چگونه می‌توان دندان قروچه را ترک کرد؟

دندان قروچه عارضه‌ای است که می تواند منجر به درد فک شود و آسیب قابل توجهی به لبخند شما وارد کند.

به گزارش تازه‌نیوز، طبق گزارش انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)، دندانپزشکان در طول همه گیری کرونا یک جهش ۶۹ درصدی را در افزایش بیمارانی که دندان های خود را بر روی هم فشار می دهند یا به هم می سایند، گزارش کردند. بیشتر افرادی که دندان قروچه می کنند، احتمالاً از انجام آن بی اطلاع هستند. «ویکی کوهن»، رئیس مجمع دندانپزشکی آکادمی پزشکی خواب آمریکا می گوید: دندان قروچه یک رفتار ناخودآگاه است. دندان قروچه می تواند تا ۲۰۰ پوند (۹۰.۷۱ کیلوگرم) نیرو به دندان ها وارد کند. به عبارت دیگر دندان قروچه بیش از شش برابر جویدن معمولی نیرو به دندان ها وارد می کند.

به نقل از ایرنا، بنابراین جای تعجب نیست که دندان قروچهریال دندان ها را فرسوده کند و یا حتی بشکند و برای افراد مسن – که دندان‌هایشان ممکن است شکننده‌تر باشد – دندان قروچه ممکن است مشکل‌ساز باشد.

علل دندان قروچه

دندان قروچه می تواند در طول روز یا در شب رخ دهد. به گفته کوهن، استرس می‌تواند عامل مهمی در دندان قروچه باشد، چه در لحظات تنش حاد یا در هنگام خواب، زمانی که سطوح بالای هورمون‌های استرس ممکن است پس از یک روز سخت همچنان در گردش باشد. عاداتی مانند مصرف تنباکو نیز می تواند احتمال دندان قروچه را افزایش می دهد. کوپر می‌گوید: «سیگاری‌ها دو برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری دندان قروچه دارند. برخی داروها – مانند برخی از داروهای ضد افسردگی و ضد روان پریشی – نیز می توانند این خطر را افزایش دهند.»

شرایطی که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد، مانند زوال عقل، بیماری پارکینسون یا سکته مغزی، می تواند باعث ایجاد یا تشدید دندان قروچه شود. و اغلب همراه با اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) است که باعث درد در اطراف فک می شود. در نهایت، آپنه انسدادی خواب (OSA) ایجاد می شود که در آن راه هوایی فوقانی به طور مکرر در طول خواب مسدود می شود و منجر به مکث های تنفسی متعدد در شب می شود.

«منار عبدالرحیم»، متخصص دندانپزشکی در کلینیک کلیولند، می‌گوید: افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب (OSA)، به طور ناخودآگاه درحالیکه فک خود را به سمت جلو می برند تا راه هوایی باز شوند، دندان قروچه کنند.

 

تشخیص علائم

ترک خوردگی دندان، تاج دندان و یا پرکردگی دندان از علائم واضح دندان قروچه هستند ، با این حال علائم کمتری نیز وجود دارد که باید مراقب آنها بود.  برای مثال، افراد مبتلا به دندان قروچه در خواب، ممکن است با درد فک یا گردن، سردرد، سفت شدن فک، زنگ زدن گوش، یا لکه‌هایی در اطراف لبه زبان از خواب بیدار شوند. ضبط ویدیویی در آزمایشگاه خواب یا الکترومیوگرافی می تواند به طور قطعی دندان قروچه خواب را تشخیص دهد. تشخیص دندان قروچه از طریق الکترومیوگرافی به این صورت است که الکترودهای متصل به پوست حرکات مکرر عضلات فک را بررسی می کنند.

محافظ دندان قروچه

درمان‌هایی که باید مد نظر قرار داد

• محافظ دهان پلاستیکی: عبدالرحیم می‌گوید: «پوشیدن محافظ در شب معمولاً اولین خط دفاعی است. با استفاده از گارد، فضایی میان دندان های بالا و پایین ایجاد می شود و به عضلات فک اجازه داده می شود تا شل شوند. گاردی که توسط یک دندانپزشک برای شما سفارش داده می شود معمولاً مؤثرتر از گاردی است که بدون نسخه پزشک به فروش می رسد. باید در نظر داشت که استفاده از گارد موجب ترک عادت دندان قروچه نمی شود، اما از آسیب بیشتر دندان جلوگیری می کند.

• بوتاکس: تزریق سم بوتولینوم به عضلات فک که جویدن را کنترل می‌کنند، فشاری را که به دندان وارد می‌کنید، کاهش می دهد.

• کاهش استرس: فعالیت‌های آرامش‌بخش (مانند یوگا و مدیتیشن) نیز ممکن است کمک کننده کند. کوپر می‌گوید: «اگر در یک لحظه استرس‌زا احساس می‌کنید که در حال فشردن دندان‌هایتان بر روی هم هستید، به آرامی اجازه دهید فک‌هایتان باز شود و دندان‌ها از هم دور شوند».

فیزیوتراپی: یک فیزیوتراپیست که برای درمان دندان قروچه آموزش دیده است، می‌تواند تمریناتی را برای کشش، تقویت و شل کردن عضلات گردن و فک به شما آموزش دهد که می‌تواند تنش عضلانی را که ممکن است منجر به فشردن و ساییدگی شود، کاهش دهد.

بیشتر بخوانید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.