روزهای بارانی از ماسک خیس استفاده نکنید

عضو هیات علمی گروه بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در آستانه شروع فصل سرما و بارندگی‌ها هشدار داد: در روزهای بارانی از ماسک خیس استفاده نکنید.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایسنا،  دکتر علیرضا فاطمی درباره نحوه استفاده از ماسک در هوای سرد و نمناک، افزود: صرف نظر از مرطوب شدن ماسک، هر علتی که باعث مرطوب یا خیس شدن ماسک شود، تاثیرگذاری آن را کاهش می دهد.

وی با تاکید بر اینکه استفاده درست و صحیح از ماسک به عنوان مهم‌ترین عامل بازدارنده از ابتلا به ویروس کرونا بسیار ضروری است، گفت: در زمانی که باران می بارد اگر از خیس شدن ماسک جلوگیری شود، می توان تا زمان استاندارد که حدود چهار ساعت است از ماسک استفاده کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی تاکید کرد: در هر شرایطی در صورت مرطوب شدن ماسک، حتی به دلیل صحبت کردن های متمادی باید ماسک را تعویض کنید.

معاون آموزشی بیمارستان شهدای تجریش با بیان این که استفاده از شال گردن به جای ماسک (در صورت اضطرار) در سرما منعی ندارد، توضیح داد: شال گردن به دلیل بافت سنگینی که دارد می تواند بخوبی از انتقال یا ورود ویروس پیشگیری کند؛ اما نکته اینجاست که اگر چنانچه ماسک در دسترس نباشد می توان از شال گردن استفاده کرد؛ چرا که ماسک های استاندارد تاثیر بهتری برای پیشگیری از بیماری دارند.

فاطمی خاطرنشان کرد: مشکل و چالش استفاده از شال گردن این است که اگر احیانا شال گردن به هر دلیلی در حین استفاده مرطوب و یا به ویروس آلوده شود، دور انداخته نمی شود و ممکن است فرد ویروس را حتی با خود به داخل منزل یا محیط کار هم ببرد؛ در حالی که ماسک های یک بار مصرف به راحتی قابل تعویض هستند.

وی تاکید کرد: باید شال گردن حتما بعد از استفاده و در اولین فرصت به دقت شست و شو شده تا ویروس و یا آلودگی احتمالی از سطح ویروس پاک شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی درباره زمان اثرگذاری ماسک های معمولی نیز توضیح داد: زمان  استفاده از ماسک های سه لایه معمولی حداکثر سه تا چهار ساعت است.

فاطمی یادآور شد: زمانی که ماسک مرطوب شود مدت استفاده از ماسک کوتاهتر نیز خواهد شد.

وی در باره ماسک های فیلتر دار و یا N۹۵  نیز توضیح داد: این ماسک ها از ماسک های سه لایه ضخیم تر هستند و حداکثر زمان استفاده  از این ماسک ها در صورتی که مرطوب نشده باشند هشت ساعت است.

فاطمی خاطرنشان کرد: هر نوع ماسکی چنانچه از صورت برداشته شد مجداد نباید استفاده شود؛ حتی اگر زمان استفاده از آن کمتر از یک ساعت باشد.

عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تاکید بر این که استفاده از ماسک های استاندارد به میزان قابل توجهی می تواند از انتقال ویروس جلوگیری کند، توصیه کرد: اگر چنانچه به کیفیت و استاندارد ماسک شک دارید می توانید برای تاثیر گذاری بهتر از ۲ ماسک به صورت همزمان استفاده کنید یا در غیر این صورت یک دستمال کاغذی داخل ماسک قرار دهید.

وی ضرورت تهیه ماسک های استاندارد را از مراکز معتبر و داروخانه مورد تاکید قرار داد.

فاطمی اهمیت استفاده عموم مردم را  از ماسک یادآور شد و هشدار داد: مهم این  است که همه مردم از ماسک استفاده کنند. در این صورت بیماری به میزان قابل توجهی کنترل می شود. فردی که مبتلا نشده از ماسک استفاده می کند که از بروز بیماری پیشگیری کند؛ ولی ۷۰ درصد جلوگیری از سرایت پذیری به این موضوع  وابسته است که فرد ناقل از ماسک استفاده کند.

وی گفت: ماسک فرد سالم ۳۰ درصد از ابتلا به بیماری پیشگیری می کند؛ بنابراین تاثیر مهم کاهش شیوع بیماری را زمانی شاهد خواهیم بود که همه به صورت عمومی از ماسک استفاده کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.