دولت برای افزایش حقوق در سال ۱۴۰۱ چه تصمیمی می‌گیرد؟

آنطور که رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته برنامه دولت، برای افزایش حقوق ۱۴۰۱ نیست بلکه می‌خواهد قدرت خرید مردم را افزایش دهد.

به گزارش تازه‌نیوز، با نزدیک شدن به تقدیم بودجه سال ۱۴۰۱ به مجلس و به رسم هر سال صحبت از میزان افزایش دریافتی کارمندان و کارگران نیز می‌شود.

سال گذشته حقوق کارکنان و بازنشسته‌ها ۲۵ درصد افزایش یافت. اما حالا به نظر می‌رسد دولت قصد دارد نسبت به سال گذشته افزایش حقوق کمتری را برای آنها در نظر بگیرد.

افزایش پلکانی حقوق در سال ۱۴۰۱؟

مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته: «دولت به جای افزایش غیرواقعی حقوق، قدرت خرید مردم را افزایش می‌دهد. این روش بهتر از آن است که ۲۰ درصد حقوق را بالا بردند و ۳۰ درصد بر تورم کشور افزودند.»

پیش از این نیز حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس گفته بود: «نظر دولت افزایش ۱۰ درصدی و پلکانی حقوق کارمندان در سال آینده است که ممکن است در زمان بررسی بودجه ۱۴۰۱ در مجلس تایید شده یا اینکه بر اساس شرایط تغییر کند.»

او همچنین گفته بود: «دولت اعلام کرده حقوق کارمندان میانگین ۱۰ درصد و به صورت پلکانی افزایش پیدا می‌کند بدان معنا که ممکن است حقوق فردی ۳۰ درصد و حقوق فرد دیگری ۵ یا ۱۰ درصد اضافه شود.»

همه اینها در شرایطی است که بر اساس داده‌های مرکز آمار، نرخ تورم سالانه آبان ماه ١۴٠٠ برای خانوارهای کشور به ۴۴,۴ درصد رسیده است. اگرچه افزایش حقوق باید متناسب با تورم باش. حاجی بابایی پیش از این در این مورد گفته بود اینکه دولت اعتبار لازم را دارد یا نه در بودجه اعلام می‌کند.

بهترین راهکار مهار تورم است

همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه پیش از این گفته بود قرار است حقوق کارکنان دولت به صورت پله‌ای افزایش پیدا کند و بالاترین میزان افزایش حقوق ۳۰ درصد است. بر اساس این گفته میرکاظمی ممکن است حقوق کارگران ۳۰ درصد بیشتر شود.

تجارت‌نیوز در گزارشی به افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ پرداخت. در ادامه نظر برخی از مخاطبان را در این مورد می‌خوانید.

«اگر واقعا در عمل اینکار را درست انجام دهند مشکلی نیست، نه اینکه اول بسمه الله آب، برق، گاز، تلفن و بلیت حمل و نقل عمومی و… را گران کنند.»

«شبی ده میلیون تومان به قیمت ماشین اضافه می‌شود. شب که مردم خواب هستند قیمت دلار بالا می‌رود. الان که آخر سال است می‌خواهید با چندرغاز افزایش حقوق تورم را کاهش دهید!»

«بهترین راهکار مهار تورم است نه افزایش حقوق.»

«اگر حقوق من به عنوان یک مستمری‌بگیر تامین اجتماعی که دریافتی‌ام ۳/۵۰۰ هست ۵۰٪ اضافه شود، با این تورم‌ و گرانی سرسام آور دارو چکار می‌توانم بکنم؟»

«همیشه زمان افزایش حقوق کارگر که می‌رسد یاد مهار تورم می‌افتند. چون کافرمای واقعی خودشان هستند، هرساله نهایتا دولت به نفع کارفرما عمل می‌کند و کارگر بدون حامی با جیب خالی ادامه می‌دهد.»

«افزایش حقوق در سال یک بار اما تورم هر روز در حال افزایش است. پس به نظرم تورم خیلی به افزایش حقوق ربطی ندارد.»

«باید تورم منفی باشد که قدرت خرید افزایش پیدا کند. الان که تورم بالای ۴۰ درصد است حقوق‌ها اگر ۴۰ درصد زیاد شود، قدرت خرید ثابت می‌ماند بدتر نمی‌شود.»

«تنها کارگر است که در حال نابود شدن است و کسی به فکر این قشر مظلوم نیست.»

«با این کار تورم مهار نمی‌شود. مگر از اول سال که تورم ۴۵/۹ درصد تا آخر تابستان اعلام شد، افزایش حقوق صورت گرفت؟»

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.