محصولات لوکس و فوق لاکچری برندها درصورت به فروش نرسیدن چه می‌شوند؟

قیمت های پائین و حراجی در کسب و کارهای فوق لوکس، تمایل برای خرید را کاهش می دهد.

به گزارش تازه‌نیوز، در دنیای عجیب و غریب صنعت محصولات لوکس، برندهای لاکچری جهانی ترجیح می‌دادند کالاهای فروخته نشده را از بین ببرند تا اینکه محصولات گران قیمت خود را با تخفیف و حراج به مشتریان عرضه کنند. برندهای لوکس فرانسوی پس از اجرایی شدن قانون جدید ضد زباله که از روزهای اولیه سال جاری میلادی در فرانسه آغاز شد، ایده احمقانه نابود کردن کت‌، کیف‌های دستی و کفش‌های فروش نرفته لوکس و نو را کنار گذاشتند.

آنها در سال‌های اخیر بسیاری از محصولات تولیدی سالم و نوی خود که از چرم و خز حیوانات یا مواد با کیفیت ساخته می‌شد را نابود می‌کردند تا پرستیژ خود در عرضه کالاهای گران را حفظ کنند.

به نقل از عصر ایران،  اینک خانه های لوکس مد و فشن به ویژه در فرانسه موجودی انبارهای خود را با دقت بیشتر و با شیوه‌های دیگری مدیریت می‌کنند و با ارائه کمک‌های مالی و قراردادهای متفاوت به کارکنان، درصدد فروش یا بازیافت محصولات بیشتر هستند.

“جولی ال گوسی” کارشناس کالاهای لوکس در آژانس مشاوره “کالتز” می‌گوید: “موضوع بازیافت محصولات نوی به فروش نرفته و دور نریختن آنها امروزه اهمیت یافته است”.

این کارشناس کالاهای لوکس به رسوایی برند “بربری” (باربری- Burberry) در سال ۲۰۱۸ اشاره کرد. این برند بریتانیایی در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۸ میلیون پوند از کالاهای فروخته نشده سال ۲۰۱۷ این کمپانی از جمله ۲۰ هزار ترنچ کت (کت‌های بارانی یا مرتبط با فصل سرما) را نابود کرد.

محصولات لاکچری

اینک خانه های لوکس مد و فشن مانند “لویی ویتون” موجودی انبارهای خود را با دقت بیشتر و با شیوه‌های دیگری مدیریت می‌کنند و با ارائه کمک‌های مالی و قراردادهای متفاوت به کارکنان، درصدد فروش و بازیافت کامل محصولات خود هستند.

بربری پس از افشاگری طوفانی در این باره اعلام کرد که از سال ۲۰۱۹ روند نابود کردن کالاهای لوکس و فروش نرفته خود را متوقف می‌کند.

در بخش بیزینس فوق لوکس، کاهش قیمت راه کار مناسب برای رونق محسوب نمی‌شود زیرا کاهش قیمت‌ها از جذابیت کالا و برند می کاهد و موقعیت برجسته برند را تنزل می‌دهد. “ال گوسی” کارشناس صنعت لوکس فرانسه در این باره گفت: “قیمت های پائین در کسب و کارهای لوکس، تمایل برای خرید را کاهش می دهد”.

 

تغییر ذهنیت

“ارنو کادارت” مدیر پورتفولیو کمپانی “فلورنوی” در این باره گفت: “برندهای فوق لوکس فرانسوی اینک توجه بیشتری به کالاهای لوکس فروخته نشده نشان می دهند”.

مدیریت پورتفولیو پروژه (PPM) استراتژی‌ای است که موفقیت و خطرات احتمالی پروژه‌های بالقوه را ارزیابی می‌کند سپس کارکنان، منابع و جدول زمانی را به گونه‌ای تعیین می‌کند که عملکرد سازمان را به حداکثر برساند.

او گفت: “ذهنیت ها تغییر کرده و ما نیز در شرایط اقتصادی‌ای نیستیم که برای خلق و تولید بی حد و حصر بیش از مسائل دیگر ارزش قائل شود”.

کادارت افزود: پس از اجرای قوانین جدید و تعهد دولت ها در اجرای آن، ذهنیت نابودی محصولات فروخته نشده یا ناموفق نیز از بین رفته است.

اکنون خانه های لوکس تلاش می‌کنند تا به شیوه های دیگر موجودی انبار و کالاهای خود را تنظیم کنند.

یک کیف چرمی از برند بربری (باربری- Burberry)- خانه های لوکس مد و فشن فرانسه دیگر محصولات گران و به فروش نرفته خود را نابود نمی‌کنند و دور نمی ریزند

گروه “کرینگ” که صاحب برندهای لوکس و بزرگ “سنت لورن” (Saint Laurent)، “گوچی” و “بالنسیاگا”(Balenciaga) است برای مدیریت بهتر موجودی کالا و مواد اولیه خود، روی هوش مصنوعی سرمایه گذاری کرده است.

“هلن والاد” رئیس بخش توسعه زیست محیطی گروه شرکت کالاهای لوکس “LVMH” در این باره گفت: “مدل‌های اخیر تجارت لوکس به شدت با میزان تقاضا تنظیم شده است” و حجم پائینی از کالا و مواد اولیه فروخته نشده از سوی شرکت ها نگه داری و حفظ می‌شود.

شرکت کالاهای لوکس “LVMH” یکی از بزرگترین گروه های لوکس جهان و موسسه مادر برندهای “لویی ویتون”، “دیور” و “سلین” (Celine)  به شمار می‌آید.

