آنچه تنهایی بر سر سلامت ما می‌آورد

همه ما به زمان‌هایی برای تنها بودن نیاز داریم تا وضعیت فعلی خود را ارزیابی کرده و تصمیم‌گیری‌های درستی در آرامش داشته باشیم اما زمانی که تنهایی طولانی‌مدت را تجربه می‌کنیم و به علائم منفی و مضر آن توجهی نداشته باشیم، عوارض جانبی آن می‌تواند پیامدهای جدی به همراه داشته باشد.

به گزارش تازه‌نیوز، گاهی اوقات همه ما نیاز داریم که مدتی را در تنهایی سپری کنیم. محرک‌های بیرونی بسیار زیادی وجود دارند که نیاز به تفکر و کشف مجدد را در ما ایجاد می‌کنند، از این رو تنها بودن گزینه خوبی محسوب می‌شود و حقیقت نیز همین‌گونه است. اگرچه تنهایی می‌تواند برخی فواید را برای ما به همراه داشته باشد اما خالی از عیب نیز نیست.
۱- تنهایی

تنهایی صرفا به تنها بودن  نیست بعضی از افراد در تنهایی خوشحال ترند. بستگی به تعداد افرادی که می شناسید یا اینکه چند وقت یک بار آنها را می بینید، نیست و یا اینکه زمانی که با کسی در ارتباط نباشید، به شما سخت بگذرد. آنچه مهم است داشتن ارتباطات قوی است. کسانی که این کار را انجام می دهند شادتر، سلامت و بهره وری بالاتری دارند. کسانی که احساس انزوا، سوء تفاهم و افسردگی پیدا می کنند، تنها هستند و تنهایی می تواند آسیب های جسمی نیز به همراه داشته باشد اما برای غلبه بر آن می توانید گام هایی را بردارید.

 ۲- سیستم ایمنی 

اگر برای مدت طولانی تنها هستید، مبارزه با بیماری برای بدن دشوارتر می‌شود. بخشی از دلایل آن ممکن است این باشد که در تنهایی وقتی دچار استرس می‌شوید بدن هورمون‌هایی را ترشح می‌کند که میزان عملکرد سیستم ایمنی بدن را نیز کمرنگ  می‌کند. بسیاری از موارد دیگر نیز بر میزان دفاع بدن تاثیر می‌گذارد. پزشک در تشخیص این موارد می‌تواند به شما کمک کند.

۳- فشارخون

اگر تنهایید، به خصوص اگر ۴ سال یا بیشتر از آن باشد، فشار‌خونتان بالاتر می‌رود. دانشمندانی که بر روی آن مطالعه می‌کنند، نمی‌توانند ثابت کنند که علت اصلی تنهایی است اما آنها دریافتند که  افزایش فشارخون ناشی از موارد دیگر مانند سن، جنس، رژیم غذایی یا سابقه بیماری خانوادگی نیست.

 ۴- ورزش

سبک زندگی فعال به حفظ جسم و روان کمک می‌کند. اگر تنها باشید، به احتمال زیاد تمرینات خود را کمتر کرده یا متوقف می‌کنید. این کار را نکنید بلکه به تمرینات ادامه دهید. با یکی از دوستان خود قدم بزنید، به باشگاه بروید، یک بازی محلی انجام دهید. انجام فعالیت در کنار دوستان، راه شروع یا رشد روابطی است که باعث ایجاد احساس بهتر می‌شود. حداقل دو ساعت و نیم تمرین هفتگی داشته باشید. اگر مشکل جسمانی دارید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

 ۵- حضور ذهن

توانایی فرد در حل مشکلات یا به خاطر سپردن مسائل با افزایش سن، اگر احساس تنهایی می‌کنید، تحت تاثیر قرار می گیرد و ممکن است احتمال ابتلا به بیماری مغزی مانند آلزایمر بیشتر شود. به خاطر داشته باشید که موارد بسیاری بر روی این علائم تاثیر می‌گذارد و تحقیقات ثابت نکرده است که تنهایی این شرایط را ایجاد می‌کند اما در هر سنی، یافتن راه‌هایی برای برقراری ارتباط با دیگران عاقلانه است.

۶-سیگار کشیدن

هنگام تنهایی، بیشتر سیگار روشن می‌کنید اما این عادت برای انسان کلا مضر است. سیگار کشیدن با دیابت، بیماری‌های قلبی و بیماری‌های ریوی مرتبط است و تقریباً همه اعضای بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بعضی از افراد وقتی دچار استرس می‌شوند، سیگار می کشند. اگر شما هم اینگونه هستید، با پزشک خود در مورد چگونگی ترک سیگار صحبت کنید و راه‌های دیگری را برای کنترل استرس پیدا کنید. تلاش برای از بین بردن این عادت، حتی اگر بیش از یک بار طول بکشد، ارزش آن را دارد. پس به ترک سیگار اقدام کنید.

