سود یک تریلیون دلاری برجام برای ایران!

یک بنیاد محافظه کار دفاع از دموکراسی ها که از مخالفان جدی احیای برجام است، مدعی شده که با اجرای برجام تا سال 2030، ایران در مجموع به 1 تریلیون دلار درآمد دست خواهد یافت.

به گزارش تازه‌نیوز، شبکه خبری محافظه کار “فاکس” آمریکا با انتشار گزارشی در وبگاه خود در این باره نوشت: توافق هسته ای ایران یک سود بادآورده بزرگ برای تهران به ارمغان خواهد آورد.

به نقل از عصرایران، فاکس نیوز  در ادامه آورده است: در حالی که ایالات متحده و کشورهای اروپایی در حال بررسی جزئیات نهایی توافق احیای برجام با ایران هستند، یک پیش بینی به روز نشان می دهد که این طرح پس از اجرایی شدن، منجر به جریان های درآمدی عظیم برای تهران خواهد شد.

گزارشی از بنیاد “دفاع از دموکراسی‌ها” (FDD) تخمین می زند که بر مبنای طرح کنونی احیای برجام، ایران در سال نخست اجرای توافق به درآمد بادآورده ۲۷۴ میلیارد دلاری و تا سال ۲۰۳۰ به بیش از ۱ تریلیون دلار درآمد دسترسی خواهد داشت.

این مطالب را هم ببینید:

فاکس نیوز در ادامه به نقل از گزارش بنیاد دفاع از دموکراسی ها نوشته: احیای برجام اجازه دسترسی به دارایی‌های خارجی مسدود شده ایران به میزان ۱۴۱ میلیارد دلار را در سال نخست اجرایی شدن خواهد داد. به علاوه صادرات نفتی و غیرنقتی ایران در سال نخست اجرای برجام ۱۲۱ میلیارد دلار و علاوه بر آن ایران با اجرای برجام به میزان ۱۲ میلیارد دلار در هزینه های واردات صرفه جویی خواهد داشت (به دلیل کاهش هزینه های تجارت برای دور زدن تحریم ها) که مجموع این ۳ رقم درآمدی ۲۷۴ میلیارد دلاری برای حکومت ایران در سال نخست اجرای برجام را به همراه خواهد داشت.

بنیاد دفاع از دموکراسی ها که از مخالفان جدی احیای برجام است، در ادامه مدعی شده با اجرای برجام تا سال ۲۰۳۰، ایران در مجموع به ۱ تریلیون دلار درآمد دسترسی خواهد داشت.

“مارک دوبوویتز” مدیر اجرایی FDD در بیانیه‌ای هشدارآمیز گفته: “دولت بایدن آماده است تا تحریم‌های بزرگ تروریسم را نقض کند که تعهد آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه به کنگره را نقض می کند.. نظر می‌رسد دولت بایدن آماده است تا به شرکت‌های خارجی برای تجارت با نهادهای ایرانی که با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تجارت می‌کنند، چراغ سبز نشان دهد. ”

پیش بینی بنیاد دفاع از دموکراسی ها درباره اثرات اقتصادی برجام برای ایران، در حالی است که بسیاری از ناظران و کارشناسان تاثیرات اقتصادی برجام برای ایران را بسیار کمتر از برآورد این بنیاد می دانند.

به نظر می رسد این بنیاد محافظه کار برای تحریک مخالفان برجام در آمریکا نسبت به خطرات احیای این توافق، یک ارزیابی بسیار سخاوتمندانه درباره تاثیرات اقتصادی برجام برای ایران ارایه داده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.