تصمیم زیان‌بار درباره افزایش حقوق بازنشستگان!

بازنشستگان را در خوف و رجاء نگه داشته‌اند و این شیوه، برخورد مناسبی با جامعه ۱۲ یا ۱۳ میلیون نفریِ خانواده‌ی بازنشستگان کارگری کشور نیست.

به گزارش تازه‌نیوز،  در نشستِ چهارشنبه بیست و یکم اردیبهشتِ هیات دولت، بازهم افزایش مستمری بازنشستگان کارگری به تصویب نرسید؛ بازنشستگان حقوق اردیبهشت خود را بدون افزایش دریافت کرده‌اند و همچنان در انتظار تصویب افزایش مستمری‌ها هستند؛ بیش از دو هفته است که مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، مصوبه‌ی افزایش مستمری‌ها را برای تصویب نهایی به هیات دولت فرستاده اما مشخص نیست چرا در تصویب و ابلاغ تاخیر می‌شود؟

حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در این رابطه می‌گوید: متاسفانه بازهم افزایش مستمری بازنشستگان مصوب نشد و تکلیف را مشخص نکردند؛ حتی دلایلی را که منجر به‌عدم تصمیم گیری شده، اعلام نمی‌کنند تا جامعه کارگری بتواند با مذاکره مشکل را حل کند؛ در واقع بازنشستگان را در خوف و رجاء نگه داشته‌اند و این شیوه، برخورد مناسبی با جامعه ۱۲ یا ۱۳ میلیون نفریِ خانواده‌ی بازنشستگان کارگری کشور نیست.

او اضافه می‌کند: به نظر می‌رسد این نحوه برخورد، فقط فرصت خریدن برای اتخاذ یک تصمیم ناعادلانه است که در طول دوران‌های گذشته سابقه نداشته است؛ ما به این برخورد معترض هستیم؛ دولت نباید باعدم تصویب مصوبه‌ی شورایعالی کار برای بازنشستگان، بستر نارضایتی را فراهم کند؛ براساس قانون، افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در ابتدا توسط مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی به تصویب هیئت مدیره این سازمان می‌رسد. سپس این مصوبه در مرحله بعد به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تحویل داده می‌شود تا جهت بررسی و تصویب، در جلسه هیئت دولت مطرح نماید. به عبارتی هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی افزایش مستمری به اندازه‌ی مصوبات شورایعالی کار را تصویب کرده، سازوکارهای اجرای آن دیده شده و منابع نیز برای آن فراهم شده است؛ دولت صرفاً تایید کننده‌ی نهایی این مصوبه است. برای اینکه بداند سهم خود را که در بودجه مصوب شده، برای پیشبرد مصوبه پرداخت کند؛ دولت نباید در امضای مصوبه‌ی هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی تعلل کند و جامعه بازنشستگان را دچار نگرانی و سردرگمی سازد.

صادقی با بیان اینکه «از یکسو افزایش مستمری بازنشستگان را تصویب نمی‌کنند و از سوی دیگر، آزادسازی قیمت‌ها صورت می‌گیرد» اضافه می‌کند: این برخورد دوگانه به ضرر کارگران و بازنشستگان است و نشان می‌دهد تفکر علمی و حساب شده پشت تصمیم گیری‌های اقتصادی نیست؛ دولت نباید اقتصاد و معیشت را دنده خلاص به حال خود رها کند؛ اکنون مساله معیشت به حال خود رها شده و تورم ترمز بریده و هیچ کس جلودارش نیست. تصمیمات دولت باید به گونه‌ای باشد که اوضاع را به سمت بهبود پیش ببرد نه اینکه باعدم تصویب افزایش مستمری ها، این ترمزبریدگی و رهاشدگی تشدید شود.

به نقل از ایلنا، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با تاکید بر اینکه باید بگذارند حقوق بازنشستگان براساس قانون افزایش یابد؛ می‌گوید: اگر به سرعت افزایش مستمری بازنشستگان تصویب و برای اجرا به سازمان ابلاغ نشود، هفته آینده فکری به حال رساندن صدایمان به گوش دولتمردانِ مخالفِ حق طلبی بازنشستگان تأمین اجتماعی، می‌کنیم و از مسیرهای مختلف احقاق حق را دنبال خواهیم کرد؛ شاید یکی از این مسیرها، حضور در تجمعی عظیم باشد. ما در مقابل اجحاف نسبت به بازنشستگان ساکت نمی‌نشینیم.

صادقی ادامه می‌دهد: کارگران نه نقشی در آزادسازی ارز و حذف ارز ترجیحی داشته‌اند نه مسبب تخریب اقتصاد بوده‌اند؛ همواره در جبهه نظام ایستاده‌اند و برای سازندگی و پیشرفت کشور از جان مایه گذاشته‌اند؛ حالا عادلانه نیست که با این بی‌توجهی‌ها تنبیه شوند؛ ما به دولتمردان توصیه می‌کنیم با تصویب افزایش مستمری بازنشستگان، اجازه ندهند بین این گروه از زحمتکشان کشور و دولتمردان شکاف و فاصله بیفتد؛ بازنشستگان از منابع داخلی سازمان تامین اجتماعی حقوق می‌گیرند و از بودجه دولتی استفاده نمی‌کنند؛ دولت برای انجام تعهدات ۴۰ساله خود، فقط ۹۰ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه در نظر گرفته و آن را به صورت سهام شرکت‌های اغلب ورشکسته به سازمان می‌پردازد؛ ما این رفتار را به اجبار پذیرفته‌ایم و در مقابل توقع داریم تصمیم گیری‌ها به نفع ثروتمندان و اغنیا نباشد؛ دولت در کنار بازنشستگان و محرومان بایستد.

