دو گرفتاری وزارت بهداشت در مقابله با کرونا؛ جیب خالی و کم زوری

وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات انجام شده برای پرداخت ۶۰۰میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به وزارت بهداشت، اقدامات انجام شده برای مقابله با کرونا و ضرورت های آن را تشریح کرد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در مراسم هفته گرامیداشت بیمه سلامت ضمن تبریک این هفته و درود به روح شهدای بیمه سلامت، گفت: خرسندم که مردم توانسته اند با این اقدام خداپسندانه خدماتی دریافت کنند. به خاطر دارم در اولین روزهای حضورم در سازمان برنامه و بودجه اولین ماتم بنده موضوع بیمه همگانی سلامت بود. مطمئن هستم که در هیچ دولتی به اندازه دولت تدبیر و امید پوشش همگانی به خوبی اجرا نشده است تا پرداختی ها از جیب مردم کاهش یابد. کمتر دولتی پس از انقلاب در کشور و حتی در جهان توانسته است با افزایش سهم جی دی پی در سلامت قدم مثبتی در زمینه بیمه مردم بردارد.

وی با اشاره به اینکه بیمه سلامت در مقاطعی دچار تنگناها بود، بدهی های انباشته شده وفاصله های طولانی میان پرداختها از مشکلاتی بود که گریبانگیر این سازمان شده بود. بیمه باید از افراد دارای بضاعت وجه دریافت کرده و در زمان بیماری و برای افراد بی بضاعت خرج کند. در زمانی که قانون بیمه همگانی سلامت اجرا می شد، بسیاری از افراد با وضع مالی مناسب نیز تحت پوشش بیمه رایگان بودند و این موضوع ما را دچار مشکل کرده بود. حتی در مقطعی بودجه سازمان را دو برابر کردیم اما در شرایطی که ارایه خدمات کنترل نمی شد، این حفره مرتبا عمیق تر می شد.

نمکی با اشاره به خدمات مهندس موهبتی در سازمان بیمه سلامت، تاکید کرد: یکی از تاکیدات وی این بود که بیمه نباید صرفا یک سازمان حمایتی باشد. کم کم نگاه ها از شکل حمایت گرایانه به این سمت آمد که بیمه می تواند یک بنگاه اقتصادی باشد و با این نگاه بود که توانستیم کاری کنیم تا بیمه سلامت نیز به سرانجام اقداماتی مانند مسکن مهر دچار نشود.

وزیر بهداشت ادامه داد: تدوین گاید لاین ها رویکرد بسیار مهمی برای کنترل هزینه ها بود. البته این بخش شامل موارد دیگری نیز می شود؛ گسترش پزشکی خانواده، نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت در کنار یکدیگر می توانستند به کاهش هزینه ها کمک کنند.

 

ریل گذاری پرونده الکترونیک سلامت

نمکی تاکید کرد: یکی از گام های مهم من در دوران وزارت، ریل گذاری، تدوین و استقرار پرونده الکترونیک سلامت بود و توانستیم با عبور از این ریل سیستم ارجاع و پزشکی خانواده را برای ۸۰میلیون نفر جمعیت به سرانجام برسانیم. در این زمینه بیش از ۶۰۰ گایدلاین تصویب شد که این حرکت توانست هزینه های بیمه سلامت را کاهش دهد.

وی افزود: علاوه بر افزایش کمی بیمه شدگان، خدمات دچار تغییرات کیفی نیز شد و مهم ترین اقدام در این زمینه گسترش زیرساخت آی تی بود. یکی از آرزوهای من همواره این بود که بتوانم در رابطه با نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک گام های مهمی بردارم و این موضوع زبان مشترک ما و بیمه سلامت شد تا این واقعه تاریخی مهم با همکاری سازمان نظام پزشکی رقم بخورد.

نمکی با تاکید بر اینکه آزمون ارزیابی وسع اقدامی بسیار بزرگ بود بیان کرد: آنجا که عشق فرمان دهد، محال سر تعظیم فرود می آورد. و ما می دیدیم علیرغم آنکه خیلی ها به ما می گفتند نمی توانید این کار را پیش ببرید، توانستیم به خوبی از پس آن بر آییم.

وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه نباید با شروع دوره مدیریتی جدید اقدامات گذشته نادیده گرفته شود، گفت: من تنها وزیری هستم که با ورودم به وزارت بهداشت هیچ معاونی را تغییر ندادم و دلیلی برای شخم زدن فعالیتها ندیدم. با خودم هیچ کس را نیاوردم و روزی هم که بخواهم از وزارتخانه بروم با یک کیف و چند یادگاری وزارتخانه را ترک می کنم.

 

روزهای سخت و بغض آلودی را طی می کنیم

وی با اشاره به سختی هایی که بحران کرونا بر نظام سلامت کشور تحمیل کرده است، گفت: شاید به زبان نیاوریم اما در ۱۵۰ سال گذشته، فکر نمی کنم وزارتخانه ای همچون ما دچار چنین مشکلاتی شده باشد. در حالی آمار مرگ و میر کرونا به بیش از ۴۰۰ نفر در روز رسیده است که روزهای سخت و بغض آلودی را طی می کنیم. خداوند شاهد است شبهای طولانی را نخوابیدم تا اکسیژن به یک بیمارستان در یک شهرستان برسد. خداوند شاهد این رنجها هست، اما در کنار نظام سلامت بیمه ها می توانند با فعالیت بیشتر به کمک ما آیند.

