نوشته سید حسن خمینی برای هوشنگ ابتهاج

سید حسن خمینی در پیامی درگذشت هوشنگ ابتهاج را تسلیت گفت.

به گزارش تازه نیوز، سید حسن خمینی در صفحه اینستاگرام خود برای هوشنگ ابتهاج نوشت: نوجوان بودم که اولین بار نام سایه به گوشم خورد. وقتی غزل جاودانه ی «نشود فاش کسی آنچه میان من و توست» را خواندم و مبهوت مضمون و ساختار عالی آن شدم و فهمیدم که شاعر آن، ه. الف.سایه است.

هیچگاه او را نزدیک ندیدم، ولی احساس می کنم او را می شناسم. شاید این حس بیش از هر چیز مرهون کتاب بی نظیر «پیر پرنیان اندیش» باشد. جالب آنکه تا کنون نویسندگان خوش ذوق این کتاب را هم ملاقات نکرده ام ولی به نظرم این کتاب در معرفی یک شخصیت، کاری است فراتر از معمول و با دقت و ذوق و نکته سنجی و در قالبی بسیار دلنشین و جدید نگاشته شده است. و احتمالا همین کتاب دو جلدی بیشتر سایه را برای امثال من ملموس کرده است.

زبان شعر هوشنگ ابتهاج سعدی گونه است و از پیچیدگی های سبک هندی فاصله دارد و کمتر رندی های حافظ را همراه دارد و اگرچه در چند غزل طنین ترقص مولانا را همراه شعر خود کرده اما باز هم استحکام اشعارش به سعدی می ماند. و همین هم طعم سخن او را دلنشین تر می سازد.

بگذریم. ابتهاج بی تردید از سرآمدان شعر عصر ماست. خدایش رحمت کند. امید آنکه _چنانکه سروده بود _اینک هم بگوید «مژده بده مژده بده یار پسندید مرا»

نوشته حسن خمینی برای هوشنگ ابتهاج

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.