این گروه ویتامینی ضد استرس هستند

مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه B نقش بسزایی در کاهش استرس دارند.

به گزارش تازه‌نیوز، آیا زمانی که احساس استرس می کنید می توانید با آرامش غذا بخورید؟ اگر چنین نیست، شما تنها نیستید. در مواقع استرس، بسیاری از ما ممکن است به سراغ غذاها یا تنقلات برویم و اغلب اینها سرشار از چربی های اشباع شده یا قندهای افزوده هستند. این واقعیت که استرس می تواند بر انتخاب غذا تأثیر بگذارد، خبر جدیدی نیست. با این حال، ممکن است رابطه بین غذا و استرس بیش از آنچه شما می دانید وجود داشته باشد.

به نقل از بهداشت‌نیوز، سیستم عصبی مرکزی شما هورمون های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول را زمانی که احساس اضطراب یا استرس می کنید ترشح می کند. این هورمون ها واکنش جنگ و گریز را تحریک می کنند تا بدن شما را آماده کند. به عنوان مثال، ضربان قلب شما ممکن است تندتر شود، فشار خون و سرعت تنفس شما شما افزایش یابد. قرار گرفتن در یک وضعیت استرس مزمن می تواند باعث مشکلات سلامتی شود. علاوه بر احساس اضطراب، برخی از افراد ممکن است افسرده شوند، برای داشتن یک خواب خوب در شب تلاش کنند یا مشکلات گوارشی را تجربه کنند.

آیا برخی مواد مغذی می توانند استرس را کاهش دهند؟

تحقیقات مرتبط با مواد مغذی خاص با مدیریت استرس محدود است. مطالعات اخیر بر روی مواد مغذی مورد نیاز مغز برای عملکرد طبیعی متمرکز شده است. این می تواند شامل مواد مغذی مانند آنتی اکسیدان ها یا ویتامین های گروه B باشد. در حالی که برخی از مطالعات به چگونگی کمک به مدیریت استرس با استفاده از مکمل ها پرداخته اند، نتایج قطعی نبوده است. از آنجایی که این مواد مغذی در یک الگوی غذایی سالم مهم هستند، بهترین راه برای دریافت آنها از طریق غذاهایی است که می خورید. به عنوان مثال، میوه ها و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان ها به همراه سایر مواد مغذی هستند که ممکن است برای ارتقای سلامت با هم کار کنند و بسیاری از غذاها انواع ویتامین های B را به طور طبیعی فراهم می کنند، از جمله غلات کامل، میوه ها، سبزیجات، محصولات لبنی، حبوبات و گوشت.

برخی از مطالعات همچنین ارتباط بالقوه ای بین سطوح پایین ویتامین D و استرس را گزارش می دهند. این مطالعات ثابت نکرده اند که آیا سطوح استرس در پاسخ به دریافت ویتامین D افزایش یا کاهش می یابد. با این حال، بدن شما برای عملکرد طبیعی به آن نیاز دارد. غذاهای حاوی ویتامین D عبارتند از ماهی های چرب، تخم مرغ، لبنیات غنی شده و محصولات سویا و برخی از قارچ ها که در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دارند. لازم به ذکر است اصلی ترین منبع ویتامین D نور خورشید است.

آیا مکمل های ویتامین و مواد معدنی با استرس مقابله می کنند؟

برخی مکمل ها ادعا می کنند که به مدیریت استرس کمک می کنند. با این حال، شواهد حمایت از این مکمل ها محدود است و تحقیقات بسیار بیشتری مورد نیاز است. قبل از مصرف هر گونه مکمل ویتامین و مواد معدنی با پزشک / کارشناس تغذیه صحبت کنید.

مواد غذایی و استرس

وقتی صحبت از غذا و استرس به میان می آید، یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای بدن خود انجام دهید این است که یک سبک تغذیه متعادل و سالم را انتخاب کنید. شرکت در فعالیت بدنی منظم نیز برای مدیریت استرس مفید است. حداقل پنج دقیقه ورزش در روز می تواند مفید باشد. یک متخصص تغذیه می تواند به شما کمک کند تا یک برنامه غذایی سالم فردی ایجاد کنید که شامل ترجیحات غذایی و اهداف خاصی برای فعالیت بدنی باشد.

راه های دیگر که ممکن است برای کاهش استرس به شما کمک کنند عبارتند از:

فعالیت های آرامش بخش، مانند مدیتیشن، تمرینات تنفسی و…
معاشرت با دوستان و عزیزان برای حمایت عاطفی در شرایط استرس زا.
محدود کردن مصرف زیاد کافئین
بنابر گزارش روابط عمومی دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، به دنبال درمان و راه حل اساسی باشید. استرس می تواند شما را ناتوان کند. مشاوران و سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند درمان هایی را برای کمک به مبارزه با استرس ارائه دهند.

بیشتر بخوانید:

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.