 

مهار کرونا، اولین اولویت کشور باشد

نمکی افزود: اگر کرونا را مهار نکنیم هیچ چیز در کشور آرام نخواهد بود. اولین اولویت ما باید کنترل کرونا باشد. بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری قرار شد تا قرارگاهی اجرایی برای مدیریت کرونا تشکیل شود؛ زیرا من به عنوان وزیر بهداشت نمی توانم جاده ها را ببندم، مغازه ها را پلمب کنم و … شاهد بودیم در جاهایی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکردیم چگونه مشکلاتمان دو چندان شد و این در حالی بود که این مرد حکیم بزرگ، خودشان یکی از مراعات کننده ترین افراد در نظام جمهوری اسلامی بودند.

 

بیمارستانهای دولتی و دانشگاهی در اوج تنگدستی

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم مداخله جدی تر بیمه ها در کنترل بحران کرونا، اظهار کرد: امروز بیمارستانهای دولتی و دانشگاهی در اوج تنگدستی هستند. امروز در این جنگ بیولوژیک قبل از آنکه سربازها کشته شوند، سردارها جان خود را از دست می دهند. در این بحران پزشکان و متخصصان بسیار زیادی که جایگزین کردن آنها سخت خواهد بود از بین رفته اند. درآمدهای اختصاصی بیمارستانها به ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است و این درحالی است که حتی برای خرید روزانه خود نمی دانند که قیمتهای فردا چگونه خواهد بود.

 

۸۰۰هزار تومان بابت لباس محافظتی پرسنل در هر شیفت کاری

وی ادامه داد: امروز در هر شیفت که پرستاران و پرسنل عوض می شوند هزینه لباس محافظتی بابت هر نفر ۸۰۰ هزار تومان است و تمام اینها باید از جیب وزارت بهداشت پرداخت شود.

 

دو گرفتاری وزارت بهداشت در مقابله با کرونا؛ جیب خالی و کم زوری

وزیر بهداشت با اشاره به افزایش تستهای روزانه کرونا افزود: با توجه به این موضوع بیش از گذشته حضور بیمه ها در کنار ما باید احساس شود. دو مشکل عمده ما در این دوراه، جیب خالی و زور کم است؛ خدا نکند نای راه رفتن نداشته باشی. آن زمان نمی توانی به کسی بگویی بالای چشمت ابروست.

 

هزینه های میلیاردی بابت تستهای روزانه کرونا

وی ادامه داد: ما منابع بسیار محدودی داشتیم و در شرایطی که قیمت هر تست ۲۵۰هزار تومان برایمان تمام می شد، روزی ۶میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان هزینه تست می دادیم. اکنون تصور کنید قرار باشد ظرفیت انجام تستهای روزانه به ۵۰هزار مورد برسد؛ آن زمان باید چه مبلغی را پرداخت کنیم.

 

پرداخت ۶۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی؛ بزودی

وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه امروز متوجه شدیم ۶۰۰میلیون یورو باقیمانده از آن یک میلیارد یورو صندوق توسعه ملی که قرار بود به ما اختصاص داده شود، قرار است بزودی پرداخت شود. اما با کمک بیمه سلامت می توانیم گامهای بزرگتری را در زمینه انجام تستها و افزایش بیماریابی انجام دهیم.

 

اهمیت پوشش بیمه ای خدمات مراقبت در منزل

نمکی پوشش بیمه ای خدمات مراقبت در منزل را نکته ای بسیار مهم خواند و گفت: با مراقبت از بیمار در منزل، می توانیم هزینه ها را تا حد زیادی کاهش دهیم. این موضوعی است که در بیماران دچار سکته مغزی و قلبی امتحان کردیم.

 

تاکید بر توسعه دوراپزشکی در کشور

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به نقش دوراپزشکی و تله مدیسین در دوران کرونا، گفت: امروز می دانیم ۸۸ درصد از مرگ و میرهای کرونا در افراد بالای ۶۵ سال و دارای بیماریهای زمینه ای است و باید تلاش کنیم با این طرح جدید که همان افزایش تستهای روزانه است، این رقم را کاهش دهیم. امیدواریم در گام های بعدی زیرساختها برای گسترش خدمات دوراپزشکی نیز تقویت شود.

 

خرید راهبردی خدمات؛ از راه های نجات بیمه سلامت از باتلاق اقتصادی

نمکی گفت: نظام ارجاع، پزشکی خانواده و طرح هر خانه یک پایگاه سلامت از تاکیدات ما است و در این زمینه بیمه سلامت نباید خود را از بدنه کلی جدا بداند. موضوع خرید راهبردی خدمات یکی از راه های نجات بیمه سلامت از باتلاق اقتصادی است. اما در این شرایط ارایه خدمت نیز محدود است زیرا از بخش خصوصی به خوبی حمایت نشده و هر کس که خواسته به این بخش ورود کند با دستورالعمل های دست و پاگیر اذیت شده است.

 

چرا باید جامعه پزشکی به سمت ساختمان سازی برود؟

وزیر بهداشت ادامه داد: چرا باید کاری کنیم که جامعه پزشکی به سمت ساختمان سازی برود. البته ما اجازه نمی دهیم جیب مردم سلاخی شود و با هر قیمتی ارایه خدمت شود. اجازه نمیدهیم پول جامعه پزشکی در جایی برود که روا نیست.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.