سایپا امسال چه خودرویی را جایگزین محصولات مونتاژی می‌کند؟

بررسی صورت‌های مالی خودروسازی سایپا نشان می‌دهد این خودروساز طی سال ۱۴۰۰ هیچ برنامه‌ای برای محصولات مونتاژی که پیش‌تر توسط این خودروساز عرضه می‌شد، ندارد. بنابراین امسال سراتو، چانگان و آریو در سبد عرضه نارنجی‌های جاده مخصوص جایی ندارد.

به گزارش تازه‌نیوز، در شرایطی صورت‌های مالی این خودروساز خبر از خروج محصولات مونتاژی از سبد عرضه طی سال جاری می‌دهد که شاهد هستیم سایپایی‌ها طی امسال به نسبت سال گذشته یک رشد حدود ۱۴ درصدی را برای خود در بخش فروش پیش‌بینی کرده‌اند.

خودروساز ساکن کیلومتر ۱۵ جاده مخصوص کرج سال گذشته در مجموع حدود ۲۹۷هزار و ۸۰۰ دستگاه از محصولات خود را به بازار عرضه کرد. از این میزان عرضه سهم محصولات مونتاژی حول و حوش ۱۰ درصد بود. نارنجی های جاده مخصوص سال گذشته ۱۸۷ دستگاه آریو، ۸۰ دستگاه سراتو و ۱۹ دستگاه چنگان را برای فروش به بازار عرضه کردند.

اما با کم شدن سهم ۱۰ درصدی محصولات مونتاژی  پیشین و پیش بینی رشد حدود ۱۴ درصدی فروش، برنامه این خودروساز برای پر کردن جای خالی محصولات مونتاژیش چیست؟

به نقل از نامه‌نیوز، صورت‌های مالی سایپایی‌ها نشان می‌دهد این خودروساز تمرکز عرضه خود را روی محصولاتی قرار داده که عنوان داخلی را یدک می‌کشند. عرضه تیبا و پراید ۱۵۱ که پیش‌تر نیز در دستور کار این خودروساز بود کما فی السابق در سال جاری نیز ادامه دارد.

شاهین در خیابان‌ها بیشتر دیده می‌شود

در حالی که عرضه خانواده تیبا ۱۷ درصد رشد را در بازه زمانی یاد شده به خود می‌بیند، اما استراتژی غول نارنجی جاده مخصوص برای پر کردن جای خالی محصولات مونتاژی عرضه گسترده شاهین است. بر اساس برنامه‌ریزی سایپا این محصول نوبرانه که اواخر سال گذشته به بازار عرضه شد و شاهد حرکت آن به صورت محدود در خیابان‌ها بودیم، طی سال جاری به تعداد ۶۵هزار دستگاه فروخته خواهد شد.

چنانچه سایپایی‌ها بتوانند این تعداد شاهین را به بازار عرضه کنند توانسته‌اند عرضه این خودروی تمام ایرانی را به نسبت سال گذشته حول و حوش ۱۴هزار درصد رشد دهند. البته این میزان رشد به دلیل پایه کم عرضه آن در سال ۹۹ است. نارنجی‌های جاده مخصوص سال گذشته تنها ۴۶۲ دستگاه شاهین را به بازار عرضه کردند.

آن‌طور که جواد سلیمانی مدیرعامل خودروسازی سایپا چند روز پیش خبر داد این خودروساز برنامه دارد طی سال جاری ۲۰هزار دستگاه آریا (محصول کراس‌اوری که روی پلت فرم شاهین طراحی شده) نیز تولید کند. به نظر می‌رسد بخشی از پیش‌بینی این خودروساز برای فروش ۶۵هزار دستگاهی شاهین به آریا اختصاص داشته باشد.

همچنین قرار است از شهریورماه تولید شاهین با گیربکس اتوماتیک نیز در دستور کار سایپا قرار گیرد و از نیمه دوم امسال شاهد عرضه آن باشیم.

بنابراین استراتژی سایپا برای سال جاری توقف عرضه محصولات مونتاژی و جایگزینی آن با محصولاتی است که روی پلت فرم SP۱۰۰ تولید می کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.