزی را در روز‌های بعد از ابتلا به آن‌ها افزایش می‌دهند.

به نقل از ایسنا، علائم آنفلوآنزا از جمله سرفه، گلودرد، خستگی و گاهی تب می‌توانند به طور ناگهانی ظاهر شوند.

دکتر کومار می‌گوید: عفونت‌های تنفسی در سه روز اول پس از شروع عفونت خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهند.

این مطالب را هم ببینید:

در حال حاضر چندین نظریه در پاسخ به این سوال که چرا ابتلا به آنفلوآنزا ممکن است احتمال بروز سکته مغزی را در افراد افزایش دهد، وجود دارد.

دکتر کومار در این‌باره می‌گوید: بعضی از این عفونت‌ها، شرایط انعقاد خون را افزایش می‌دهند، دوره‌ای گذرا که در آن استعداد بیشتری برای تشکیل لخته خون وجود دارد. هنگامی که لخته‌ها تشکیل می‌شوند، می‌توانند جریان خون به مغز را مسدود کنند.

حدود ۹۰ درصد از تمام موارد سکته‌های مغزی از نوع سکته مغزی ایسکمیک است. سکته مغزی ایسکمیک یک وضعیت اورژانسی مغزی است که طی آن یک لخته منجر به انفارکتوس مغزی می‌شود.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، سکته مغزی می‌تواند زندگی افراد را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل کاهش خطر بروز این عارضه در افراد بسیار ضروری است و یکی از راه‌های کاهش خطر ابتلا به عفونت ویروسی، تزریق واکسن‌های موجود برای مقابله با این بیماری‌ها از جمله واکسن آنفلوآنزاست.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.