زمان توزیع دومین واکسن روسی

وزیر بهداشت روسیه با اعلام آغاز تحقیقات درباره استفاده از واکسن “اسپوتنیک-۵” روی داوطلبان بالای ۶۰ سال در این کشور، گفت: کلیه پزشکان شاغل در “محدوده قرمز” علیه ویروس کرونا واکسینه می‌شوند.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از تسنیم، میخائیل موراشکو وزیر بهداشت روسیه اعلام کرد که تحقیقات درباره استفاده از واکسن “اسپوتنیک-5” علیه کرونا ویروس روی داوطلبان بالای 60 سال، در این کشور آغاز شده است.

موراشکو در مصاحبه‌ای تلویزیونی یادآور شد، برای این دسته از بیماران لازم است تا پارامترهای خاص واکسیناسیون در نظر گرفته شده و با احتیاط بیشتری عمل کرد.

به گفته وی، قرار است تا پایان سال 2020، کلیه پزشکان شاغل در “محدوده قرمز” علیه ویروس کرونا واکسینه شوند.

وزیر بهداشت روسیه توضیح داد: «لازم است تا کلیه پزشکان و افرادی که در آمبولانس‌ها و مکان‌هایی که از نظر عفونت خطرناکند کار می‌کنند، واکسینه شوند و در حال حاضر، وزارت بهداشت با مشارکت وزارت صنعت، در حال انجام این کار است.»

“آنا پاپووا” رئیس سرویس فدرال خدمات بهداشتی و رفاه انسانی روسیه نیز در بنامه‌ای از شبکه اول تلویزیون این کشور یادآور شد که واکسیناسیون در روسیه داوطلبانه باقی می ماند و این موضوع در رابطه با واکسیناسیون علیه ویروس کرونا هم اعمال شده و این قانون تغییری نخواهد کرد.

به گفته وی، لازم است تا در کشور مقدار زیادی واکسن علیه کرونا وجود داشته باشد تا همه بتوانند در صورت تمایل، خود را واکسینه کنند.

روز جمعه “دیمیتری پسکوف” سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که کرملین نگران وضعیت افزایش رو به رشد شیوع بیماری کووید-19 در کشور است، ولی مقامات مسئول اوضاع را تحت کنترل داشته و اقدامات لازم برای جلوگیری از توسعه این عفونت در نظر گرفته شده است.

توزیع نخستین محموله از واکسن مرکز” وکتور” علیه کرونا در آبان

در خبر دیگری گزارش شده، سرویس فدرال خدمات بهداشتی و رفاه انسانی روسیه اعلام کرد که نخستین محموله از واکسن “اپی.واک.کرونا” (EpiVacCorona) علیه ویروس کرونا که در مرکز تحقیقات علمی “وکتور” نواسیبیرسک روسیه ساخته شده، با توجه امکانات تولید آن، در اواخر ماه اکتبر (نیمه اول آبان ماه) توزیع خواهد شد.

این سازمان دولتی یادآور شد که آزمایشات پس از ثبت واکسن، در آینده نزدیک آغاز خواهد شد، ولی تاریخ دقیق آن هنوز مشخص نشده و قرار است که واکسیناسیون افراد در معرض خطر، خارج از محدوده آزمایشات انجام شود.

به گفته مقامات مسئول، در حال حاضر هیچ توافقی با کشورهای خارجی در زمینه تولید این واکسن منعقد نشده است.

لازم به یادآوری است، تاکنون دو واکسن علیه ویروس کرونا در روسیه ثبت شده است.

وزارت بهداشت روسیه نخستین واکسن در این کشور و در جهان، با نام واکسن “اسپوتنیک-5” را در تاریخ 11 آگوست (21 مرداد) به ثبت رساند. این دارو توسط متخصصان مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی “گامالیا” و با همکاری وزارت دفاعروسیه، ساخته شد.

ثبت دومین واکسن روسی علیه ویروس کرونا نیز چهارشنبه هفته گذشته (14 اکتبر/23 مهر ماه) توسط “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه اعلام شد. این واکسن “اپی.واک.کرونا” (EpiVacCorona) نام گرفته و در مرکز علمی “وکتور” ساخته شده است. به گفته مسئولان این موسسه، این واکشن از همان لحظه به ثبت رسیدن، می تواند وارد گردش عمومی استفاده از این دارو شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.