آقای رئیس! این حرف‌ها به سن شما نمی‌خورد!

اظهارات عجیب رئیس سازمان تبلیغات و بیانیه این سازمان درباره حواشی مراسم مذهبی در شهر ری، با واکنش چهره‌های مختلف همراه است.

به گزارش تازه نیوز، مهراب صادق‌نیا در کانال تلگرامی خود نوشت:

حجه‌الاسلام شیخ محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، به تازگی گفته‌اند اجازه نخواهند داد که هیئت‌های عزاداری، ایستگاه‌های نذری و صلواتی (موکب‌ها)، و روضه‌های خانگی به بهانه شیوع کرونا تعطیل شوند.
پدر بزرگ من در زمان رضا شاه، بی آن‌که سازمان تبلیغانی باشد و کسی از او حمایت کند، هر ساله در منزلش روضه حضرت عباس می‌گرفت و شام نذری می‌داد. بعد از او پدرم این سنت را تا همین حالا ادامه داده است و اکنون ما دو برادر همان نذری پدر بزرگمان را ادامه می‌دهیم. یعنی یک روضه پدربزگ ما به سه روضه خانگی تبدیل شده است. خواستم بگویم که نویسنده این سیاهه هم اهل روضه است و هم اهل روضه‌خوانی؛ اما در انگیزه صرفاً دینی شما از این سخنان شک دارد.

وقتی شما را نگران اوضاع کرونا و مرگ و میرهای ناشی از آن نمی‌بینم، وقتی این بی‌هوایی را با ناتوانی مسئولانِ وزارت بهداشت در امر واکسیناسیون کنار هم قرار می‌دهم و می‌بینم نگرانِ سلامت مردم نیستید، وقتی می‌بینم مداح‌های شما قوانین ستاد مبارزه با کرونا را زیرپا می‌گذارند و پشت درهای بسته حرم عبدالعظیم حسنی، بدون رعایت ضوابط بهداشتی نمایش سوگِ مسلمیه در می‌آورند و از شما صدایی در نمی‌آید، وقتی می‌بینم پیش از محرم مداح‌ها را جمع کرده و برای‌شان شعار سال طراحی می‌کنید، وقتی مداح‌های شما بیش از آن که روضه‌خوان باشند مبلغان سیاسی احزاب هستند، وقتی می‌بینم تمام اسلام را رها کرده و به همین یک قلمش چسبیده‌اید، وقتی می‌بینم از کنار تشنگی و درماندگی مردم سیستان و خوزستان بی‌خیال رد می‌شوید، وقتی جفای طالبان بر سرِ شیعیان افغانستان را می‌بینید و ساکتید، حق دارم به انگیزه شما در اصرار بر برپایی هیئت‌های عزاداری شک کنم.

به سن و سال شما قد نمی‌دهد، ولی می‌توانید از پیرترها بپرسید؛ این مردم وقتی نه سازمان تبلیغاتی بود و نه شیخِ جوانی که برای تعطیلی هیئت‌هایشان ناراحت باشد، عزاداری می‌کردند و روضه‌خوانی داشتند. نگویید آن سوگواری‌ها به دل شما نمی‌چسبید، اتفاقاً از دل همان هیئت‌ها بود که انقلاب اسلامی ایران شکل گرفت و حمایت شد.

پیش‌نهاد می‌کنم شما نگران هیئت‌ها نباشید. مردم قرن‌هاست در شرایط مختلف و با کیفیت‌های گوناگون سنت‌های مذهبی را زنده نگه داشته‌اند. مطمئن باشید الان هم بلدند که چگونه بین پاندمی کرونا و عزاداری جمع کنند. شما بهتر است مراقب باشید دین مردم به سیاست آلوده نشود. بهتر است مراقب باشید اعتقادات مردم بازیچه مسائل سیاسی نشود. بهتر است به این فکر کنید که چطور می‌توانید از رنج شیعیان و سوگواران امام حسین (ع) کم کنید. بهتر است به این فکر کنید چطور می‌توانید حوزه سیاست را اخلاقی‌تر کنید و به حاکمان بیاموزید هیچ فریضه‌ای در اسلام بالاتر از عدالت و حفظ جان مردم نیست.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.