جزئیات طرح جدید واردات خودرو لو رفت! +تعرفه‌ها

روز گذشته اطلاعاتی در مورد جزئیات طرح واردات خودرو مطرح شد که به زودی در دولت تصویب و به صورت عمومی اعلام خواهد شد.

به گزارش تازه نیوز، وزارت صمت پس از تصویب واردات خودرو در دولت تا کنون جزئیاتی از این طرح ارئه نکرده و تاخیر در اعلام جزئیات موجب سردرگمی مشتریان و فعالان حوزه خودرو و بازار شده است. با این حال طی روز گذشته اطلاعاتی به دست آمده که احتمالا جزئیات طرح واردات خودرو است و به زودی در دولت مصوب و به صورت عمومی اعلام خواهد شد.

این مطلب را هم بخوانید: خودروهای بنجل هندی در راه ایران/ فاجعه تصمیم‌های خطرناک وزارت صمت

عوارض واردات خودرو در طرح جدید واردات

بر اساس گزارش‌های رسیده به عصرخودرو، خودروهای بنزینی با سه ردیف حقوق ورودی و عوارض در این طرح تفکیک شده‌اند. نخستین دسته خودروهای با حجم پیشرانه زیر ۱۵۰۰ سی‌سی خواهند بود که تعرفه ۵۵ درصدی برای آن‌ها تعریف شده. در درجه بعد خودروهای با حجم موتور ۱٫۵ تا ۲ لیتر هستند که حقوق ورودی و عوارض آن‌ها ۷۵ درصد تعیین شده و تعرفه واردات خودروهای ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی نیز ۹۵ درصد تعریف می‌شود.

خودروهای هیبریدی (بنزینی-الکتریکی) با حجم پیشرانه بنزینی زیر ۱۵۰۰ سی‌سی در این طرح مشمول ۵ درصد حقوق و عوارض گمرکی خواهد بود و حقوق ورودی دیگر خودروهای هیبریدی تا حجم موتور ۲۵۰۰ سی‌سی نیز ۲۵ درصد.

همچنین حقوق ورودی و عوارض خودروهای هیبریدی با قابلیت شارژ مستقیم برقی (Plug-in)، دیزل-الکتریکی و … نیز مشمول تعرفه ۵ تا ۴۵ درصدی خواهد شد که هنوز جزئیات دقیقی از آن مشضخص نیست.

این مطالب را هم ببینید:

اطلاعات رسیده نشان می دهد که دولت علاوه بر حقوق ورودی و عوارض، ۹درصد مالیات بر ارزش افزوده (روی جمع ارزش گمرکی + حقوق ورودی)، ۴درصد مالیات علی‌الحساب (جمع ارزش گمرکی + حقوق ورودی)، یک درصد عوارض هلال احمر روی حقوق ورودی، ۵ درصد روی ارزش فوب خودرو به عنوان عوارض خاص واردات خودرو و ۰٫۸ درصد از ارزش CIF به عنوان هزینه استاندارد و گواهی اسقاط بر اساس قواعد تعیین‌شده را نیز در ازای واردات خودرو اخد می‌کند.

جزئیات اسقاط در این طرح برای خودروهای با مصرف سوخت زیر ۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر معاف از اسقاط تعیین شده و برای خودروهای با مصرف بین ۵ تا ۶ لیتر اسقاط ۲ خودروی فرسوده، مصرف بین ۶ تا ۷ لیتر چهار خودروی فرسوده، مصرف بین ۷ تا ۸ لیتر شش خودروی فرسوده و مصرف سوخت بالای ۸ لیتر نیز اسقاط ۸ خودروی فرسوده تعیین شده است و دولت هیچ هزینه‌ای را به عنوان هزینه اسقاط هر خودرو اعلام نکرده و این مساله بر عهده واردکننده گذاشته شده است.

خودروهایی که در این طرح مشمول قوانین واردات می‌شوند شامل سواری معمولی، استیشن، سواری کار و با ظرفیت تا ۱۵ نفر اعلام شده است.

همچنین از دیگر هزینه‌هایی که به قیمت خودروهای وارداتی افزوده خواهد شد می‌توان به ۱۰ درصد ارزش گمرکی طبق سند ترخیصی برای شماره‌گذاری، سه درصد ارزش گمرکی برای شماره‌گذاری به عنوان هزینه نقل و انتقال و ۳۰۰ تا ۷۰۰هزار تومان هزینه عوارض شهرداری متغیر بسته به نوع خودرو در هنگام شماره‌گذاری اشاره کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.