قیمت لیر ترکیه در پایین‌ترین سطح/ افزایش بی اعتمادی مردم به اردوغان!

دخالت سیاسی اردوغان در امور بانک مرکزی موجب کاهش دوباره قیمت لیر ترکیه و نگرانی مردم و سرمایه گذاران شده است؛ نظرسنجی ها نشان می دهند نیمی از شهروندان ترکیه دیگر به شخص رئیس جمهور و نهادهای حاکمیتی ترکیه تحت امر حزب عدالت و توسعه وی اعتماد ندارند.

به گزارش تازه‌نیوز، روزنامه «الشرق الاوسط» عربستان در گزارش خود درباره اقتصاد ترکیه نوشت، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه بار دیگر با دخالت در امور بانک مرکزی و برکناری ۳ تن از اعضای کمیته سیاست پولی وضعیت لیره ترکیه را وخیم تر کرد. چندی قبل به دستور وی «سمیح تومین» و «اوگور نامیک کوچوک» معاونان بانک مرکزی و «عبدالله یاواس» عضو سیاست پولی ترکیه برکنار شدند و «طاها چکماک» به عنوان معاون بانک مرکزی ترکیه و «یوسف تونا» به عنوان عضو کمیته سیاست پولی این کشور برگزیده شده اند.

به دنبال این تغییرات جدید در بانک مرکزی، سقوط ارزش لیر ترکیه در مقابل دلار سرعت بیشتری گرفته و به فراتر از ۹ لیر در مقابل یک دلار رسید. اکنون قیمت لیر ترکیه به پایین ترین سطح ارزش خود در تاریخ این کشور رسیده است

دلیل کاهش قیمت لیر ترکیه چیست؟

به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، کارشناسان دلیل کاهش دوباره ارزش لیر را نگرانی سرمایه‌گذاران از تاثیرهای منفی دخالت سیاسی اردوغان در امور و تصمیم های بانک مرکزی دانسته اند. بانک مرکزی ترکیه در ۲۳ سپتامبر گذشته به طور غیرمنتظره ای نرخ بهره را به ۱۸ درصد کاهش داد. تحلیلگران این موضوع را نشان دهنده دخالت سیاسی اردوغان به شمار آورند و او را دشمن نرخ بهره می خوانند.

روزنامه فوق افزود: نظرسنجی ها نشان می دهد که نیمی از ترک تبارها دیگر به نهادهای دولتی این کشور در سایه حکومت حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان اعتمادی ندارند. برپایه نظرسنجی هایی که کمیته سیاست ترکیه در موسسه تحقیقاتی «یونالیم» در ماه گذشته درباره سطح اعتماد ترک ها به نهادهای حاکمیتی انجام داد، نشان داده شد که۵۰ درصد ترک ها اعلام کرده اند که به حکومت حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان اعتمادی ندارند.

به نقل از تحریریه، همچنین ۵۳ درصد از مردم این کشور اعلام کرده اند به نهاد ریاست جمهوری اعتمادی ندارند. ۶۰ درصد از افرادی هم که در این نظرسنجی شرکت کردند اعلام داشتند به آمارهای مراکز دولتی هم اعتمادی نمی کنند. بی اعتمادی به شخص اردوغان هم به ۴۷ درصد رسیده است. شرکت کنندگان در این نظرسنجی بزرگترین مشکل ترکیه را اقتصاد، بیکاری، افزایش هزینه های زندگی، کمبود نان و ناکافی بودن دستمزدها عنوان کرده اند.

این مطالب را هم بخوانید:

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.