آمریکا و ایران به توافق نزدیکند اما حل اختلافات ممکن است هفته‌ها زمان ببرد!

مقام‌های رسمی آگاه به روند گفتگو‌های هسته‌ای می‌گویند که آمریکا و ایران همچنان بر سر برخی جزییات کلیدی سرشاخ هستند تا توافق کارساز ۲۰۱۵ را زنده کنند و شاید چندین هفته برای حل و فصل اختلافاتشان زمان بخواهند.

به گزارش تازه‌نیوز، پایگاه آمریکایی بلومبرگ در تحلیلی در خصوص روند مذاکرات برای احیای برجام با اشاره به اینکه طرف‌ها به توافق نزدیک هستند و ممکن است چندین هفته برای حل و فصل اختلافات زمان نیاز باشد نوشت:

به نقل از خبرآنلاین، در پی پاسخ واشنگتن و تهران به یک پیشنهاد “نهایی” اتحادیه اروپایی، انتظار برای یک پیشرفت فوری افزایش یافت تا با حصول توافق، تحریم‌های ایران از جمله تحریم نفتی کشور برداشته شود و ایران هم برنامه هسته‌ای اش را محدود کند. یک مقام ارشد اروپایی گفت دو طرف هرگز تا این حد به احیای برجام نزدیک نبوده اند که این ارزیابی با نظر یک مشاور ارشد دولت بایدن همخوانی دارد.

با اینحال دو مقام دیگر آگاه به گفتگو‌ها گفتند که اختلاف بر سر تحقیقات آژانس هسته‌ای از فعالیت گذشته هسته‌ای ایران و نیز تضمین‌های اقتصادی مورد نظر تهران در صورت خروج دوباره یک دولت آینده آمریکا از توافق ادامه دارد.

این مطالب را هم ببینید:

تاجران بازار‌های نفت و گاز و نیز سیاستمدارانی که به دلیل افزایش بهای انرژی و بالارفتن تورم جهانی با واکنش‌های اجتماعی روبرو هستند، روند گفتگو‌های هسته‌ای را از نزدیک دنبال می‌کنند. یک توافق می‌تواند میلیون‌ها بشکه نفت و فرآورده‌های پالایشگاهی را که ایران از سال ۲۰۱۸ ذخیره کرده، روانه بازار‌های جهانی کند.

در حالی که طرف‌های گفتگو، اظهارنظر آشکاری درباره جزییات تحولات اخیر ارائه نمی‌دهند، این احساس وجود دارد که تهران با فشار برای واگذاری امتیازات بیشتر روبرو باشد. این ماه، ایران از خواسته خود برای حذف نام سپاه پاسداران از فهرست تروریستی آمریکا صرفنظر کرد.

یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا اذعان کرد که شکاف‌هایی در دیدگاه‌ها باقی مانده و گفت که آمریکا به گفتگو ادامه می‌دهد. این سخنگو بدون ورود به جزییات گفت که سانتریفیوژ‌های ایران برچیده می‌شوند و حتی اگر ایران از توافق هم خارج شود، نیاز به شش ماه زمان برای پی جویی ساخت بمب هسته‌ای خواهد داشت.

ایران هم روز چهارشنبه اشاره کرد که این رفت و برگشت در گفتگو‌ها ممکن است ادامه داشته باشد. ایران می‌خواهد ببیند که شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای، در نشست دوازدهم سپتامبر (حدود دو هفته دیگر) خود در وین، چه برخوردی با موضوع تحقیقات آژانس خواهد داشت. این نشست یک هفته طول می‌کشد. مقام‌های رسمی می‌گویند هرچند بعید است که آژانس بطور کامل دست از این تحقیقات بکشد، اما شاید بازرسان قادر شوند کارشان را در چارچوب توافق هسته‌ای کامل کنند.

تحقیقات آژانس درباره فعالیت گذشته هسته‌ای ایران، به یک نقطه اختلافی در این چند هفته تبدیل شد، اما رافائل گروسی مدیرکل آژانس این هفته اشاره کرد که امکان حل و فصل این تحقیقات وجود دارد. وی در مصاحبه‌ای گفت: ” (بازرسان) ما قرار است در ایران باشند و احیای برجام به آژانس این امکان را می‌دهد که نظارت گسترده و بازدید‌های سرزده خود را از سر بگیرد. ”

همان مقام اروپایی می‌گوید که حتی اگر واشنگتن و تهران بر سر احیای برجام هم توافق کنند، اجرای آن خود یک چالش است و بازگشت کامل نفت ایران به بازار‌های جهانی، ماه‌ها زمان می‌خواهد.

این برای مقام‌های آمریکایی که بر روی یک “طناب گفتگو” حرکت می‌کنند یک مشکل به شمار می‌رود. هرگونه امتیاز بیشتر به ایران، با چشم انداز یک بررسی دوباره توسط اعضای بدبین کنگره از هر دو حزب روبرو خواهد بود. این مسئله می‌تواند به روند انتخابات میاندوره‌ای آمریکا در نوامبر هم بکشد که دولت بایدن در آن با ریسک از دست دادن کنترل بر سنا روبروست بویژه اگر یک توافق حاصل نشود که سوخت ارزانتری را در اختیار مصرف کنندگان آمریکایی قرار دهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.