زنان و مردان برای اولین بار در عربستان با هم به ساحل می‌روند! +عکس

برای اولین بار در عربستان سعودی، زنان و مردان می توانند باهم به ساحل بروند و آزادانه به تفریح بپردازند.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از عصرایران، به تازگی یک مجموعه تفریحی در عربستان سعودی افتتاح شده است. در این مجموعه ساحلی، خانم ها می توانند بدون حجاب، لباس های راحت و شنا داشته باشند؛ ساعت ها در کنار صدای موسیقی، در ساحل آفتاب بگیرند یا با وسایل آبی، بازی کنند و سرگرم باشند.

خبرگزاری فرانسه نوشت:

در سال‌های اخیر زندگی برای مردم عربستان و زنان این کشور تغییر کرده و آنها اینک نوع جدیدی از زندگی اجتماعی را تجربه می‌کنند. این تغییر برای مردم این کشور و مردم جهان عجیب و جدید است.

برای خانم “اسما” شهروند عربستان سعودی گذراندن یک روز در سواحل این کشور با پارتنرش تا همین چند وقت پیش، غیرقابل تصور بود. اکنون این زن ۳۲ ساله روی ماسه‌های سفید سواحل دریای سرخ عربستان سعودی در میان صدای موسیقی با پارتنرش می‌رقصد.

رقص و مهمانی در برخی از سواحل عربستان سعودی نشانه تغییرات در حال انجام در این کشور اسلامی است.

عربستان سعودی در تلاش است تا برخی از سختگیری‌های اجتماعی خود را در یک حرکت مدرن کاهش دهد و همزمان نیز به سرکوب برخی از مخالفان ادامه می‌دهد.

پلیس دینی تا اواخر سال ۲۰۱۷ پخش موسیقی در اماکن عمومی را ممنوع کرده بود اما در سال ۲۰۱۸ بسیاری از امور تغییر کرد و زنان اجازه رانندگی در عربستان سعودی را پیدا کردند. با این حال سواحل این کشور همچنان برای زنان و مردان تفکیک شده و جدا است اما در برخی اماکن ساحلی خاص و لاکچری این موضوع تغییر کرده است.

مردان و زنان با هم در ساحل عربستان

 

حالا با تغییر شرایط، “اسما” و پارتنرش با پرداخت ۳۰۰ ریال سعودی (۸۰ دلار) برای هر نفر توانستند وارد مجموعه “ساحل پاک” در نزدیکی شهر جده عربستان سعودی شوند، موسیقی گوش کنند، برقصند و از وسایل بادی پارک آبی استفاده کند. وسایل آبی-بادی که در نگاهی از بالا، حروف کلمه انگلیسی “عربستان سعودی” است.

این زن با پوشیدن یک روپوش آبی روی لباس شنای خود، گفت: “از اینکه می‌توانم به یک ساحل نزدیک بیایم و از وقت خود لذت ببرم، خوشحالم”.

وی افزود: این نماد سرگرمی است… رویای ما این بود که به اینجا بیاییم و آخر هفته خوبی را سپری کنیم.

گردشگران ساحلی در آب های فیروزه‌ای شنا می کنند و زنان لباس شنای دو تکه (بیکینی) می‌پوشند و برخی از آنها قلیان می‌کشند.

در غروب خورشید، گروهی با موسیقی غربی روی سکو می رقصند و زوجی همدیگر را در آغوش گرفته‌اند.

خبرگزاری فرانسه نوشت: در بسیاری از کشورها این صحنه عجیب نیست اما در عربستان سعودی که مقدس‌‌ترین اماکن جهان اسلام را در خود جای داده و حامیان وهابیت در آن از اجرای سخت‌گیرانه‌ترین قوانین دین حمایت می‌کنند، این موضوع متفاوت است.

شهر جده به عنوان آرامترین منطقه کشور عربستان معروف است و مجموعه “ساحل پاک” در ۱۲۵ کیلومتری شمال این شهر در شهرک اقتصادی “ملک عبدالله” واقع شده است.

“حدیل عمر مصری” در این باره گفت: من اینجا بزرگ شده‌ام و تا چند سال پیش حتی اجازه گوش دادن به موسیقی را نداشتم.  بنابراین اینجا شبیه بهشت است”.

توقیف تلفن‌های همراه

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تغییرات در عربستان سعودی پس از ولیعهدی “محمد بن سلمان” که در سال ۲۰۱۷ که عملا قدرت گرفته، انجام می شود.

اما “محمد بن سلمان” همچنان سرکوب گسترده را علیه مخالفان آغاز کرده و فعالان حقوق زنان، روحانیون و روزنامه‌نگاران را بازدشت کرده است.

در سال ۲۰۱۸ نیز یک گزارش اطلاعاتی آمریکا، “محمد بن سلمان” را به قتل وحشیانه “جمال خاشقچی” روزنامه‌نگار در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه متهم کرد.

اصلاحات اجتماعی عربستان سعودی با هدف متنوع کردن اقتصاد وابسته به نفت این کشور، گسترش گردشگری و تحریک شهروندان برای هزینه کردن در داخل ایجاد شده است.

تا دو سال پیش تنها تجار، زوار و حجاج قادر به سفر در عربستان بودند اما شرایط تغییر کرد و روند صدور ویزای توریستی پس از سال ۲۰۱۹ آغاز شد.

“بلال سعودی” یک مقام مسوول در شهرک اقتصادی “ملک عبدالله” گفت که این ساحل پذیرای “هر دو گروه گردشگران داخلی و خارجی” است.

“دیما” زن جوان  در عربستان سعودی گفت: “من احساس می‌کنم دیگر برای خوش‌گذرانی نیازی به سفرهای خارجی ندارم … اینجا همه چیز هست”.

کارکنان مجموعه ساحلی می گویند که نمی‌دانند که این زوج‌ها ازدواج کرده‌اند یا نه.

برای اولین بار در سال ۲۰۱۸، زوج‌های خارجی که ازدواج نکرده‌اند قادر به اجاره اتاق اشتراکی در هتل های عربستان شدند.

بنا به گفته کارکنان و برای “حفظ حریم خصوصی” تلفن همراه افراد حاضر در مجموعه ساحلی ضبط و کیسه‌های پلاستیکی نگهداری می‌شود.

“محمد صالح” از افراد حاضر در این مجموعه ساحلی گفت: از فضای باز این مجموعه ساحلی شگفت زده شدم، چیزی که در آمریکا تجربه کرده ام”.

اسما می گوید: “زندگی در عربستان نرمال است. چیزی که قبلا نبود”.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.