آمریکا به دنبال نقشه‌راه سازش علنی بین اسرائیل و عربستان

کاخ سفید در پی طرح ارائه نقشه راهی است که از طریق آن روابط بین ریاض و تل‌آویو از این پس جنبه علنی پیدا کند.

به گزارش تازه نیوز، کاخ سفید در حال تدارک نقشه راه سازش علنی بین اسرائیل و عربستان است و قرار است این نقشه راه همزمان با سفر جو بایدن به منطقه در ماه آینده میلادی رسانه‌ای شود.

این منابع تاکید کردند، کاخ سفید پیش از انجام این سفر، در تلاش برای دستیابی به توافق اولیه در این زمینه است.

به نقل از اعتمادآنلاین، همزمان با انتشار این اخبار، رسانه‌های اسرائیلی از افزایش پرواز‌های انجام‌گرفته بین فرودگاه بن گوریون در اسرائیل و ریاض در عربستان سعودی سخن می‌گویند.

خبرنگار شبکه تلویزیونی کان که خط سیر پروازها را پیگیری می‌کند پنجشنبه گذشته از انجام یک پرواز مستقیم بین ریاض و تل‌آویو پرده برداشت.

روزنامه یدیعوت آحارانوت هم به نقل از یک تاجر اسرائیلی خبر داد، ریاض منتظر فرصت مناسب برای علنی کردن همکاری و سازش خود با اسرائیل است.

آیال والدمن مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت Mellanox، که به تازگی از عربستان سعودی بازگشته، در گفت‌وگویی با این رسانه عبری گفت: در سفری که به عربستان سعودی داشتم با بسیاری از مسئولان سعودی دیدار کردم و از آنها شنیدم که به دنبال ملاقات و گفت‌وگو با اسرائیلی‌ها هستند.

او خبر داد در سفر چهار روزه‌اش به عربستان از شهرهای ریاض و جده دیدار کرده و شاهد ظرفیت‌های غیرقابل باور همکاری با سعودی‌ها بوده است.

این روزنامه عبری‌زبان در ادامه با استناد به گفت‌وگوی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان با مجله آتلانتیک نوشت: در برهه اخیر شاهد نرمش در سیاست عربستان در قبال اسرائیل هستیم.

محمد بن سلمان در این باره به آتلانتیک گفت حق اسرائیل در ادامه بقا را به رسمیت می‌شناسد و امکان برقراری روابط دیپلماتیک بین دو طرف در آینده بعید نیست.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.