دولت هر وقت خواسته قانون را دور زده/ خوان هفتم مانع‌تراشی‌ها برای احقاق حقوق بازنشستگان

یک کارشناس بازار کار می‌گوید از اظهارات سخنگوی دولت در رابطه با حقوق بازنشستگان باید این برداشت را کنیم که دولت همچنان دنبال فرافکنی است!

به گزارش تازه‌نیوز، پس از کش و قوس‌های فراوان در خصوص افزایش حقوق مستمری‌بگیران، سخنگوی دولت روز سه‌شنبه هفته‌جاری اعلام کرد: پیرو دستور رئیس‌جمهور برای پیگیری بهبود وضعیت معیشتی بازنشستگان و پس از برگزاری نشست‌های مکرر معاون اول با نمایندگان بازنشستگان، هیات دولت برای تعیین تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان اختیارات خود را به وزرای عضو هیات امنای سازمان بازنشستگی تامین اجتماعی تفویض کرد.

این تصمیم در حالی از سوی هیات دولت اتخاذ شده که به باور کارشناسان، حواله کردن بحث اجرای افزایش حقوق بازنشستگان به وزرای دولت، به معنای عودت مصوبه سازمان تامین اجتماعی به هیات امنا است.

به نقل از خبرآنلاین، در این خصوص حمید حاج‌اسماعیلی، کارشناس بازار کار می‌گوید: من فکر می‌کنم از اظهارات سخنگوی دولت در رابطه با حقوق بازنشستگان باید این برداشت را کنیم که دولت همچنان دنبال فرافکنی در خصوص اجرای مصوبات شورای عالی کار و هیات امنای سازمان تامین‌اجتماعی است. در واقع این حواله کردن بحث اجرای افزایش مستمری بازنشستگان به نمایندگان و وزرای دولت، به معنای عودت مصوبه سازمان تامین‌اجتماعی به هیات امنا است.

وی افزود: چند موضوع به نظر من قابل ذکر است. اول این‌که اقتدار و اتوریته دولت واقعا مانع اجرای قانون در کشور است. هر وقت دولت خواسته، قانون را دور زده و اجازه نداده که قانون به صراحت و به صورت طبیعی برخلاف نظرات و منافع دولت در جهت احقاق مردم، گروه‌ها و جمعیت‌های مدنی در کشور اجرا شود. دولت طی ۵ ماه گذشته نشان داد که پاسخ‌گو نیست و اعتنایی به نهادهای صنفی، مدنی، کارگری و بازنشستگان ندارد و برای همکاری در رفع مشکلات کشور، خود را بی‌نیاز برای همکاری با شرکای اجتماعی می‌داند.

حاج‌اسماعیلی عنوان کرد: موضوع دوم این است که دولت مخالف افزایش مستمری بازنشستگان و حقوق کارگران در کشور است. ما این رویه را از ابتدای دولت و بعد از ارائه لایحه بودجه به مجلس و همچنین در مسیر چانه‌زنی‌های کارگران با دولت برای افزایش حقوق شاهد بودیم. این رفتار دولت با شعارهای دولت در تضاد است و همخوانی ندارد. دولت ادعا می‌کند که بازنشستگان و کارگران را حمایت می‌کند، اما در عمل مانع تحقق حقوق آن‌هاست.

این کارشناس بازار کار متذکر شد: سومین موضوعی که می‌خواهم به آن اشاره کنم این است که هم‌اکنون در خوان هفتم مانع‌تراشی‌های دولت برای احقاق حقوق بازنشستگان در کشور هستیم. بالاخره حواله بحث مصوبه افزایش مستمری‌ها به هیات امنای سازمان تامین‌اجتماعی، به نظر من خوان آخر است و بعد از آن نمی‌تواند بهانه‌ای برای اجرای نکردن مصوبات شورای عالی کار داشته باشد.

حاج‌اسماعیلی ادامه داد: اما کسانی را هم‌اکنون دولت به عنوان پیگیر در خصوص نمایندگی دولت در حل و فصل افزایش مستمری بازنشستگان معرفی می‌کند که از اول هم مخالف افزایش مستمری بازنشستگان و حقوق کارگران بودند. بنابراین حواله کار به آن‌ها و تفویض اختیار کار به آن‌ها، نشان می‌دهد که دولت همچنان به دنبال مانع‌تراشی در خصوص اجرای قانون در کشور است. من فکر می‌کنم که این افراد از اول هم همراهی برای افزایش حقوق‌ها و مستمری‌ها متناسب با شرایط قانونی و تورم در کشور نداشتند و الان هم بر همین ریل حرکت می‌کنند.

او در پایان گفت: من فکر می‌کنم در روزهای آینده نمایندگان بازنشستگان باز هم با مشکلات و سرسختی‌هایی در مقابل چانه‌زنی با نمایندگان دولت روبه‌رو خواهد بود، اما همچنان باید با اعتماد به نفس از حقوق کارگران و بازنشستگان دفاع کرد و نشان دهند که سازمان تامین‌اجتماعی متعلق به کارگران و بازنشستگان است و دولت نباید اعمال سلیقه و نظر کند؛ برخلاف منافع کارگران و بازنشستگان.

4 نظر
 1. بازنشسته فرهنگی

  دولت و مجلس می بایست مطابق با تور سالانه حقوق بازنشستگان و شاغلین و کارگران حقوق ثابت را افزایش دهد در سال جاری حقوق بازنشستگان ده درصد افزایش پیدا کرد مثل خودم که به میزان هشتصد و پنجاه هزار تومان افزایش پیدا کرد ولی با یک کار غیر کارشناسی یارانه خانوار سه نفره مرا قطع کرد علیرغم اعتراض تاکنون بر قرار نگردید ولی از طرفی تورم را شتابان تا صد درصد افزایش داده است یا اقتصاد نخوانده آمد یا از اقتصاد چیزی سر در نمی آورند و از طرف دیگر این سیاست فقط به نفع بازار و بازاریان و کسانی که کار خدمات می کنند می باشد آیا این انصاف هست که یک نفر سی سال خدمت بکند با مدرک فوق لیسانس در سمت های آموزگاری دبیری معاون و مدیریت مقاطع زیر خط فقر قرار بگیرد یارانه بگیر بشود یارانه اش را الکی قطع بکنند و این بازنشسته را در تنگنای معیشت قرار بدهند؟؟؟!!

 2. احمد

  سلام باعث تاسف است که افراد وقتی در قدرت هستند خدا را بنده نیستند و بعد که عزل می شوند یا دوره شان سر می آید و مورد ظلم قرار می گیرند فریاد وا اسلامشان بلند می شود
  و مردم را عوام فرض می کنند

 3. مرتضی

  خب این رو که همه میدونیم، نیاز به کارشناسی نداشت. اینکه آیا در کف خیابان باید مسئله را حل کرد را مشخص میکردید

 4. سیدجعفرکاظمی

  این نشان میدهدکه مجلس محترم هم دردورزدن قانونی که خودش وضع کرده،بادولت همصدااست .فقط به خدابایدپناه برد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.