تاثیرات هوای زمستانی بر روی پوست

شاید بسیاری از افراد فقط تابستان و تابش نور خورشید به پوست را مضر بدانند؛ در حالی که در روزهای زمستانی هم باید برنامه مراقبت از پوست روزانه را جدی‌ بگیریم، مخصوصا اگر قرار است از خانه خارج شویم.

به گزارش تازه‌نیوز، واضح است که بادهای تند و دمای تک‌رقمی یا منفی، استفاده از کرم‌های سنگین‌تر و ترکیبات آبرسان‌تر را در کنار محصولات ضدآفتاب ضروری می‌سازند. این نیازها همراه با افزایش سن جدی‌تر می‌شوند، زیرا آسیب‌پذیری پوست در برابر آب‌وهوای زمستان به‌مرور زمان بیشتر می‌گردد. اما اولین گام برای مقابله با پیری پوست، کسب اطلاعات بیشتر درباره پیامدهایی است که آب‌وهوای زمستان در درازمدت برای پوست به همراه دارد.

هوای زمستانی‌ خشکی پوست را تشدید می‌کند

هوای سرد به دو دلیل می‌تواند باعث خشکی پوست شود. اول این‌که دمای پایین و کمبود رطوبت می‌تواند رطوبت طبیعی پوست را دفع کند و دوم این‌که سیستم‌های گرمایش مصنوعی در فضاهای بسته نهایتا خشکی پوست را بیشتر می‌کند. دکتر جنیفر شوالک، متخصص پوست‌ومو می‌گوید: «این مشکل همراه با افزایش سن برای پوست ما شدیدتر می‌شود چون ظرفیت طبیعی پوست برای حفظ رطوبت همزمان با افزایش سن همواره کاهش می‌یابد».

دکتر ماریا گارشیک، متخصص پوست‌ومو هم می‌گوید که داشتن برنامه روزانه منظم برای مرطوب‌سازی پوست در فصل زمستان ضرورت دارد. در این برنامه باید از پاک‌کننده‌ها، سرم‌ها و کرم‌هایی استفاده کنید که برای بازگرداندن رطوبت طبیعی پوست طراحی شده‌اند. محصولات حاوی سرامیدها به محافظت از سد دفاعی پوست کمک می‌کنند، درحالی که محصولات حاوی اسید هیالورونیک جذب رطوبت را افزایش می‌دهند.

هوای زمستانی پوست را کدر می‌کند

پوست خشک معمولا حالت کدر هم پیدا می‌کند. این مشکل همراه با افزایش سن تشدید می‌شود و درنتیجه می‌توان گفت که هوای زمستانی به‌مرور زمان پوست را کدر می‌کند.به‌گفته دکتر گارشیک، «از آنجایی که سلول‌های پوستی مرده در سطح پوست جمع می‌شوند، استفاده از روندهای لایه‌برداری برای حفظ درخشندگی پوست بسیار مهم است». لایه‌برداری به کاهش هر گونه زبری ناشی از کم‌آبی بدن هم کمک می‌رساند.

هوای زمستانی اگزما و پسوریازیس را بدتر می‌کند

یکی از پیامدهای دیگر هوای زمستانی در درازمدت، بدتر کردن وضعیت پوستی کسانی است که از قبل به مشکلات پوستی همراه با خشکی پوست مبتلا بوده‌اند. درواقع افراد مبتلا به اگزما و پسوریازیس به‌مرور زمان بیشتر از دیگران در معرض خطر قرار می‌گیرند و آسیب‌پذیری پوست آنان در برابر هوای زمستانی به‌مرور افزایش می‌یابد. دکتر میشله گرین، متخصص پوست‌ومو می‌گوید که استفاده از مرطوب‌کننده‌های غلیظ‌تر و خودداری از حمام کردن با آب داغ یا حمام‌های طولانی می‌تواند به بهتر کردن وضعیت پوستی این افراد کمک کند.

هوای زمستانی آسیب‌پذیری پوست در برابر خورشید را بیشتر می‌کند

این مشکل بیشتر به تصمیمات خود ما در زمستان مربوط می‌شود تا این‌که به نور خورشید ربط داشته باشد. درواقع بعضی افراد آسیب‌های پوستی ناشی از نور خورشید را با فصل‌های گرم سال مرتبط می‌دانند و در فصل زمستان از محصولات ضدآفتاب استفاده نمی‌کنند. اما این اتفاق یکی از سوءتفاهمات اساسی در مورد نور خورشید است. متخصصان پوست‌ومو همیشه تاکید می‌کنند که استفاده از محصولات ضدآفتاب با حداقل SPF 30 در همه فصول سال و در هر دمایی ضرورت دارد. اگر این کار را در زمستان جدی نگیرید، باید منتظر نشانه‌های آفتاب‌سوختگی مانند لکه‌های پوستی قهوه‌ای، خطوط ریز و چین‌چروک‌های پوستی باشید.

منبع: سلامت

بیشتر بخوانید:

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.