اگر موبایل‌مان خیس شد چه کنیمِ؟/ موبایل خیس را در برنج نگذارید

کارشناسان می‌گویند که روش برنج در واقع امن و یا موثر برای تلفن خیس شده نیست.

به گزارش تازه‌نیوز، پس از فروکش کردن وحشت، کارشناسان می‌گویند به جای استفاده از برنج باید از جریان هوا برای خشک کردن موبایل استفاده کنید ولی نه جریان باد خیلی گرم مانند سشوار؛ زیرا سشوار موجب اختلال در سلامت باتری و آب شدن برخی از قطعات حساس و سیم‌های داخلی می‌شود.‌ دیوید لینچ، کارشناس تلفن، می‌گوید: «این ایده که برنج می‌تواند یک موبایل خیس را تعمیر کند اغلب اوقات با درصد رطوبت کم، گاهی جواب می‌داد؛ اما نه همیشه و برای همه موقعیت‌ها.» وب سایت اپل جریان هوا را به عنوان تعمیر تلفن‌های مرطوب به جای برنج خشک پیشنهاد داد. به گفته اپل، شما باید موبایل خود را در یک منطقه خشک با مقداری جریان هوا بگذارید تا به رفع رطوبت کمک کنید؛ حتی می‌توانید موبایل مرطوب را در مقابل یک فن هوای خنک قرار دهید.

برنج و آسیب‌های احتمالی ولی جدی

به نقل از ایرنا، به گفته سارا مک کونومی، کارشناس تلفن و مدیر عامل ارشد SellCell، قرار دادن تلفن خیس شده در برنج می‌تواند به آن آسیب بزند. مک کونومی توضیح می‌دهد: «نشاسته در برنج در واقع می‌تواند روند خشک شدن موبایل شما را طولانی‌تر کند و موجب زنگ زدن قطعات داخل دستگاه شود. علاوه بر این، ذرات کوچک برنج می‌تواند در هر یک از دیافراتورهای شارژ گوشی شما گیر کند، که منجر به شکستن پورت شارژ شود.» ایان کلی، کارمند سابق بخش ارتباطات تلفن همراه و معاون فعلی عملیات NuLeaf Naturals می‌گوید که تلفن‌هایی که توسط برنج بیشتر آسیب دیدند بیشتر از آنهایی هستند که با آب خراب شدند. کلی توضیح می‌دهد: «البته مسئله این است که دانه‌های برنج به راحتی می‌توانند در جای شارژ و جک هدفون وارد شوند و موجب آسیب‌های دائمی یا موقتی شوند.» به گفته کلی، تبخیر از طریق جریان هوا به طور منظم می‌تواند یک یا دو هفته کامل بسته به جایی که شما زندگی می‌کنید طول بکشد، ولی این روش واقعا هیچ عوارض جانبی بالقوه یا آسیب قطعاتی، ناشی از دانه‌های برنج را ندارد.»

بسته‌های رطوبت گیر برای خشک کردن گوشی

درون کفش یا کیف خود شاید این بسته‌های کوچک رطوبت‌گیر را دیده باشید که برای جلوگیری از نم کشیدن اجناس درون‌شان می‌گذارند. این بسته‌ها را می‌توانید نگهدارید برای زمان‌هایی که می‌خواهید موبایل خود را زودتر خشک کنید. این بسته‌ها را باز کنید و آن مواد کروی شکل (ژل سیلیس) را روی موبایل خیس شده بریزید تا رطوبت موبایل را به خود بکشد.

تاثیر پارچه های میکروفیبر در خشک کردن موبایل

اگر بسته‌های ژل سیلیس در دسترس نیست، کارشناس فناوری و یکی از بنیانگذاران اینتلویتا، می‌گوید: «می‌توانید از یک پارچه میکروفیبر استفاده کنید، مانند پارچه‌ای که روی عینک یا دوربین DSLR خود استفاده می‌کنید.»

بیشتر بخوانید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.