 ۷- قلب ضعیف

هرچه در طول زندگی خود تنها باشید، احتمال ابتلا به بیماری‌هایی که بر سلامت قلب تاثیرگذارند بیشتر می‌شود. به عنوان مثال چاقی، فشارخون بالا و میزان کلسترول بد خون. و زنانی که تنها هستند ممکن است به بیماری عروق کرونر مبتلا شوند. چرا؟ دلایل زیادی برای آن وجود دارد، مانند اینکه سیگار می‌کشند، افسرده می‌شوند یا وقتی تنها هستند کار نمی‌کنند.

 ۸- افسردگی

افسردگی بر روی بدن و همچنین ذهن تاثیر می‌گذارد. اگر تنها هستید، ممکن است از زندگی خود احساس بدی داشته باشید و افسرده شوید و افسردگی برای شما موجب انزوا می‌شود، بنابراین احساس بدی در شما ایجاد می‌شود. اگر علائم آن شدید باشد یا بیش از دو هفته طول بکشد از جمله احساس ناامیدی یا یاس، علاقه کمتر به چیزهایی که معمولاً از آنها لذت می‌بردید، کمبود انرژی، مشکلات خواب یا تغییر اشتها، به پزشک مراجعه کنید و از او کمک بگیرید یا با یک مشاور تماس بگیرید.

 ۹-اضافه وزن

هنگام تنهایی بیشتر احتمال اضافه وزن وجود دارد. چرا؟ افراد ممکن است برای حفظ آرامش خود بیش از حد معمول غذاهای ناسالم بخورند یا تمرینات ورزشی را حذف کنند و احساس بدتری در آنها ایجاد شود و همچنین احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، فشارخون و بیماری‌های قلبی بیشتر می‌شود. بنابراین اگر وزن فرد بالا می‌رود، بهتر است به  احساسات او و همچنین به رژیم غذایی و ورزش او بیشتر توجه شود.

۱۰- خواب

ممکن است بیشتر در رختخواب غلت بخورید و بچرخید یا اگر تنها باشید به سختی خوابتان می‌برد. این عامل می‌تواند تمرکز فرد را در طول روز دشوارتر کرده و باعث بدخلقی فرد شود. همچنین ممکن است برای سلامتی فرد مضر باشد. با گذشت زمان، کمبود خواب می‌تواند احتمال ابتلا به دیابت، فشارخون بالا، بیماری‌های قلبی، افسردگی و چاقی را بیشتر کند.

۱۱- مشروب و مواد مخدر

اگر تنها باشید، ممکن است از مواد مخدر یا الکل استفاده کنید. ممکن است احساس خوبی ایجاد شود اما دوام ندارد و نتیجه معکوس خواهد داد. با گذشت زمان به بدن، خانواده، زندگی شغلی و روابط فرد آسیب جدی می‌رساند.

 ۱۲- چگونه زمان را سپری می‌کنید؟

سپری کردن زمان در همه افراد متفاوت است. افراد برونگرا، ممکن است برای دریافت انرژی مجدد به زمان بیشتری نیاز داشته باشند و کاملا هم طبیعی است. اگر احساس می‌کنید که از افراد دیگر جدا نیستید چندان هم احساس بدی نخواهید داشت اما اگر بیش از حد در انزوا بمانید، این اتفاق خواهد افتاد یعنی اگر به راحتی درک نشوید و مراقب خودتان نباشید، ممکن است این اتفاق بیفتد حتی اگر افراد زیادی در اطرافتان باشند.

۱۳- اقدام کردن

به دنبال راه‌های ارتباط با دیگران باشید. آیا به بازی شطرنج، پیاده‌روی، تنیس، کارت‌بازی یا کتابخوانی علاقه دارید؟ به یک گروه ملحق شوید و دیگران را با علایق خاص خودشان بشناسید. با دوستان و خانواده برنامه‌ریزی کنید. در مورد احساس خود با آنها صحبت کنید. اگر ارتباط با مردم حتی کسانی که به خوبی می‌شناسید برایتان بسیار دشوار است، ممکن است به گفتگو با یک درمانگر نیاز داشته باشید. از خودتان مراقبت کنید. ورزش منظم، خواب خوب و غذا خوردن برای سلامتی مفید بوده و روحیه تان را تقویت می‌کند.

 ۱۴- وقتی که به کمک احتیاج دارید

تقریباً هر از گاهی همه ما احساس کمی تنهایی می‌کنیم. اما اگر سعی دارید دوباره به گروه متصل شوید و بعد از گذشت چند هفته هنوز هم احساس انزوا می‌کنید یا آنقدر تنها، افسرده یا مضطرب هستید که موجب اختلال در کار یا زندگی شما شده است، به پزشک خود بگویید. برای اینکه بتوانید دوباره روی پاهایتان بایستید، می‌توانید از مواردی مانند درمان، تغییر سبک زندگی و در برخی شرایط از داروها کمک بگیرید.

منبع: سلامت

بیشتر بخوانید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.