آزادسازی واردات خودرو، بورس را به کدام سمت می‌برد؟

با رای نمایندگان مجلس هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو نسبت به واردات خودرو اقدام کند؛ تاثیر واردات بر بورس چیست؟

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از تجارت نیوز، در ساماندهی صنعت خودرو قرار است هر شخص حقیقی و حقوقی در ازای هر صادراتی از انواع نیروی محرکه (خودرو و قطعات)، بتواند برای واردات خودرو اقدام کند. به نظر می‌رسد این مصوبه بیش از هر گروه دیگری خودرو و قطعات را تحت تاثیر قرار دهد.

تاثیر واردات خودرو بر بورس چست؟

پیمان حدادی، کارشناس بازار سهام گفت: این طرح ممکن است در کوتاه‌مدت تاثیرات هیجانی در نمادهای خودرویی داشته باشد اما در بلندمدت اثرگذار نخواهد بود.

وی ادامه داد: ما صادرکننده مطرحی در حوزه خودرو نیستیم که بتوانیم در ازای آن خودرو وارد کنیم. بنابراین به نظر من واردات نسبت به قبل افزایشی نخواهد داشت. در این میان اینکه اشخاص حقیقی بتوانند به این حوزه ورود پیدا کنند هم بعید به نظر می‌رسد.

حدادی اظهار کرد:در عمل هیچ اتفاقی برای بازار خودرو نمی‌افتد و انحصار باقی خواهد ماند. اما این طرح برای قطعاتی‌ها خبر خوبی است و در بلندمدت تاثیرات مثبت عملیاتی برای آن‌هاخواهد داشت.

جواد فلاحیان، کارشناس بازار سهام نیز گفت: تاثیر تصویب طرح ساماندهی صنعت خودرو برای نمادهای خودرویی مثبت خواهد بود. به طور کلی این طرح خودروسازان و قطعه‌سازان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

فرهاد جوانمردی، کارشناس بازار سهام در این خصوص گفت: به نظر نمی‌رسد این طرح تاثیر شفافی بر بازار سهام داشته باشد.

وی ادامه داد: البته که در کل تاثیرات مثبتی از جمله ایجاد درآمد ریالی برای دولت، شکسته شدن حباب قیمت ماشین‌های خارجی در بازار و برچیده شدن قرعه‌کشی برای خودروهای داخلی را دارد. اما اینکه این موارد بر بورس اثرگذار باشد را بعید می‌دانم.

این مطالب را هم بخوانید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.