حافظه عضلانی چیست و چگونه عمل می‌کند؟

برای ورزشکاران، حافظه عضلانی (Muscle memory) به اندازه تناسب اندام و سلامت روان مهم است. این توانایی به آنها اجازه می دهد تا عملکردهای حرکتی را به شیوه ای دقیق تر و سریع تر انجام دهند و دائماً در بالاترین سطح رقابت کنند.

به گزارش تازه‌نیوز، حافظه عضلانی فرآیندی است که به بدن شما اجازه می دهد تا مهارت های حرکتی خاصی را به خاطر بسپارد و آنها را بدون تلاش آگاهانه انجام دهید. این حالت از طریق تمرین و تکرار به دست آید، حفظ مهارت در حافظه عضلانی به طور بالقوه می تواند برای همیشه باقی بماند.

حافظه عضلانی چگونه کار می کند؟

هنگامی که یک فرد در حال انجام یک عمل خاص است، نورون ها را در قسمت هایی از مغز خود فعال می کند. با انجام این کار، آنها سیستم عصبی خود را با ماهیچه هایی که برای انجام آن عمل از طریق یک مسیر عصبی جدید استفاده می کنند، متصل می کنند. به این ترتیب آنها حافظه ماهیچه ای را ایجاد می کنند که به آنها کمک می کند تا وظایف خود را ناخودآگاه انجام دهند.

لازم به ذکر است که حافظه عضلانی نه تنها به افراد اجازه انجام کارهای ساده را می دهد، بلکه در تسلط بر مهارت های پیچیده نیز مفید است. تایپ کردن با تلفن همراه یا دوچرخه سواری و همچنین نواختن آلات موسیقی، تنها چند نمونه بسیار خوب از مهارت هایی است که ما از طریق تکرار و یادگیری حرکتی انجام می دهیم.این قابلیت برای ورزشکاران بسیار کارآمد است، این فرآیند به آنها اجازه می دهد تا عملکردهای حرکتی را سریعتر انجام دهند.

برای بوکسورها، عملکردهایی مانند دور کردن حریف یا انجام یک سری ضربات مشت در تلاش آنها برای پیروزی در مبارزه بسیار مهم است. مهمتر از همه، حافظه عضلانی به آنها فرصت استراحت پس از تمرین را می دهد. هنگامی که یک ورزشکار به تمرین ادامه می دهد، می تواند به سرعت به وضعیت مطلوب خود بازگردد. ژیمناست ها نیز از این قابلیت بهره می برند، چراکه باید حرکات پیچیده را به روشی تقریبا اتومات اجرا کنند.

منبع: روزیاتو

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.