۹۹ درصد متن برجامی تا این لحظه مورد توافق است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ۹۹ درصد متنی که بین ما و طرف‌های برجامی رد و بَدل شده تا این لحظه مورد توافق است، یک درصدش هم به دلیل ملاحظات آمریکا و مجلس این کشور و همچنین برخی از کشورهای اروپایی است که تحت لابی کشورهای عربی و صهیونیستی قرار دارند.

به گزارش تازه‌نیوز، شهریار حیدری،  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: برجام یک موضوع بسیار با اهمیت هم برای کشور ما و هم برای طرف‌های دیگر مذاکرات است. از سال ۲۰۱۵ بارها جلساتی پیرامون این موضوع گذاشته شد و آژانس از تمام ظرفیت‌هایی که داشت برای نظارت و کنترل برنامه هسته‌ای ایران استفاده کرد و همه نظارت‌ها مؤید این هستند که تمامی فعالیت‌های هسته‌‌ای ایران در راستای توافق بوده و این موضوع نیز تائید شده است.

به نقل از ایلنا، بخش هایی از گفت و گوی شهریار حیدری را در ادامه می خوانید:

*برجام موضوعی است که مسائلی را بر نظارت آژانس اضافه می‌کند. ۹۹ درصد متنی که بین ما و طرف‌های برجامی رد و بَدل شده تا این لحظه مورد توافق است، یک درصدش هم به دلیل ملاحظات آمریکا و مجلس این کشور و همچنین برخی از کشورهای اروپایی است که تحت لابی کشورهای عربی و صهیونیستی قرار دارند اما به هر شکل امروز متن مورد توافق است و رو به جلو قرار دارد و در آینده منجر به توافق طرفین و اعلام می‌شود.

این مطالب را هم ببینید:

*برای ما بسیاری مهم است  تحریم‌ها برداشته شود، از طرفی دیگر  بحث شفاف‌سازی مطرح می‌شود که باید تاکید کنم ما شفاف بوده‌ایم و از شفاف‌سازی هم هیچ ابایی نداریم بالاخره آنچه که مدنظر همین است و انتظار هم داریم بیشتر از این  زمان صرف این موضوع نشود زیرا جایی برای مذاکره نمانده است آنچه که ضرورت داشته انجام شده و آنچه که لازم بوده توافق ضمنی و نهایی شده است و در چارچوب اعلامیه طرفین انشا‌الله انجام خواهد شد.

*من دیدگاه خود را می‌گویم بعضی از نمایندگان دولت‌ها برای‌شان مهم هستند و برجام برای‌شان مهم نیست. هستند بعضی از نمایندگان هم که همان متنی که در دولت قبل تصویب شده بود وقتی به کمیسیون و یا صحن می‌آمد صدایش گوش فلک را کر می‌کرد، اما امروز همان متن را که می‌آوردند و مطرح می‌کنند بَه‌بَه و چَه‌چَه می‌کنند! این‌ها ملاحظات نظام برای‌شان مهم نیست بلکه ملاحظات جریانی برای‌شان مهم است.

*کسانی که دغدغه‌مند نیستند و فقط ملاحضات سیاسی دارند؛ این افراد نظرات و دیدگاه‌شان در چارچوب منافع‌ملی نیست، منافع کشور را در نظر نمی‌گیرند، مفهوم ادبیات سیاسی را متوجه نیستند؛ بنابراین مجبورند بحث‌های شخصی خودشان را مطرح کنند. به صراحت می‌گویم همه تیم‌هایی که در مذاکرات شرکت کردند قصدشان این بوده و هست که برجام به نفع جمهوری اسلامی تمام شود. حال ممکن است ادبیات و تاکتیک گروه‌ها یکی نباشد. هر گروه سیاسی یک نوع تاکتیک و ادبیات دارد اما در کل آنچه که مشترک است و آنچه که باید از تمام مذاکرات استخراج شود، این است که نتیجه‌ای سازنده برای جمهوری اسلامی ایران رقم بخورد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.