شب‌زنده‌دارها باهوش‌تر هستند!

مطالعات جدید محققان نشان می‌دهد افرادی که ضریب هوشی بالاتری دارند ترجیح می‌دهند شب‌ها دیرتر خوابیده و صبح‌ها دیرتر از خواب بیدار شوند.

به گزارش تازه‌نیوز، محققان در مطالعات خود دریافتند افراد باهوش بیشتر به شب‌بیداری و خوابیدن تا ساعات پس از صبح علاقه دارند. این یافته‌ها بر اساس مطالعه‌ای که روی زمان خواب نوجوانان و ضریب هوشی دوره بزرگسالی آن‌ها انجام شد، به دست آمد.

محققان دریافتند که نوجوانان بسیار باهوش به طور متوسط ساعت ۱۲:۲۹ به رختخواب می‌رفتند و ساعت ۷:۵۲ صبح از خواب بیدار می‌‌شدند.

در مقابل، افراد دارای هوش کمتر به طور متوسط در ساعت ۱۱:۴۱ شب به رختخواب رفته و به طور متوسط در ساعت ۷:۲۰ صبح از خواب بیدار می‌شدند. گفتنی است در تعطیلات آخر هفته، زمانی که مردم برای پیروی از ریتم‌‌های خود فرصت بیشتری دارند، این تفاوت‌‌ها حتی آشکارتر بود.

نویسندگان این مطالعه درباره میانگین زمان خواب افراد توضیح می‌دهند: افراد راکد به طور متوسط در ساعت ۰۰:۳۵ به رختخواب می‌روند در حالی که افراد دارای ضریب هوشی بالاتر ساعت ۰۱:۰۳ به رختخواب می‌روند.

گفتنی است باید به خاطر داشته باشیم که همه این زمان‌ها برای نوجوانانی است که بیشتر از بزرگسالان می‌خوابند. برای بزرگسالان، زمان‌های مشابه احتمالاً زودتر است زیرا بزرگسالان آزادی و زمان آزاد کمتری داشته و مدت‌‌های کوتاه‌‌تری می‌خوابند.

به باور محققان، بزرگسالانی که به طور طبیعی بعد از ساعت ۱۱ شب به رختخواب رفته و بعد از ساعت ۸ شب بیدار می‌شوند، افراد شب‌زنده‌دار محسوب می‌شوند. پژوهشگران در این رابطه می‌گویند: ده‌ها هزار سال پیش طبیعی بود که زودتر بخوابیم و زودتر از خواب بیدار شویم و در واقع مقوله شب‌زنده‌داری و دیر به رختخواب رفتن، یک روند تکاملی محسوب می‌شود. به عبارت دیگر، همانطور که انسان تکامل یافته و باهوش‌تر شده، تمایل دارد دیرتر بخوابد. در حقیقت فعالیت‌های شبانه یک مقوله نسبتاً مدرن از نظر تکاملی است.

در خاتمه گفتنی است این موضوع به معنی تشویق افراد به شب‌زنده‌داری نبوده و معمولا افراد موفق شامل کسانی هستند که ترکیب هوش بالا و برنامه‌ریزی دقیق برای زندگی داشته و لزوما افراد شب‌زنده‌دار باهوش‌تر از سایرین نیستند.

منبع: سیناپرس

بیشتر بخوانید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.