واکسیناسیون معلمان تا کی ادامه دارد؟

محمدمهدی گویا در مورد واکسیناسیون معلمان گفت: تصمیم بر آن شده که پوشش دو نوبت واکسیناسیون معلمان و سایر کارکنان مدارس تا قبل از آغاز مهرماه به پایان برسد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از نامه‌نیوز، محمدمهدی گویا، در پاسخ به سوالی مبنی بر صحت و سقم آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت که پوشش واکسیناسیون نوبت اول در ایران را ۱۳ درصد اعلام کرده است،  همچنین در مورد واکسیناسیون معلمان: به نظر می‌رسد گزارشی که توسط سازمان جهانی بهداشت اعلام شده است، دقیق نبوده و تا ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ (۱۶ اگوست) از حدود ۶۰ میلیون جمعیتی که لازم است واکسیناسیون انجام شود، دقیقاً ۱۵۴۵۴۳۵۱ نفر نوبت اول و ۴۳۸۱۲۸۸ نفر نیز دو نوبت واکسن را دریافت کرده‌اند که اگر جمعیتی از کشور را که باید واکسینه شوند (جمعیت بالای ۱۸ سال) ۶۰ میلیون نفر در نظر بگیریم، این پوشش ۲۵.۷۵ درصد می‌شود و اگر کل جمعیت کشور را محاسبه کنیم، با بیش از ۸۴ میلیون نفر جمعیت، این درصد ۱۸.۱۸ درصد است و به دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران و منطقه امرو اطلاع داده شده تا گزارش خود را اصلاح کنند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در ادامه تصریح کرد: لازم به ذکر است که تا صبح امروز ۳۰ مرداد، ۱۶۴۷۶۲۵۷ نفر نوبت اول و ۵۵۳۱۲۵۷ دو نوبت واکسن را دریافت کرده‌اند. یعنی تاکنون ۲۲۰۰۷۵۱۴ دُز واکسن در کشور تزریق شده است. پوشش فعلی واکسن ۲۷.۴۶ درصد در میان جمعیت بالای ۱۸ سال و در کل کشور ۱۹.۳۸ درصد است. این در حالی است که در شرایط تحریم و دسترسی بسیار محدود به واکسن، این پوشش حاصل شده است.

گویا اظهار کرد: تمامی کادرهای بهداشتی در طول مدت اخیر هر روز به صورت دو شیفته و در بعضی مناطق به صورت شبانه روزی، عملیات واکسیناسیون را در سراسر کشور حتی در دورافتاده‌ترین نقاط با کمک سایر سازمان‌ها از جمله نیروی مقاومت بسیج و مرکز فوریت‌های پزشکی کشور و.. انجام داده‌اند و این حاصل تلاش همگانی در سطح کشور بوده که علیرغم تحریم‌ها و محدودیت‌ها به انجام رسیده است. نکته جالب توجه روند واکسیناسیون در کشورمان آن بوده که ما پرخطرترین و مسن‌ترین گروه‌های جمعیتی و مهمترین مشاغل در معرض خطر را برای واکسیناسیون تحت پوشش قرار داده‌ایم.

بیشتر بخوانید: تکلیف لایحه رتبه‌بندی معلمان در دولت جدید چیست؟

وی عنوان کرد: باید به اطلاع مردم عزیز کشورمان برسانیم که واکسیناسیون زندانیان کشور با پوششی بالای ۷۰ درصد تاکنون ادامه یافته و از همه مهم‌تر اینکه در زندان‌های بزرگ‌تر مانند زندان‌های استان البرز و تهران نوبت اول واکسیناسیون به پایان رسیده و نوبت دوم از هفته گذشته آغاز شده است، شاید کمتر کشوری بتواند ادعا کند که این اقدام را با وجود این همه محدودیت دسترسی به واکسن، انجام داده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: تصمیم بر آن شده که پوشش دو نوبت واکسیناسیون معلمین و سایر کارکنان مدارس تا قبل از آغاز مهرماه و سال تحصیلی جدید، به پایان برسد، در مورد اساتید دانشگاه‌ها نیز به همین منوال خواهد بود و امیدواریم سال تحصیلی جدید با اطمینان خاطر بیشتری آغاز شود.

گویا در پایان تاکید کرد: تیم‌های کارشناسی در حال بررسی واکسیناسیون دانش آموزان دارای بیماری‌های زمینه‌ای و پرخطر و انتخاب مناسب‌ترین واکسن برای آنها هستند. در کنار اینها واکسیناسیون گروه‌های متعددی از مشاغل پرخطر نیز در دست انجام است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.