علت حذف ۸ دسته از گروه معلمان/ تاثیر رتبه‌بندی در حقوق معلمان

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: طرح سوال از وزیر آموزش و پرورش وجود دارد اما بحث استیضاح هنوز محرز نیست.

به گزارش تازه نیوز، موضوع مورد بحث این روزهای محافل آموزشی کشور رتبه‌بندی و تعیین حق و حقوق متناسب با عملکرد معلمان است. بحثی که تعویق آن را، مجلس، وزارتخانه و نهاد‌های مربوطه به یکدیگر پاس می‌دهند اما حالا بنظر می‌آید که اجرایی شدن آن نزدیک است.

به نقل از گسترش‌نیوز، عده‌ای به تعویق افتادن آن را تدوین آیین‌نامه‌ای نامناسب و خلاف قانون اساسی دانستند و عده‌ای بدقولی‌های آقای وزیر! اکنون که رتبه‌بندی به گفته نمایندگان مجلس در جریان است، بسیاری از کارشناسان خبر از افزایش قابل توجه حقوق معلمان می‌دهند.

همانطور که یکی از کارشناسان مطرح این حوزه، از افزایش درآمد حداقل یک میلیون و چهارصد هزارتومانی تا پنج میلیون تومانی برای معلمان پیش‌بینی کرده بود. با طرح رتبه‌بندی معلمان، رتبه‌های حرفه‌ای برای طبقه بندی معلمان در نظر گرفته می‌شود و بر اساس هر رتبه، ضرایبی در امتیازات شاغل و حقوق مزایا برای آنها لحاظ می‌شود. تناسب حقوق این قشر از جامعه با تورم از مطالبات اصلی آنها است که با وجود گرانی‌های بی‌سابقه اخیر حق مسلم آنها محسوب می‌شود.

در میان تمامی این اخبار، اخیرا خبری مبنی بر استیضاح وزیر در رسانه‌ها پیچید. اینکه وزیر عملکرد ضعیفی داشته یا برای مسائل دیگر انتقاد خانه دولتی‌ها را برانگیخته، سوال همگان است. همه این موارد علتی شد تا با خلیل بهروزی‌فر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت‌وگو کنیم. با گسترش نیوز همراه باشید.

این مطالب را هم ببینید:

علت حذف ۸ دسته از گروه معلمان در رتبه‌بندی چیست؟

بهروزی‌فر قانون رتبه‌بندی معلمان را در آستانه اجرایی‌شدن برآورد کرد و گفت: آیین‌نامه اخیر رتبه‌بندی تصویب و ابلاغ شده اما ایرادی اساسی داشته که آن هم وزیر آموزش و پرورش قول اصلاح آن را برای همین روزها داده است. بنابراین رتبه‌بندی معلمان به همین زودی‌ها، عملیاتی و اجرایی خواهد شد.

او ادامه داد: خروج ۸ دسته از معلمان که در آیین‌نامه مشمول این طرح نشده‌اند نیز از جمله ایرادات مذکور در قانون است. همه این اشکالات و کم و کاستی‌های آیین‌نامه در دست بررسی و اصلاح است اما علت خارج شدن این ۸ گروه از رتبه‌بندی معلمان هنوز مشخص نیست.

عدم به‌ روزرسانی علمی معلمان دردسرساز می‌شود

این عضو کمیسیون اجتماعی در پاسخ به این سوال که اجرای رتبه‌بندی تا چه حد به سیستم آموزشی کشور کمک می‌کند، اظهار کرد: تا حد زیادی تلاش شده که این قانون از زوایای مختلف بررسی شود. محور اصلی رتبه‌بندی، بحث آموزشی آن است؛ یعنی همه معلمان و فرهنگیانی که در مسیر آموزش قرار گرفتند، در حال تدریس هستند و بهای مضاعفی نسبت به سایر مشاغل به آنها داده شده است. احکام و قوانین در رابطه با اینکه، معلمی از نظر علمی خود را به روزرسانی نکند نیز درنظر گرفته شده است. همچنین در رتبه‌بندی، شیوه و روش آموزش از نظر علمی و همچنین خروجی بحث مورد توجه قرار داده شده است. درباره این موضوع معیارهایی در برخی از احکام قوانین مربوطه مشخص شده که باید مد نظر معلمان قرار گیرد.

به حقوق معلمان چقدر اضافه می‌شود؟

بهروزی‌فر درباره میزان افزایش حقوق معلمان پس از اجرایی شدن کامل این قانون بیان کرد: می‌توان گفت با اجرای این طرح مبلغ قابل توجهی به حقوق معلمان اضافه می‌شود. مجلس برای یک نیمه از سال گذشته، در بودجه سال  ۱۴۰۰ مبلغی را تعریف کرد و نیمه دوم سال نیز، ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای یک نیمسال دیگر در نظر گرفتیم. با احتساب تمامی این مبالغ برای کل یک سال چیزی در حدود حداقل ۲۵ هزار میلیارد پیش‌بینی شده است. با این درصد اضافه شدن حقوق کارکنان آن هم مشمول همه این موارد می‌شود.

استیضاح وزیر آموزش و پرورش در هاله‌ای از ابهام

در پایان خلیل بهروزی‌فر درباره عدم قطعیت استیضاح وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: طرح سوال از وزیر وجود دارد اما بحث استیضاح هنوز محرز نیست. دلایل مختلفی برای استیضاح او وجود دارد. یکی از دلایل این است که در سراسر کشور و در سطوح مدیریتی مختلف افراد ناکارآمدی را به کار گرفته است. همچنین در حوزه کاری وزیر آموزش و پرورش تحول مدیریتی که موثر باشد، دیده نشده است. عدم رعایت پیشرفت در زمینه‌های متفاوت کاری او یکی از اصلی‌ترین مواردی است که درست به آن عمل نشده است. این استیضاح فعلا در حد حرف باقی مانده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.