هواشناسی ایران سه‌شنبه ۲ آذر/ کاهش ۱۰ درجه‌ای دما در برخی مناطق کشور

سازمان هواشناسی کشور از بارش باران و برف طی امروز تا شنبه آینده در ۱۶ استان و کاهش ۸ تا ۱۰ درجه‌ای دما در برخی مناطق خبر داد.

به گزارش تازه نیوز، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز در برخی مناطق استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال فارس،‌ لرستان، مرکزی،‌ همدان، قم، سمنان و فردا چهارشنبه در خراسان جنوبی بارش پراکنده همراه با وزش باد و گاهی رعدوبرق پیش بینی شده است.

روز پنجشنبه با نفوذ جریانات سرد شمالی کاهش ۸ تا ۱۰ درجه‌ای دما همراه بارندگی در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل پیش بینی می‌شود. این وضعیت روز جمعه برای شمال شرق کشور پیش بینی شده و بارش در مناطق سردسیر به شکل برف خواهد بود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی شنبه هفته آینده در سواحل دریای خزر و شمال شرق بارش‌های پراکنده پیش بینی شده است.

روزهای پنجشنبه و جمعه در برخی مناطق استان‌های واقع در غرب و استان‌های واقع در دامنه‌های زاگرس مرکزی نیز بارش روی می‌دهد. امروز و فردا خلیج‌فارس و پنجشنبه دریای خزر مواج خواهد بود.

توصیف سامانه: پایداری جو

زمان شروع: چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۰۳

زمان پایان: پنج‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۰۴

نوع مخاطره: افزایش غلطت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا.

منطقه اثر: تهران، کرج، اراک و اصفهان.

اثر مخاطره: رشد شاخص کیفیت هوا تا حد ناسالم برای گروههای حساس و احتمال رشد آن تا شرایط ناسالم برای تمام گروه‌ها در مناطق صنعتی و پرتردد در صورت عدم کنترل منابع آلاینده (ثابت و متحرک)

توصیه: پرهیز از رفت و آمدهای غیر ضروری به مراکز شهرها به‌ویژه سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری و ریوی و قلبی، اجتناب از فعالیت های ورزشی در سطح شهر، تا حد امکان عدم فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز و مدیریت سوخت و زمان در واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلان شهرها.

توصیف سامانه اول: افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۰۲

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۰۳

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج از ۱ تا ۱.۵ متر در نواحی ساحلی و در فراساحل تا ۲ متر.

منطقه اثر: خلیج فارس و غرب تنگه هرمز، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر، غرب هرمزگان.

اثر مخاطره: احتمال آسیب به قفس ها و تورهای صیادی، احتمال خسارت به قایق و شناورهای کوچک و نیمه سنگین و احتمال اختلال در فعالیت‌های دریایی.

توصیه: احتیاط در ترددهای دریایی بویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط فعالان دریایی.

توصیف سامانه دوم: افزایش ارتفاع موج همراه با بارش باران

زمان شروع: اواخر وقت چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۰۳

زمان پایان: پنج‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۰۴

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج از ۱ تا ۱.۵ متر در نواحی ساحلی و در فراساحل از ۲ تا ۲.۵ متر همراه با بارش باران.

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۰۳ : دریای خزر، گیلان، مازندران.

پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۰۴ : دریای خزر، گیلان، مازندران، گلستان.

اثر مخاطره: احتمال آسیب به قفس ها و تورهای صیادی، احتمال خسارت به قایق و شناورهای کوچک و نیمه سنگین و احتمال اختلال در فعالیت‌های دریایی.

توصیه: احتیاط در ترددهای دریایی به‌ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.