دو شرط مهم ایران برای توافق برجام

رئیس شورای عالی امنیت ملی گفت: جمهوری اسلامی ایران حصول توافق را در گرو حل و فصل کامل مسائل پادمانی و ارائه تضمین‌های لازم از جمله در قبال استمرار پایبندی معتبر طرف‌ها به توافق و تامین منافع اقتصادی ملت ایران می‌داند.

به گزارش تازه نیوز، رئیس جمهور در گفتگو با مکرون، با اشاره به رشد چشمگیر همکاری‌های سیاسی و اقتصادی ایران با کشورهای مختلف جهان، تحریم‌های آمریکا ضد ایران را به ضرر اقتصاد جهانی به خصوص اروپا دانست.

به نقل از خبرآنلاین، سید ابراهیم رئیسی و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه ظهر روز شنبه در گفتگویی تلفنی۱۲۰ دقیقه‌ای درباره راهکارهای تقویت همکاری‌های دوجانبه و همچنین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و چالش‌های عمده جهانی از جمله امنیت غذایی و امنیت انرژی مذاکره کردند.

رئیس جمهور کشورمان در این گفتگو با اشاره به رشد چشمگیر همکاری‌های سیاسی و اقتصادی ایران با کشورهای مختلف جهان، تحریم‌های آمریکا ضد ایران را به ضرر اقتصاد جهانی به خصوص اروپا دانست.
رئیسی با اشاره به اینکه اگر نقش امنیت‌ساز جمهوری اسلامی در منطقه به خصوص مبارزه با تروریسم و حمایت تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورها نبود امروز داعش در اروپا اعلام خلافت کرده بود، تاکید کرد راه حل مسائل منطقه در دست ملت‌ها و دولت‌های منطقه است و مداخله خارجی ضد امنیت و ثبات است.
رئیس جمهور با نفی اصالت جنگ در حل اختلافات بین کشورها و لزوم اعتمادسازی امنیتی تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران آماده نقش آفرینی در پایان بخشیدن به درگیری‌ها در اوکراین و حل و فصل مسائل از طریق گفتگوهای سیاسی است.

رئیسی همچنین با تقبیح اقدامات و مواضع غیرسازنده آمریکا و کشورهای اروپایی، اظهار داشت: صدور قطعنامه در آژانس انرژی اتمی اقدامی بحران‌ساز و با هدف ایجاد فشار علیه ملت ایران بود که موجب ضربه زدن به اعتماد سیاسی است.
رئیس شورای عالی امنیت ملی همچنین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حصول توافق را در گرو حل و فصل کامل مسائل پادمانی و ارائه تضمین‌های لازم از جمله در قبال استمرار پایبندی معتبر طرف‌ها به توافق و تامین منافع اقتصادی ملت ایران می‌داند.
امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز در این گفتگوی تلفنی با تاکید بر اهمیت نقش‌آفرینی جمهوری اسلامی ایران در به ثمر رسیدن روندهای سیاسی در منطقه، تصریح کرد: فرانسه از موضع ایران مبنی بر مخالفت با عملیات نظامی برخی کشورهای منطقه ضد سوریه حمایت می‌کند.
رئیس جمهور فرانسه همچنین بر تداوم نقش‌آفرینی کشورش در مسیر به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد.

3 نظر
 1. خخخ

  شرط ؟ ایران؟

 2. افشین

  مکرون و کلا فرانسه روباه مکاری مثل انگلیس است که بارها در برجام نقش پلیس بد رو به عهده گرفته. زنده باد مقاومت ملت ایران و زنده باد سید ابراهیم

 3. وجوب

  سلام
  ارائه تضمین تداوم منافع اقتصادی ایران از برجام و تعهد عدم استفاده دولت آمریکا از مکانیزم ماشه و بازگرداندن تحریمهای ایران  روی کاغذ ( حتی در صورت ارائش توسط دولت آمریکا )
  اصلا” با توجه به ساختار حکومتیش و استقلال کنگره و سنا معتبر و قابل اطمینان هست ?!
  بجای
  درخواست تضمین روی کاغذ و جنگ سر تضمین کاغذی بی ارزش
  چرا
  نمایندگان ایران درخواست نمی کنند یک بند به شرح زیر به متن توافق جدید اضافه و مواد مغایرش اصلاح بشه :

  ( “ایران می تواند ذخایر اورانیوم 60% و 20% خود و تجهیزات مرتبط را در محلی داخل سرزمین خود تحث نظارت دوربیتهای آرژانس هسته ای پلمپ و حفظ نماید و در صورت خروج مجدد آمریکا از برجام از آنها مجددا” استفاده نماید” )

  این میشه استفاده متقابل از امکان نظارتی دوربینهای آرژانس هسته ای و مکانیزم ماشه در دست ایران و بالاترین تضمین عملی برای حفظ برجام و تداوم منافع اقتصادی ایران از برجام

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.