جهانگیری: مردم بالاترین اعتماد را با فاصله نسبت به سایر اقشار به معلمان دارند

عاون اول رییس جمهور با بیان اینکه دولت همه امکانات آموزشی و بهداشتی مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش را فراهم کرده است، گفت: در نظرسنجی‌های انجام شده، مردم بالاترین اعتماد را با فاصله نسبت به سایر اقشار به فرهنگیان و معلمین دارند.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،  اسحاق جهانگیری  امروز پس از بازدید از دبستان دکتر حافظی، به صورت سرزده از دبیرستان‌های پسرانه شهدای مدافع حرم و علامه طباطبایی و نیز دبیرستان دخترانه نمونه دولتی مکتب الاحرار بازدید و با دانش آموزان و معلمین در کلاس‌های درس گفتگو کرد.
معاون اول رییس جمهور همچنین در این بازدید در جریان نحوه ارائه خدمات آموزشی به دانش آموزان و رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز قرار گرفت و از معلمین و مدیران این سه مدرسه خواست با حساسیت ویژه از سلامت دانش آموزان مراقبت کنند.
در جریان این بازدید‌ها دانش آموزان و معلمین نیز نظرات و دیدگاه‌های خود را در خصوص نحوه آموزش از طریق فضای مجازی اعلام و از خدمات ارائه شده در شبکه شاد ابراز رضایت کردند.
وی همچنین در حاشیه این بازدید‌ها در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: شروع فصل آموزش و تعلیم و تربیت برای مردم کشور ما رخداد مهمی است که هر سال در ابتدای مهرماه اتفاق می‌افتد و همراه با بازگشایی مدارس شور و شعف خاصی نیز در دانش آموزان ایجاد می‌گردد و جمع وسیعی از خانواده‌ها نیز درگیر موضوع آموزش فرزندانشان می‌شوند.
جهانگیری افزود: از اسفندماه سال گذشته که به دلیل پدیده کرونا ناچار به تعطیلی مدارس شدیم، وزارت آموزش و پرورش زحمات زیادی را متحمل شد و در مدت کوتاهی شبکه شاد را طراحی و اجرا کرد و صدا و سیما نیز وقت زیادی صرف کرد و ساعات زیادی از برنامه‌های خود را به آموزش اختصاص داد تا فرآیند تعلیم و تربیت در کشور دچار مشکل نشود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به بازدید‌های امروز خود از مدارس گفت: خوشبختانه امروز هم معلمین و هم دانش آموزان از نحوه گذراندن دوره پایانی آموزش در سال گذشته ابراز رضایت داشتند و بازگشایی مدارس در ۱۵ شهریور نیز برای مرور دروس سال گذشته اختصاص داده شده تا اگر عقب ماندگی وجود دارد، جبران شود.
وی ادامه داد: با آغاز سال جدید، دغدغه‌های زیادی برای بازگشایی مدارس وجود داشت و خانواده‌ها و دولت نگرانی جدی نسبت به سلامت دانش آموزان و آموزش آن‌ها داشتند و همه تاکید داشتند که اقدامی که برای سلامت دانش آموزان مخاطره ایجاد کند نباید انجام شود.
جهانگیری با اشاره به اینکه وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است که اجباری برای آموزش حضوری وجود ندارد، تصریح کرد: در کنار آموزش حضوری، صدا و سیما به عنوان رسانه ملی وقت زیادی را به آموزش اختصاص داده است و خوشبختانه ۹۸ درصد مردم کشور تحت پوشش برنامه‌های صدا و سیما هستند و در دورترین روستا‌ها نیز امکان دریافت برنامه‌های صدا و سیما وجود دارد. البته اگر خانواده‌ای امکان تهیه تلویزیون نداشته باشد نیز با کمک‌های دولت و خیرین این مشکل قابل حل است، اما براساس آمار‌ها میزان برخورداری خانواده‌ها از این امکانات در اقصی نقاط کشور به بالای ۹۰ درصد رسیده است.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: وزارت آموزش و پرورش و معلمین تاکید ویژه‌ای بر آموزش حضوری دارند چرا که در مدارس که بزرگترین کانون اجتماعی ـ آموزشی هستند، علاوه بر تعلیم و تربیت، روابط اجتماعی و دیگر آموزش‌ها ارائه می‌شود و این آموزش‌ها هر چه زنده‌تر باشد مفیدتر خواهد بود.
