واکسیناسیون بالای ۱۸ سال در کیش آغاز شد

واکسیناسیون ساکنان بالای ۱۸ سال جزیره کیش علیه ویروس کرونا به عنوان طرح دولت برای ایمن سازی جمعیت بومی این جزیره آغاز شد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایرنا، کیش به عنوان یکی از جزایر خلیج فارس هم اکنون شاهد ثبت نام افراد بالای ۱۸ سال برای واکسیناسیون علیه ویروس کرونا است تا طرح دولت در ایمن سازی ساکنان جزایر ۱۸ گانه جنوب کشور برابر کرونا هرچه زودتر محقق شود.

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۱۵ مرداد سال جاری دستور شروع واکسیناسیون ساکنان بالای ۱۸ سال کیش و قشم را صادر کرد و اکنون این طرح دولت از روز گذشته با آغاز فرایند ثبت نام واجدان شرایط این طرح در سامانه واکسیناسیون آغاز شد.

مرکز توسعه سلامت جزیره کیش در اطلاعیه ای اعلام کرد: کیشوندان(جمعیت بومی) می‌توانند با ورود به سامانه salamat.gov.ir و انتخاب استان هرمزگان، بندرلنگه، جزیره کیش ثبت نام کنند و بعد از دریافت پیامک مبنی بر زمان و مکان واکسیناسیون به مرکز تزریق واکسن مراجعه کنند.

در این اطلاعیه آمده است: منظور از جمعیت بومی کسانی هستند که بطور مستمر ساکن این جزیره بوده و دارای پرونده الکترونیک سلامت در مراکز جامع سلامت  هستند.

مسوول کمیته واکسیناسیون کووید ۱۹ کیش در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هم اکنون متولدین ۱۳۸۲ و قبل آن می توانند در سامانه برای دریافت واکسن ثبت نام کنند تا به مروز زمان با تامین واکسن علیه ویروس کرونا واکسینه شوند.

مریم ستاری با بیان اینکه هم اکنون سه میز پذیرش تزریق در تالار شهر به مراجعان خدمت رسانی می‌کند و امکان افزایش تا هفت میز نیز وجود دارد افزود: با توجه به تجهیزات و نیروی انسانی موجود قابلیت واکسینه شدن یک هزار نفر در مرکز تجمیعی واکسیناسیون در صورت تامین واکسن وجود دارد.

ظرفیت سایت تکمیل است

بسیاری از کیشوندان بعد از اعلام مرکز توسعه سلامت نسبت به ثبت نام خود اقدام کردند که برخی با پیام ظرفیت مرکز واکسیناسیون تکمیل است مواجه شدند که ستاری علت اصلی این پیام را سهمیه بندی تعداد پذیرش افراد به علت کم بودن سهمیه واکسن روزانه اعلام کرد.

وی اضافه کرد: هم اکنون به علت سهمیه بندی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حدود ۲۵۰ نفر در هر روز پذیرش می شوند که با افزایش سهمیه از سوی این وزارتخانه می توان تعداد پذیرش های روزانه را افزایش داد.

مرکز توسعه سلامت کیش نیز در اطلاعیه ای جداگانه اعلام کرده است: با توجه به اینکه ظرفیت پذیرش مراکز واکسیناسیون جهت نوبت دهی و تزریق واکسن، بسته به میزان واکسن توزیع شده در مراکز دارد و در صورت تکمیل این میزان ثبت نام تکمیل شود سامانه ظرفیت ثبت نام را تا توزیع واکسن مرحله بعد می بندد.

در این اطلاعیه آمده است: این موضوع از وزارت بهداشت برنامه ریزی شده واز اختیارات این مرکز خارج است و بنابراین از افرادی که موفق به ثبت نام نمی‌شود و یا با پیام تکمیل ظرفیت مواجه می‌شوند منتظر باز شدن سامانه برای ظرفیت های جدید در روزهای باشند.

بر اساس آخرین امار سرشماری افراد بالای ۱۸ سال ساکن در این جزیره بیش از ۳۴ هزار و ۵۰۰ نفر است که این افراد واجد شرایط دریافت واکسن کرونا هستند.

تا کنون ۱۲ هزار و ۹۹۵ نفر زیر پوشش نوبت اول و یک هزار و ۸۳۱ نفر تحت پوشش نوبت دوم واکسیناسیون کرونا قرار گرفته اند.

با توجه وضعیت قرمز کرونایی و افزایش شمار فوتی ها، اعمال محدودیت های شدید در این جزیره از روز  یکشنبه ۱۷ مرداد آغاز شد که شامل تعطیلی سه روزه تمامی گروه های شغلی ۲، سه و چهار، ممنوعیت یک هفته ای تردد خودروهای شخصی از ساعات ۲۳ تا چهار بامداد و دور کاری  هفت روزه ۷۰ درصدی کارکنان ادارات، ارگان ها و شرکت ها بود که اکنون نیز ادامه دارد.

ممنوعیت تردد شناورهای مسافر بری از مبادی ورودی به جزیره کیش، فعالیت بیرون بر مراکز  پذیرایی شامل رستوران ها و کافی شاپ ها به مدت یک هفته از دیگر مصوبات کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مبارزه با کرونای جزیره است.

همچنین بر اساس مصوبات کمیته امنیتی و انتظامی شورای سلامت کیش اجرای طرح ممنوعیت تردد شبانه در جزیره از بامداد پنجشنبه ۱۴ مرداد به مدت سه روز آغاز شده بود که روز یکشنبه ۱۷ مرداد تداوم آن از ساعت ۲۳ تا چهار بامداد تا پنجم شهریور دیگر تمدیدشده است.

از ابتدای شیوع پاندمی کرونا تا ساعت ۲۴ پنجشنبه ۲۶ مرداد در این جزیره هفت هزار و ۶۱۴ بیمار مبتلا به ویروس کرونا (کووید ۱۹ و نوع جهش یافته انگلیسی) شناسایی شده است که ابتلای ۲۱ نفرآنان در روز گذشته تایید شد.

جزیره کیش با ۹۲ کیلومتر مربع مساحت و ۴۲ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۸ کیلومتری سرزمین اصلی و در آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.