برق هم وارد بورس شد

وزیر نیرو اظهار داشت: با بورسی شدن برق پنج مگاوات به بالا متقاضیان این برق نیز با قیمت مناسب‌تری خرید خواهند کرد. با این اقدام توانیر نیز نقش تنظیم‌کننده و هماهنگی را به عهده خواهد داشت.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایلنا، رضا اردکانیان در حاشیه جلسه امروز هیات دولت با اعلام خبر بورسی شدن خرید برق‌های بالای پنج مگاوات اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در بخش برق مواجه بودیم این بود که 60 درصد تولید بخش خصوصی انجام می‌شود که برق تولیدی را به توانیر می‌فروشند اما برای دریافت پول با مشکل مواجه می‌شدند. خرید برق توسط توانیر انحصاری بوده و تابع قیمت‌های تکلیفی و دریافت وجه آن نیز با فاصله انجام می‌شد بنابراین ما همیشه بدهکار بودیم.

وی افزود: امروز به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی در هیات وزیران مصوب شد که مصرف‌کنندگان بزرگ پنج مگاوات و بالاتر برق را از بازار بورس انرژی دریافت کنند و به این ترتیب بین تولیدکننده و مصرف کننده تعامل ایجاد شده و علاوه بر کمک به تولیدکننده مصرف کننده نیز برای دریافت پول مشکلی نخواهد داشت.

وزیر نیرو همچنین گفت: با بورسی شدن برق پنج مگاوات به بالا متقاضیان این برق نیز با قیمت مناسب‌تری خرید خواهند کرد. با این اقدام توانیر نیز نقش تنظیم‌کننده و هماهنگی را به عهده خواهد داشت.

وی با بیان اینکه عرضه برق بالاتر از پنج مگاوات در بورس به رشد و پویایی صنعت برق کمک می‌کند یادآور شد: دستورالعمل این برنامه طبق مصوبه هیات وزیران اجرایی خواهد شد.

اردکانیان همچنین درباره لایروبی رودخانه‌ها با توجه به نزدیک شدن به فصل زمستان گفت: از سال گذشته و بعد از سیل بهار 98، لایروبی و مهندسی رودخانه‌ها آغاز شد و پارسال پنج برابر متوسط سال‌های قبل لایروبی انجام دادیم به طوری که با این اقدام چهار تا پنج سیل بزرگ جنوب کشور با حداقل خسارت و حداکثر بهره‌وری همراه بود.

وی ادامه داد:‌ امسال نیز این پروژه کماکان ادامه خواهد داشت و با همکاری دستگاه قضایی آزادسازی حریم رودخانه‌ها را طبق تکالیف قانونی انجام می‌دهیم.

مقام عالی وزارت نیرو تاکید کرد: ما خود را برای شرایط اقلیمی و سال‌های تر و خشک آماده کرد‌ه‌ایم و از سیلاب به عنوان منبع شیرین و نه خسارت‌زا بهره‌ خواهیم برد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.