تاثیر دستگاه‌های تهویه هوا بر پوست

استفاده از انواع دستگاه‌های تهویه هوا در فصل تابستان، یکی از راهکارهای رایج برای مقابله با گرمای هوا است.

به گزارش تازه‌نیوز، اگرچه در بعضی از مناطق جهان واقعا نمی‌توان روزهای تابستانی را بدون دستگاه‌های تهویه هوا سپری کرد و اگرچه نسیم خنک این دستگاه‌ها واقعا وسوسه‌انگیز و خوشایند هستند، اما پیامدهای منفی آنها برای پوست را هم نمی‌توان نادیده گرفت. دستگاه‌های تهویه هوا، درست همانند وسایل گرمایش داخلی، می‌توانند رطوبت هوا را از بین ببرند و باعث خشکی پوست یا کم‌آبی پوست شوند.

طبیعی است که هیچ‌کس از شما نمی‌خواهد که امسال دستگاه‌های تهویه هوا را روشن نکنید! اما ما در این مطلب از متخصصان پوست‌ومو درباره نحوه اثرگذاری دستگاه‌های تهویه هوا بر سلامتی پوست و همچنین راهکارهای مناسب برای مقابله با این مشکل پرسیده‌ایم.

دستگاه‌های تهویه هوا چه اثراتی برای پوست دارند؟

دستگاه‌های تهویه هوا باید رطوبت هوای طبیعی را از بین ببرند تا از این طریق بتوانند رطوبت فضاهای بسته را کاهش دهند. وقتی که فضای بسته اتاق یا قسمت‌های مختلف خانه خشک باشد، آب طبیعی پوست هم بیشتر دفع می‌شود و درنتیجه پوست به وضعیت خشکی می‌رسد. پوست‌های خشک و کم‌آب معمولا کدر و ناهموار به نظر می‌رسند، درحالی که خطوط ریز و چین‌وچروک‌های پوستی هم در این شرایط واقعا برجسته‌تر به نظر می‌آیند.

چگونه با اثرات منفی دستگاه‌های تهویه هوا مقابله کنیم؟

تماس روزانه با دستگاه‌های تهویه هوا، یکی از مهم‌ترین دلایلی است که استفاده از مرطوب‌کننده را در فصل تابستان ضروری می‌سازد. توصیه متخصصان پوست‌ومو این است که در تابستان از مرطوب‌کننده‌های سبک و حاوی سرامیدها یا اسید هیالورونیک و ترجیحا محصولات دارنده هر دوی این ترکیبات استفاده کنید. سرامیدها به تقویت سد دفاعی پوست کمک می‌رسانند، درحالی که اسید هیالورونیک به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند.

کسانی که نگران مشکلاتی مثل روغنی شدن بافت پوست یا ابتلا به جوش‌های پوستی هستند، بهتر است از مرطوب‌کننده‌های سبکی استفاده کنند که بدون روغن‌ها ساخته می‌شوند و غیرجوش‌زا هستند. مرطوب‌کننده‌های برپایه ژل و بدون ترکیبات معطر می‌توانند گزینه‌های خوبی برای شما باشند.

یکی دیگر از راهکارهای مهم برای پیشگیری از کم‌آبی پوست (مخصوصا در طول خواب شبانه)، استفاده از روبالشی‌های پارچه‌ای و سبک است. توجه داشته باشید که روبالشی‌های ساخته‌شده از پارچه‌های سنگین می‌توانند رطوبت پوست و همچنین محصولات استعمال‌شده روی پوست را جذب کنند و درنتیجه مشکل خشکی یا کم‌آبی پوست را تشدید سازند. بنابراین همیشه از روبالشی‌های سبک ساخته‌شده از نخ یا ابریشم استفاده کنید.

منبع: سلامت

بیشتر بخوانید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.