متن کامل پیش‌نویس قطعنامه شورای حکام علیه ایران

متن کامل پیش‌نویس قطعنامه ارائه‌شده از سوی آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شده است.

به گزارش تازه‌نیوز، آمریکا، انگلیس، آلمان، و فرانسه پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کرده‌اند که در آن ادعا‌های اثبات‌نشده علیه ایران تکرار شده، و ایران به عدم همکاری کامل با آژانس متهم شده است.

به نقل از تسنیم، پیش‌نویسی از این متن که در تاریخ ۳۱ می‌میان اعضای شورای حکام توزیع شده به بیرون درز کرده است. با آنکه ممکن است متن نهایی تفاوت‌هایی با این پیش‌نویس داشته باشد خبرگزاری رویترز در گزارشی روز گذشته نوشته است متن رسمی که قرار است روی آن رأی‌گیری شود تفاوت اندکی با این پیش‌نویس دارد.

همچنین مقام‌های ایران از جمله وزیر امور خارجه حسین امیرعبداللهیان هشدار داده‌اند که هرگونه اقدام سیاسی در آژانس، با واکنش متناسب، مؤثر و فوری جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد.

ترجمه غیررسمی این پیش‌نویس در زیر آمده است:

شورای حکام:

الف) ضمن تقدیر از تلاش‌های مستمر حرفه‌ای و بی‌طرفانه مدیرکل برای اجرای “موافقت‌نامه پادمان‌های ان‌پی‌تی” با ایران در راستی‌آزمایی پایبندی ایران به تعهدات پادمانی خود.

ب) ضمن تأکید بر نقش ضروری و مستقل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در راستی‌آزمایی پایبندی ایران به تعهدات پادمانی خود.

ج) ضمن تأکید بر اهمیت پایبندی ایران به تعهدات پادمانی و ضرورت همکاری کامل و به‌موقع ایران با آژانس با هدف شفاف‌سازی و حل [همه مسائل پادمانی باقی‌مانده][مسائل پادمانی تشریح‌شده در گزارش GOV/۲۰۲۲/۲۶ مدیرکل].

د) ضمن خاطرنشان کردن نگرانی عمیق مدیرکل از وجود مواد هسته‌ای اعلام‌نشده در چندین مکان اعلام‌نشده در ایران و ناشناخته بودن مکان (اماکن) فعلی برای آژانس [و ارزیابی او مبنی بر اینکه مواد هسته‌ای مورد استفاده در ایران طبق الزامات “توافقنامه جامع پادمانی” ایران اعلام نشده‌اند].

ه) ضمن یادآوری قطعنامه مورخ ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۰ مربوط به شورای حکام، مندرج در گزارش GOV/۲۰۲۰/۳۴ که از ایران می‌خواهد به‌طور کامل با آژانس همکاری کند و درخواست‌های آژانس را بدون تأخیر‌های بیشتر اجابت کند.

و) ضمن خاطرنشان کردن جمع‌بندی مدیرکل مبنی بر اینکه مگر در صورتی که ایران برای وجود ذرات اورانیوم با منشأ انسانی در سه مکان اعلام‌نشده توضیحات معتبر فنی ارائه نماید و آژانس را از مکان (اماکن) مواد هسته‌ای و/یا تجهیزات آلوده خود مطلع کند آژانس نمی‌تواند درستی و کامل بودن اعلانیه‌های ایران ذیل “توافقنامه جامع پادمانی” را تأیید کند.

ز) ضمن تأکید بیشتر بر آمادگی آژانس برای تداوم تعامل بدون تأخیر با ایران برای حل‌وفصل مسائل باقی‌مانده پادمانی؛

۱) از تلاش‌های مستمر آژانس با هدف ارائه تضمین در خصوص ماهیت صرفاً صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران قویاً حمایت می‌کند؛

۲) از اینکه مسائل پادمانی مرتبط با این سه مکان، به‌رغم تعامل‌های متعدد بین آژانس و ایران و به‌دلیل همکاری ناکافی سیستماتیک ایران کماکان حل‌نشده باقی مانده‌اند عمیقاً ابراز نگرانی می‌کند؛

۳) از ایران می‌خواهد تعهدات قانونی خود را به‌صورت اضطراری اجرا کرده و فوراً پیشنهاد مدیرکل را برای تعامل بیشتر جهت توضیح در خصوص تمامی مسائل پادمانی باقیمانده و حل‌وفصل آن‌ها اجابت کند؛

۴) متذکر می‌شود که اقدام ایران در ارائه کلیه اطلاعات، اسناد و ادله معتبری که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ارزیابی‌های خود به آن‌ها نیاز دارد ضروری است دبیرخانه آژانس در موقعیتی قرار بگیرد که بتواند اعلام کند این موضوعات دیگر حل‌نشده نیستند و ضرورت بررسی‌های شورا در خصوص این مسائل را از بین ببرد؛

۵) از مدیرکل درخواست می‌کند تا زمانی که مسائل فوق حل‌نشده باقی مانده‌اند به گزارش‌دهی به شورای حکام ادامه دهد.

3 نظر
  1. سپهر

    باید همه دوربین ها را خاموش کنند از غرب نترسید و مانند خودشان رفتار کنید در شرایط حساس جهان انها بیشتر از ایران دوچار بحران می شوند.ما دیگه چیزی برای از دست دادن نداریم . سختی ها را کشیدیم یک ضربه محکم باید به اروپا زد.

  2. سالار

    کلوخ انداز را پاداش سنگ است غرب ترسو تنها با تودهنی عقب نشینی می‌کند.

  3. ایرانی

    شما چرا همه چی رو ساده میبینید اگه تحریم های سازمان مال دوباره انجامد وضع کشور خیلی بدتر تز تین که هست میشه به نظر شما دولت و مردم میتونن بدتر از این هم تحمل کنن تا همین جاش هم تحمل مردم ستودنیه اما ادامه این روند خیلی بد فرجام خواهد بود و این یک واقعیته مردم به ستوه امدن و خودتون دارید میبینید جرم و جنایت زیاد شده دیگه حتی پلیس ها هم با تاسف دارن از مجرمین و سارقین خسارت میبینند و این موضوع با فقر مردم رشد بالایی پیدا کرده و ادامه اش باعث جرم ها و نا به سامانی های بیشتر میشه و خدایی حق این مردم این نیست گاهی اقتضا حکم میکنه با دشمن هم مدارا کرد تا ضعیف نشیم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.