وزیر علوم: حمایت بیشتری از دانشگاه‌ها در برنامه هفتم توسعه صورت گیرد

وزیر علوم گفت: با توجه به نقش مهم دانشگاه‌ها در شرایط مختلف نیاز است حمایت دولت از دانشگاه‌ها در برنامه هفتم توسعه افزایش یابد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایرنا، منصور غلامی روز یکشنبه در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها در دانشگاه تهران، به شرایط دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در دوران شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: این مراکز طی نیم سال گذشته آزمونی را پشت سرگذاشته اند که در نوع خود تحسین برانگیز است.

وی ادامه داد: بر این اساس گزارشی را یکی از همکاران دانشگاه تهران ارائه کرده اند و آن گزارش نیز در خصوص نحوه فعالیت آموزش عالی دنیا در شرایط کرونا بوده است. خلاصه گزارش این بود که اقدامات و تحولاتی که در آموزش عالی کشور ما اتفاق افتاده است نه تنها کمتر از سایر کشورها نیست بلکه شرایط بهتری از کشورهای دیگر داشتیم که این بیانگر آمادگی آموزش عالی کشور برای حضور در شرایط خاصی نظیر کرونا است.

غلامی تصریح کرد: دانشگاه و موسسات آموزش عالی ما شرایط مقابله و مداخله با اقدامات سریع را دارند. در سال های گذشته اتفاقاتی نظیر سیل و زلزله در کشور رخ داده است که مراکز علم و فناوری ما به خوبی توانستند در این شرایط حضور یافته و سهم خود را ایفا کنند. در سال های اخیر حرکت از سوی آموزش، پژوهش و توجه از فناوری ها به سمت دانشگاه های جامعه محور و کاربرد علم برای حل مشکلات و مسایل کشور با یک رویکرد سریع، جامع و گسترده تر شکل گرفته است.

وی ادامه داد: به طوری که برای این موضوع می توانیم مثال های متفاوتی بزنیم. در روزهای اول شیوع بیماری پارک های علم و فناوری، پژوهشگاه ها، شرکت ها و…. در این موضوع ورود پیدا کرده و برای رفع نیازهای مردم تلاش کردند و موفق نیز شده اند. تا جایی که بخشی از نیازها با وارد کردن تجهیزات و …. تا حدودی بر طرف شد.

وزیر علوم اظهار داشت: انتقال آموزش از شیوه حضوری به مجازی، عملکرد موفق دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در دوران همه گیری کرونا است. این انتقال بدون داشتن برنامه مطالعه شده یک تحول جدی و جدید بود که در دانشگاه ها اتفاق افتاد؛ بنابراین همانطور که عنوان شد تفاوت زیادی در دانشگاه های ما و دنیا در خصوص آنچه که در آموزش مجازی و ارایه آموزش با حفظ کیفیت و انجام بهتر ماموریت ها و وظایف عمل شد، وجود ندارد.

وی تاکید کرد: تقاضای من این است که حمایت های دولت در شرایط کرونا همچنان ادامه داشته باشد تا دانشگاه ها در کنار فعالیت های پژوهشی، تحقیقاتی و آموزشی، نقش جامع محور خود را نیز داشته باشند و موفق عمل کنند.

غلامی تصریح کرد: برای ادامه برنامه های آینده دانشگاه ها نیاز است این حمایت ها ادامه پیدا کند و امیدواریم در برنامه هفتم توسعه کشور، سیاست هایی اتخاد شود تا حمایت ها از این مراکز درنظرگرفته شود.

وزیر علوم همچنین تاکید کرد: بر کسی پوشیده نیست که آموزش عالی کشور به عنوان یکی از سرمایه های مهم نقش مهمتر و ویژه تری در توسعه جامعه و حوادثی نظیر همه گیری کرونا داشته است و امیدواریم با ادامه حمایت های دولت از این مراکز علاوه بر حرکت در مسیر اهداف و برنامه ها، از این شرایط فعلی عبور کنیم. بنابراین نیاز داریم بیش از گذشته از جامعه علمی کشور حمایت شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.