“والاد” اذعان کرد که قانون جدید صنایع فوق لوکس آنها را وا می‌دارد که بیشتر درباره مشتریان خود بیاموزند، نوع و میزان خریدهای آنها را بهتر پیش بینی کنند و در نتیجه کالاهای فروش نرفته و باقی مانده را به حداقل برسانند.

ال گوسی کارشناس صنعت لوکس فرانسه در این باره گفت که لویی ویتون در حال حاضر در مدیریت و پیگیری موجودی کالا بسیار خوب عمل می کند.

برند لویی ویتان

وی افزود: “آنها دقیقا می‌دانند چه محصول یا مواد اولیه ای را  در انبار دارند و می‌توانند تا دانه آخر آن را مدیریت کنند”.

او افزود: در بسیاری از برندهای لوکس چنین اتفاقی نمی‌افتد”.

یکی از گزینه های دیگر ابربرندهای فوق لوکس برای دور نریختن محصولات، فروش کالاها به کارکنان با قیمت‌های مناسب است. این گروه های بزرگ دارای تعداد زیادی کارمند هستند. برای مثال شرکت کالای لوکس فرانسوی LVMH حدود ۱۵۰ هزار کارمند، “کرینگ” ۳۸ هزار و گروه صنعتی مُد هرمس بیش از ۱۶۶۰۰ کارمند دارد.

سازمان فناورانه‌ای  مانند “فابزکرپ” در نیویورک به صنایع فوق لوکس در کشورهایی مانند فرانسه کمک می‌کنند تا محصولات و مواد استفاده نشده خود را به شیوه ای جدید ارتقا دهند یا بازیافت کنند- این روند پس از تصویب و اجرای قوانین ضد زباله کالاهای لوکس و دور نرختن آنها تقویت شده است.

هدیه به اتحادیه ها و انجمن های مختلف نیز یکی دیگر از گزینه ها و راهکارهای احتمالی است.

گروه لوکس کالاهای فرانسوی LVMH با گروه “کراوات سولجر” شراکت دارد. “کراوات سولجدر” یک انجمن خیریه برای جمع آوری لباس های حرفه‌ای است و تلاش دارد از این طریق به افراد کم برخوردار یا محروم در زمینه ایجاد شغل یا رسیدن به موقعیت های بهتر کمک کند.

آپسایلینگ، رویکرد جدید صنعت مد و زیبایی

طراحان همچنین به “آپسایکلینگ” روی آورده اند. آپسایکلینگ روند استفاده مجدد از مواد دور ریخته شده یا باقیمانده برای خلق محصولی باارزش تر یا بهتر به شمار می‌آید.

“والاد” از گروه لوکس فرانسوی “LVMH” به خبرگزاری فرانسه گفت: پیش از این یک طراح با ایده ای درخشان به جستجوی مواد اولیه می‌گشت تا ایده خود را محقق کند” اما “امروزه گاهی روند برعکس است”.

او افزود: طراحان امروزی با مواد و وسایل موجود شروع به طراحی می‌کنند. آنها با مجموعه‌های قدیمی، پارچه های استفاده نشده و تکه چرم های باقی مانده طرح اولیه را ارائه می‎‌دهند”.

“ویر ژیر آبلو” طراح فقید آمریکایی که از سال ۲۰۱۸ تا زمان مرگش در سال ۲۰۲۱ مدیر مجموعه لباس مردانه لویی ویتون بود، از چنین روشی استفاده می‌کرد.

شرکت فناورانه “فاب اسکرپ” به عنوان شرکت همکار برند “مارک جیکوپز” در نیویورک از پارچه های استفاده نشده برای ایجاد عایق یا به عنوان آستر مبلمان استفاده می‌کند. این شرکت برخی از این محصولات را به دانش‌آموزان و هنرمندان اهدا می‌کند تا از آنها برای کارهای دستی و کلاس‌های خلاقیت استفاده کنند.

گروه لوکس “LVMH” فرانسه در همکاری با شرکت ” WeTurn” لباس‌ها و مواد فروخته نشده را جمع آوری می‌کند تا آنها را به نخ و پارچه جدید تبدیل کند.

گروه هرمس نیز اعلام کرد که در سال ۲۰۲۰ حدود ۳۹ هزار محصول خود را ارتقا داده و به عنوان محصول بهتری فروخته است.

“کادارت” به عنوان مدیر یک شرکت و برند لوکس گفت: کالاهایی مثل لوازم آرایش، محصولات مد روز و کالاهای چرمی بیشترین میزان ضایعات و تخریب در صنعت “آپسایکلینگ” را دارند”.

وی افزود: با توجه به شرایط کنونی اقتصاد، اغلب اقلام در انبار موجود نیستند و فروش نرفتن آنها اغلب غیر واقعی به نظر می رسد.

کادرات گفت: “برند معروف هرمس تقریبا از سال ۲۰۱۴ هیچ چیزی را بیرون نریخته و همه چیز در فروشگاه های این برند فروخته شده است.

والاد از گروه لوکس “LVMH” می‌گوید: بیشتر کالاهای چرمی در حال حاضر ناموجودند.

او به یک کیف کوچک لویی ویتون اشاره کرد که از ضایعات و تکه های اضافی چرم ساخته شده بود و افزود: این کیف با قیمت ۱۷۰۰ دلار به فروش می رسد و فعلا ناموجود است.

بیشتر بخوانید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.