رئیسی موافقت خود با برجام را علنی کرده است؟

اظهارات جمعه‌شب ابراهیم رئیسی درباره معیشت مردم آیا چراغ سبزی برای احیای توافق برجام است؟

به گزارش تازه‌نیوز، ابراهیم رئیسی جمعه شب جمله‌ای گفت که در بازار ارز تکانه ایجاد کرد. رئیسی گفته بگذارید گره مردم باز شود، به نام هرکس تمام شد، شد.

معامله‌گران این جمله را شبیه مواضع حسن روحانی دانستند و اعتقاد داشتند رئیس دولت موافقت خود با برجام را علنی کرده است. این سیگنال قیمت دلار در تهران را وارد کانال ۳۰ هزار کرد، قیمت در بازار ۳۰ هزار و ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان اعلام شد که از ۸ تیر ماه وارد این کانال نشده بود. قیمت دلار در هرات نیزبا کاهش تقریبا ۲۰۰ تومانی در ۳۰ هزار و ۳۰۰ معامله می‌شد. سلیمانیه هم در معاملات ابتدای هفته کانال ۳۱ را از دست داد و ۳۰ هزار و ۹۰۰ تومان بود.

به نقل از اکوایران، معامله‌گران درباره بازار هرات شرط‌بندی کردند، برخی از آن‌ها معتقد بودند قیمت دلار هرات افزایشی است و تا ۳۰ هزار و ۷۰۰ بالا می‌رود، اما برخی دیگر دقیقا قیمت دلار را ۱۰۰۰ تومان پایین‌تر می‌دانستند.

دسته دیگر که درباره دلار باهم مباحثه داشتند پیش‌بینی کنندگان قیمت بعد از توافق بودند. گروه اول کماکان تصور می‌کنند بازه ۲۵ تا ۲۸ هزار تومان دامنه نوسان دلار پس از توافق است.

اما گروه دیگری هستند که با یادآوری روند قیمت دلار پس از برجام سال ۹۴ یا برجام یک، تاکید دارند در آن دوره قیمت بعد از توافق نه‌تنها کاهشی نشد بلکه در پایان همان سال سه درصد بالا رفت. بنابراین در مقطع کنونی دلیلی بر افت شدید قیمت دلار وجود ندارد زیرا به همان میزان که صادرات رشد می‌کند، واردات هم افزایشی خواهد شد. ولی درمجموع در بازار معتقدند بدون خبر قطعی توافق کف ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان کف محکمی برای بازار ارز به حساب می‌آید.

در بازار ارز ، بخشی از تقاضای تجاری درحال مهاجرت از دوبی به استانبول هستند. معامله‌گران دلیل آن را افزایش کارمزد در دوبی می‌دانستند. این افزایش  در حدی بوده که بعضی‌ها ترجیح دادند مرکز نقل و انتقالات ارزیشان را از امارات به ترکیه منتقل کنند. ظاهرا ترکیه درحال دون‌پاشی برای تجار ایرانی است تا آن‌ها را جذب بازار خودش کند و نقشی که دوبی در تجارت ایران بازی می‌کند را استانبول به عهده بگیرد.

در بازار فلز زرد، سکه هم مثل دلار تهران بود و یک کف محکم را از دست داد. در معاملات روز شنبه سکه با کاهش ۳۰۰ هزاری به ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. با این رقم سکه حباب آن یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌شود. تحلیلگران فنی سکه کف حمایتی بعدی را ۱۴ میلیون و ۱۰۰هزار تومان می‌دانستند.

همچنین این تحلیلگران اعتقاد داشتند نزول سکه ربطی به خبرهای توافق ندارد چراکه روی چارت در سقف دچار یک واگرایی منفی شده بود.

3 نظر
 1. ابومسلم

  اگر این کار رو کرده
  دمش گرم
  خیلی با غیرته که به فکر مردم و وطن خودش هست
  درود بر آقای رئیسی که شجاعانه در مقابل کاسبان تحریم می ایسته

 2. خ.و.ف.و

  تحریم حتی روسیه را هم از پا در میاره چه برسه به ایران که مدیرانش سلیقه ای و سیستم لابی کار میکنند.

 3. همدان

  لز مسئولین در شگفتیم که همه دنیا وحتی کشور های همسایه ودوست نظیر روسیه وچین مسئولین ایران را توصیه به امضا توافق هسته ای می کنند به جز یک کشور در جهان که مخالف توافق هسته ای است وان کشور همان اسرائیل کودک کش و ومنافقین نوکر اسرائیل هستند ودر کمال تعجب مسئولین دولت ومجلس بیشتر به سمت خواسته اسرائیل یعنی عدم امضا توافق برجام حرکت می کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.