چگونه با کابوس دیدن کودکان مقابله کنیم

کابوس دیدن کودکان در دوران رشدشان امری عادی و طبیعی است. کابوس‌ها معمولا بین ۲ تا ۳ سال رخ می‌دهند و کودکان با این خواب‌های بد تجربیات زیست شده‌شان در طول روز را بیان می‌کنند. اما این مسئله بدین معنی نیست که کودک لحظات خوبی نداشته و صرفا تجربیات بدی پشت سر گذاشته است.

به گزارش تازه‌نیوز، مشکل اینجاست که کودک به‌تدریج از چیزی که در خواب دیده می‌ترسد یا حتی از ترس ادامه کابوس از دوباره خوابیدن امتناع می‌کند. در این بین نقش والدین پررنگتر می‌شود. در این مطلب چند توصیه داریم تا از کابوس دیدن کودکان جلوگیری کرده و به آنها کمک کنید تا به سرعت به خواب روند.

علل و عوامل احتمالی کابوس‌های شبانه کودکان

کابوس‌ها معمولا در نیمه دوم شب زمانی که وارد فاز عمیق خواب با حرکات سریع چشم می‌شویم کلید می‌خورند. از جمله عوامل احتمالی کابوس‌های کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کودک برنامه منظمی برای خواب و بیداری ندارد.

بیماری یا تب که باعث تشدید کابوس‌ها می‌شوند.

کودک به میزان کافی و در ساعت مشخصی نمی‌خوابد.

کودک به دلیل تغییراتی در زندگی مانند اسباب‌کشی، تولد خواهر یا برادر و غیره دچار اضطراب و استرس شده است.

کودک بیش از حد خسته است.

توصیه‌هایی برای پیشگیری از کابوس دیدن در کودکان

کاری کنید که کودک در اتاق خود احساس راحتی کند

می‌توانید یک چراغ‌خواب کوچک و کم‌نور در اتاق کودک روشن کنید. البته حواستان باشد که اتاق کودک پرنور و بیش از حد روشن نباشد. به او اجازه دهید با اسباب‌بازی یا اسباب‌بازی‌های مورد علاقه‌اش بخوابد چون این کار به کودک احساس امنیت می‌دهد.

حواستان باشد کودک در تلویزیون چه برنامه‌هایی تماشا می‌کند

تمام تلاشتان را بکنید تا کودک حداقل یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب تلویزیون تماشا نکند. اگر اینکار را انجام نمی‌دهد حواستان به محتوای برنامه یا فیلم باشد که حاوی صحنه‌های خشن و آزاردهنده نباشد. اگر برنامه مورد نظر کارتون است نباید بیش از حد رنگارنگ باشد چون رنگ‌های جیغ و زیاد می‌تواند باعث تحریک مغز کودک قبل از خواب شود. همین مسائل می‌توانند خواب کودک را آشفته کنند.

برنامه منظم روزانه برای کودک تعیین کنید

داشتن روتین و برنامه منظم روزانه بسیار مهم است. این کار باعث احساس امنیت و تعادل می‌شود. با این روش کودکان می‌دانند که در هر ساعت از روز چه چیزی در انتظارشان است و هیچ چیز باعث تعجب و شگفت‌زدگی‌شان نمی‌شود. کودکان باید ساعت مشخصی برای بیدار شدن، خوردن، مسواک زدن و رفتن به رختخواب و غیره داشته باشند.

قبل از خواب کتاب داستان بخوانید

بسیار مهم است که قبل از خواب عادت کتاب خواندن را متناسب با سن و سال کودک در برنامه وی بگنجانید. همچنین می‌توانید یک موسیقی آرامبخش و حتی صدای طبیعت را برای او پخش کنید. این کار باعث آرامش کودک شده و او را به خوابی آرام می‌برد.

زمانی که کودک کابوس می‌بیند چه باید بکنیم؟

به اتاقش بروید و کودک را آرام کنید.

با صدایی آرام و مهربان با او صحبت کنید تا بیشتر از آن نترسد.

به او بگویید که کابوس دیده است و حالا همه چیز تمام شده مامان یا بابا کنارش است. برایش یک داستان یا خاطره شیرین تعریف کنید تا حواسش پرت شده و خواب بد را فراموش کند.

بعد از کابوس نباید کودک را به اتاق و تخت خود ببرید و حتما او را در اتاق خودش آرام کنید. چون آمدن به اتاق و تخت شما یک عادت دیگر می‌سازد که به سختی می‌توانید با آن مقابله کنید.

اگر کابوس‌ها هر شب تکرار می‌شوند باید با متخصص اطفال مشورت کنید چون ممکن است این کابوس‌ها ناشی از اختلال خواب یا اختلال اضطراب پس از حادثه باشد. کابوس‌ها همچنین می‌توانند نشان‌دهنده مشکلات روانی ناشی از محیط کودکان رخ دهند.

حرف آخر

کابوس‌ها در دوران رشد کودکان به‌خصوص بین ۲ تا ۳ سالگی امری عادی هستند و حتی ممکن است تا ۶ سالگی نیز ادامه پیدا کنند. بعد از این مدت و به‌مرور که کودک بزرگتر می‌شود کابوس‌ها نیز از بین می‌روند. اما اگر متوجه شدید که کابوس فرزندتان جدی است و به‌طور شبانه و با شدت بیشتری تکرار می‌شود حتما با پزشک کودکتان مشورت کنید.

منبع: سلامت

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.