وی با بیان اینکه خوشبختانه مدیران مدارس نیز برنامه ریزی‌های دقیقی انجام داده اند، گفت: در بازدید‌های امروز از دبستان و دبیرستان‌ها اعلام کردند که در شرایط عادی حدود ۳۰۰ دانش آموز دارند، اما در حال حاضر با برنامه ریزی‌ها و تقسیم بندی انجام شده از ۳۰ تا ۶۰ دانش آموز در یک لحظه امکان حضور در کلاس را دارند و مدت زمان حضور نیز ۲ ساعت است که فرصتی برای تدریس و پرسش و پاسخ فراهم خواهد کرد.
 جهانگیری با اشاره به وجود بیش از ۹۰۰ هزار نفر کادر آموزشی و معلم در کشور، گفت: در نظرسنجی‌های انجام شده، مردم بالاترین اعتماد را با فاصله نسبت به سایر اقشار به فرهنگیان و معلمین دارند. معلمین افراد دلسوزی هستند که دلسوزی آن‌ها نسبت به دانش آموزان اگر بیشتر از خانواده و فرزندان خودشان نباشد قطعا کمتر نخواهد بود و امروز در بازدید از این کلاس‌های درس مشاهده کردم که مدیران و معلمین همانند والدین نسبت به سلامت و آموزش دانش آموزان حساسیت دارند و از لحظه ورود تا خروج دانش آموزان از آن‌ها مانند فرزندان خود مراقبت می‌کنند.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه دولت همه امکانات آموزشی و بهداشتی مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش را فراهم کرده است، اظهار امیدواری کرد با اقدامات دیگر دولت که در راستای تامین نیاز‌های معلمین و آموزش و پرورش انجام شده است شاهد بهبود فرآیند تعلیم و تربیت در کشور باشیم.
وی با اشاره به اقدامات دولت در راستای افزایش حقوق معلمین و پرداخت مطالبات بازنشستگان و فرهنگیان، تصریح کرد: میزان پرداخت‌های دولت به آموزش و پرورش و معلمین به خصوص با وجود محدودیت‌های اقتصادی قابل مقایسه با سال‌های گذشته نیست البته این پرداخت‌ها حق معلمین و بازنشستگان است و حتی از آنچه که باید باشد نیز کمتر است یعنی نباید کسی تصور کند که مبلغی اضافه به آن‌ها پرداخت شده است. فرهنگیان و معلمین در حقیقت مسئولیت تربیت آینده سازان کشور را بر عهده دارند.
جهانگیری خاطر نشان کرد: وقتی دولت دغدغه‌های قشر فرهنگیان و معلمین را رفع کند، معلمین و کادر آموزشی نیز با آسودگی خاطر بیشتر قادر خواهند بود به دغدغه‌ها و نیاز‌های خانواده‌های دانش آموزان توجه داشته باشند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش امسال رسالت بسیار سنگینی بر عهده دارد، گفت: وظیفه آموزش و پرورش امسال فقط به آموزش و تعلیم و تربیت محدود نمی‌شود بلکه حفظ سلامت دانش آموزان نیز رسالت بزرگی است که بر دوش این وزارتخانه قرار دارد.
وی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها باید با نظارت‌های به موقع، مداوم و مکرر حتی در شهرستان‌ها و روستا‌ها از بروز مشکلات برای سلامت دانش آموزان پیشگیری کنند.
جهانگیری خاطر نشان کرد: خانواده‌ها نیز مخیر هستند از روش‌های مختلفی که پیش روی آن‌ها قرار گرفته نظیر استفاده از فضای مجازی، برنامه‌های صدا و سیما و آموزش حضوری هر کدام که برایشان اطمینان بخش است را انتخاب کنند تا هم دغدغه‌ای برای سلامت دانش آموزان وجود نداشته باشد و هم برنامه‌های آموزش و تعلیم و تربیت به خوبی در کشور اجرا شود.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.