او می‌افزاید: تخم مرغ یک شبه از ۴۱ هزار تومان به ۷۵ هزار تومان می‌رسد اما افزایش حقوق بازنشستگان متوقف می‌شود درحالیکه این افزایش هیچ باری روی خزانه نیست؛ بازنشستگان به این شیوه برخورد معترضند و انتقاد جدی دارند؛ توصیه می‌کنیم مصوبه تامین اجتماعی را سریع تصویب و برای اجرا به سازمان برگردانند تا بازنشستگان آرامش فکری و روانی پیدا کنند؛ بازنشستگان دیگر بیش از این نمی‌تواننند منتظر بمانند.

14 نظر
 1. بازنشسته

  اعصاب وروان بازنشستگان کارگری که با افراد خلنواده حدود چهار ده میلیون نفر هستنن ریالی برای دولت سیزدهم ارزش ندارد. سه سال دیگه هم دوباره دنبال رآی همین بدبختا و از کار افتاده ها هستید. سه ماه از سال استرس و اضطراب داریم. خدا بزرگه.

 2. علی

  خدا عذابشونو زیاد کنه.

  1. موسوی

   بنده با ۵ نفر عایله باحقوق ۳/۶ چگونه زندگی کنم یا کسی بفکر من وامثال من باشد

  2. عبدالمشنگ

   این روش پاسخ شیوه پیر زنان قدیمی هست، خدا کاری ندارد ، بازنشسته خودشون باید حقوقشان را مطالبه نمایید ، به قول آقایان دیپلماسی میدان حل مشکلات است والسلام

 3. عباس بزرگران

  من یه جانباز بازنشسته ام ۷۲ سال سن دارم و۳/۶۵۰ حقوق بابت جانبازی یک ریال نه از دولت و تامین اجتماعی نمیگیرم و از کار افتاده صد در صدم اقای رئیس دولت شما بگو چه کنم بعد از اقساط ۱۵ روز از ماه را نون خالی میخوریم تقصیر شما نیست شما و دولت سیر هستید در جبهه جان دادیم تا حمایت شویم نه گرسنه باشیم

 4. حمید

  باسلام
  بازهم خدا پدر شمارو بیامرزد که از جامعه بازنشستگان حمایت میکنید نمیدانیم که این مجلس از صدقه سری همین کارگران وبازنشستگان کارگری میچرخند واز بیت المال میچرند به قران قسم اه این جماعت دامن خودشان وخانواده شان را خواهد گرفت

 5. بازنشسته فرهنگی

  از خدا بترسید مارو. با خاک یکسان کردین. کاسه چه. کنم چه کنم به دستمون دادین هنوز ول کن. معامله نیستید

 6. عدالت علی

  مگر کسی هم بفکر مردم هست ؟ مگر کسی متوجه است که تورم با کار خود دولت به ۲۵۰ درصد رسیده است ؟ روغن ۳۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است ولی گور پدر بازنشسته ها؟ فقر و گرسنگی مردم مهم نیست؟ ۳ ماهه دنبال رفع یک کاما هستند . لعنت به ذات کثیفتان

 7. محمد

  ظلم و اجحاف در حق ما بازنشستگان مستمری بگیر تامین اجتماعی تمامی ندارد چرا در مورد ما عدالت وجود ندارد عدالت دارو مسکن درمان حقوق بیمه چرا برای ما بازنشستگان مستمری بگیر تامین اجتماعی ارزش و احترام قائل نمیشوید چرا احکام جدید ما را در سایت قرار نمیدهید چرا به داد ما نمیرسید

 8. حسین

  من نمیدانم بازنشسته،بازنشسته است چه تامین اجتماعی چه کشوری همه توی همین مملکت داریم زندگی میکنیم همه مستمری بگیران توی این مملکت وضعیت معیشتی مناسبی ندارند خدا اعنت کند کسانی رو که به فکر این قشر ازجامعه نیستند.

 9. رضا

  کسه صبرمان لبریز شده است اگر آقایان از یلللی و تلللی فراغتی حاصل نمودند مصوبه را اقدام کنند

 10. فرشته

  موقع گران کردن، سریع‌ تصمیم وتصویب میشه.
  اما زمان حقوق….

 11. بازنشسته

  سابقه کار 32 سال- حقوق چهارو نیم میلیون – جرم بازنشسته تامین اجتماعی – محکومیت ابدی – برداشت :عدالت اجتماعی

 12. ایرانی

  خدا بزنه تو کمرتون

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.