قوانین جالب و کار آمد در کشورهای مختلف جهان که از آن بی‌خبریم!

برخی کشورها قوانی جالب انسان‌دوستانه حیوان دوستانه و مناسب محیط زیست دارند که در عین سادگی بسیار کار آمد هستند. در این گزارش این قوانین را مرور میکنیم.

به گزارش تازه‌نیوز، ما در دوره ای از تاریخ به سر می بریم که اطلاعات زودتر از هر زمان دیگری مخابره می شوند و همین امر سبب شده با اخباری که از سرتاسر دنیا می رسند دائماً بمباران شویم. اتفاق عجیبی نیست اگر با این سیل اطلاعات مأیوس شویم، اما گاهی هم اخبار دلگرم کننده ای به گوش می رسد، مانند وضع قوانینی در کشورها در جهت ایجاد تغییراتی مثبت، قوانینی که بسیار خوب می شد اگر در همه جای دنیا وجود داشتند. در ادامه با برخی از این قوانین آشنا خواهیم شد.

۱- در پرتغال، به تازگی قانونی وضع شده که بر اساس آن تماس کارفرما با کارکنان بعد از ساعت کاری ممنوع است

 تماس کارفرما با کارکنان در پرتغال

کشور پرتغال جهت بهبود مقوله ی تعادل میان کار و زندگی شخصی، در سال ۲۰۲۱ قانون جدیدی وضع کرد که تماس کارفرما با کارکنان بعد از ساعت اداری را قدغن کرده است. کارفرما اجازه ی ارسال پیام و ایمیل یا تماس با کارکنان خود درباره ی مسائل کاری را ندارد، مگر اینکه شرایط اضطراری ای پیش آمده باشد.

۲- در نروژ، اینفلوئنسرها در صورت ویرایش تصاویر خود باید این موضوع را اعلام کنند

ویرایش تصاویر اینفلوئنسزها در نروژ

هدف از این قانون مبارزه با آثار مخربی است که تصاویر بی عیب و نقص و ویرایش شده ای که اغلب اینفلوئنسرها در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند، ممکن است در پی داشته باشند. قانون کشور نروژ اینفلوئنسرها را ملزم می سازد با استفاده از یک هشتگ دنبال کنندگان شان را از ویرایش شده بودن تصاویر خود مطلع سازند.

۳- در شهر بازل سوییس، سقف همه ی ساختمان های جدید باید فضای سبز داشته باشد

باغچه روی سقف

با اجرای این قانون، بازل به اولین شهر دنیا بدل می شود که ساخت فضای سبز روی پشت بام ساختمان های جدید در آن اجباری است. به تازگی، ساختمان های بازسازی شده هم مشمول این قانون شده اند. ایجاد فضای سبز بر روی پشت بام مسطح ساختمان های شهر به مبارزه با مه‌دود و آلودگی هوا کمک می کند.

۴- در ولز، به ازای هر فرزندی که در خانواده متولد می شود ۲ درخت کاشته می شود

کاشت دو درخت در ولز برای به دنیا آمدن فرزند

دولت ولز با این اقدام ابتکاری تولد هر نوزاد را با کاشت ۲ درخت گرامی می دارد. یکی از این درخت ها در ولز کاشته می شود و دیگری در منطقه ی جنگل زدایی شده ی کشور آفریقایی اوگاندا. فرزندخوانده ها هم مشمول این اقدام ابتکاری می شوند.

۵- در اسپانیا، از سال ۲۰۲۳ دیگر از کیسه های پلاستیکی یک بار مصرف برای خرید میوه و سبزیجات استفاده نخواهد شد

کیسه خرید در اسپانیا

این قانون که از سال ۲۰۲۳ در اسپانیا اجرایی می شود، مصرف کنندگان را تشویق می سازد تا هنگام خرید میوه و سبزیجات در فروشگاه ها یا بازارهای محلی، از کیسه های خریدی استفاده کنند که قابلیت استفاده ی مجدد را دارند.

۶- در سوییس، نگه داشتن تنها یک خوکچه هندی ممنوع است

نگهداری خوکچه هندی در سوییس

خوکچه های هندی حیوانات اجتماعی ای هستند به همین دلیل اگر تنها باشند حوصله شان سر می رود. به همین خاطر است که در سوییس اجازه ندارید تنها یکی از این حیوانات را نگه دارید. در این کشور حتی یک سرویس مخصوص به راه افتاده که کار آن ارائه ی یک جفت جدید برای خوکچه های هندی درصورت از دست رفتن جفت قبلی این حیوانات است.

۷- در کالیفرنیا، قانونی هست که فروشگاه های مواد غذایی را ملزم به اهدای تمامی ضایعات غذایی قابل خوردن خود کرده است

اهدای ضایعات مواد غذایی در کالیفرنیا

این قانون از ابتدای سال ۲۰۲۲ اجرایی شد. خرده فروشان مواد غذایی حالا ملزم به اهدای تمامی ضایعات غذایی قابل خوردن خود به افراد نیازمند هستند. به علاوه، قرار است در آینده رستوران ها و هتل های کالیفرنیا نیز مشمول این قانون شوند.

۸- در آفریقای جنوبی، توله کِشی از شیرها در اسارت ممنوع است

توله کِشی از شیرها در اسارت ممنوع است

این اقدام گام بزرگی برای شیرها محسوب می شود چون در حال حاضر تعداد شیرهای در اسارت آفریقای جنوبی بیشتر از تعداد آن ها در طبیعت است. دیگر برای شکار یا سرگرم کردن گردشگران، از شیرها توله کِشی نخواهد شد.

۹- در فرانسه، پروازهای داخلی کوتاه ممنوع شده اند تا از روش های سازگارتری با محیط زیست برای حمل و نقل استفاده شود

در فرانسه، پروازهای داخلی کوتاه ممنوع شد

این قانون تنها درباره ی پروازهای خیلی کوتاه صدق می کند که همان مسیر را می توان با قطار طی زمان اندک بیشتری طی کرد. قطار معمولاً ارزان تر از هواپیما است و در مقایسه با آن آلودگی بسیار کمتری هم دارد، بنابراین این ممنوعیت حامی اکوتوریسم یا همان گردشگری طبیعت خواهد بود.

۱۰- در بعضی ایالات آمریکا، بیرون گذاشتن سگ خود در هوای سرد، غیر قانونی است

بیرون گذاشتن سگ خود در هوای سرد

پنسیلوانیا به تازگی قانونی وضع کرده که نگه داشتن سگ خود در هوای بسیار سرد یا به مدت بیش از ۳۰ دقیقه را برای صاحبان سگ های خانگی ممنوع ساخته است. دیگر ایالات آمریکا، مانند تگزاس هم قوانین مشابهی با هدف حفاظت از سگ ها دارند.

منبع: روزیاتو

بیشتر بخوانید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.