تاکید وزیر نیرو بر توسعه همه جانبه روابط اقتصادی افغانستان و ایران

وزیر نیرو در نشست با سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران، بر توسعه همه جانبه روابط اقتصادی دو کشور تاکید کرد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایرنا، «رضا اردکانیان» عصر سه‌شنبه در نشست با «عبدالغفور لیوال» سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران، از رویکرد اقتصادی طرف افغانستانی در قبال توسعه همه جانبه روابط به‌ویژه انتقال برق، نفت، گاز و … گلایه کرد و گفت: نمی‌شود که خردمندی را در یک حوزه قبول داشت و در بخش دیگر نفی کرد.

وی با اشاره به سفر سال گذشته خود به افغانستان و انجام توافق‌های خوب برای توسعه روابط اظهار داشت: در آن سفر رییس جمهور غنی دستورهای لازم برای عملیاتی کردن پروژه‌های برقی از جمله تجدیدپذیرها، حل مشکلات بانکی و .. صادر کرد، اما  پیگیری‌های ما تاکنون پاسخ مشخصی در پی نداشته است.

سفیر افغانستان نیز با تاکید بر مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال تحول های سیاسی، امنیتی افغانستان، در تشریح آخرین وضعیت کشورش گفت: دولت افغانستان با ملاحظه منافع ملی با نشان دادن انعطاف لازم، شرایط را برای برگزاری گفتگوهای صلح میان طالبان و دولت افغانستان فراهم کرد.

وی از مواضع خردمندانه جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات افغانستان تشکر کرد و خواستار تداوم آن در آینده شد.

در ادامه، رؤسای کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور، بر انجام چند اقدام عملی در حوزه اجرا از سوی دو طرف، تا قبل از برگزاری ششمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌ها که قرار است ۴ تا ۶ آبان ماه در کابل برگزار شود، تاکید کردند.

بر اساس این گزارش، به پیشنهاد سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران به منظور عملیاتی کردن برخی از توافق‌ها و تفاهم های دو کشور در بخش برق مقرر شد کمیته‌ای ظرف هفته جاری تشکیل و کار را آغاز کنند.

وزیر نیرو ضمن پذیرش پیشنهاد وی در همین جلسه «همایون حائری» معاون امور برق و انرژی را به عنوان رییس، «محمدعلی فرحناکیان» مشاور وزیر در امور بین‌الملل و «علی عدالت» دستیار خود در امور کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان را به عنوان اعضای کمیته معرفی کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.