کشف یک فسیل حامله به قدمت ۱۳۹ میلیون سال! +تصاویر

فسیل ۱۳۹ میلیون ساله ۴ متری با چند نوزاد در شکمش در شیلی کشف شد.

به گزارش تازه‌نیوز، بقایای فسیل شده یک ایکتیوسور (Ichthyosaur) باردار به طول تقریبا ۴ متری در شیلی کشف شد. ایکتیوسورها، خزندگان دریایی بودند که در عصر دایناسورها زندگی می کردند و به دلیل شکل ماهی مانند خود که شبیه دلفین های امروزی هستند مشهورند.

فسیل ۱۳۹ میلیون ساله

این اولین باری است که یک ایکتیوسور کامل در این کشور پیدا می شود. بقایای این موجود به نام فیونا توسط محققان دانشگاه منچستر از یک یخچال در حال ذوب شدن در اعماق پاتاگونیا کشف شد. فیونا در زمان مرگش ۱۳۹ میلیون سال پیش، باردار بوده و چند جنین در شکم داشته.

فسیل ۱۳۹ میلیون ساله

دکتر دین لومکس، دیرینه‌شناسی که بر روی این مطالعه کار می‌کند، می‌گوید که ایکتیوسورهای باورنکردنی که در این یخچال‌های طبیعی پیدا شده اند، شبیه هیچ جای دیگری در جهان نیستند. تعداد قابل توجهی از ایکتیوسورهای یافت شده در این منطقه، از جمله اسکلت های کامل بزرگسالان، نوجوانان و نوزادان، دریچه ی تازه ای به گذشته باز می کند. بقایای فیونا در طی یک سفر به یخچال های طبیعی در ماه های مارس و آوریل ۲۰۲۲ کشف شد. این سفر ۳۱ روزه توسط محققان، یک چالش بزرگ توصیف شده است.

فسیل ۱۳۹ میلیون ساله

به گفته این تیم، در کنار فیونا، ۲۳ نمونه جدید دیگر در طول این سفر کشف شد که یخچال تیندال (Tyndall) را به بزرگ ترین قبرستان ایکتیوسورها در جهان تبدیل کرد. برای حفاری فیونا، محققان آشیانه ای بر روی بقایای او ساختند و مجبور شدند با بادهای شدید، باران و برف مبارزه کنند.

فسیل ۱۳۹ میلیون ساله

آنها همچنین به تجهیزات تخصصی برای شکستن سنگ سخت نیاز داشتند. کاوشگران مجبور شدند بلوک‌ها را با الماس و ابزارهای کالیبر بالا برش دهند، سوراخ کنند و بشکنند. آنها فقط دو نفر بودند که باهم یک کمپ یخچالی ساختند و با یک ماه کار میدانی، موفق شدند کامل ترین ایکتیوسور را کشف کنند.

فسیل ۱۳۹ میلیون ساله

هنگامی که آنها موفق به حفاری فیونا شدند، مجبور بودند بقایای او را از بالای یخچال تیندال به موزه تاریخ طبیعی ریو سکو در پونتا آرناس، در حدود ۴۰۰ کیلومتر دورتر منتقل کنند. فیونا اکنون در آزمایشگاه دیرینه شناسی در موزه آماده می شود، جایی موقت برای او تا نمایشگاه بعدی. سایر ایکتیوسورهای یافت شده در این سایت حفاری نخواهند شد.

فسیل ۱۳۹ میلیون ساله

این تیم امیدوار است که ایکتیوسورهای موجود در یخچال تیندال را با بقایایی که قبلا در اروپا پیدا شده بود مقایسه کنند. یخچال تیندال برای پر کردن شکاف در دانش دیرینه شناسی در مورد انواع و تنوع کلی گونه هایی که در اقیانوس و در نیمکره جنوبی زندگی می کردند، به ویژه در عرض های جغرافیایی معتدل تا قطبی بسیار مهم است.

منبع: روزیاتو

بیشتر بخوانید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.