قطعی اینترنت تا کی ادامه دارد؟/ ضرر ۱۰۰ درصدی به کسب‌وکارهای اینترنتی

به دلیل نا آرامی‌های اخیر، محدودیت‌هایی در اینترنت و دسترسی کاربران به این شبکه‌ها ایجاد شده که ضرر و زیان بسیاری برای کسب و کار‌های آنلاین به همراه داشته است.

به گزارش تازه‌نیوز، در چند روز اخیر به دلیل اعتراضات مردمی در نقاط مختلف کشور، شاهد اختلال در دسترسی به اینترنت و در ادامه فیلتر شبکه‌های مجازی خارجی به ویژه اینستاگرام بوده ایم. به گفته فعالان کسب و کار مجازی اعتراضات مردمی اخیر باعث افت شدید بازار کسب و کار‌های اینترنتی شده است.

به نقل از باشگاه خبرنگاران، براساس گزارش سال گذشته مرکز آمار ایران، معادل ۱۱ میلیون نفر از طریق شبکه‌های مجازی کسب درآمد می‌کنند به طوری که حدود ۹ میلیون نفر یعنی ۸۳ درصد از طریق اینستاگرام در حال کسب درآمد هستند.

خانم جعفری یکی از فروشندگان در شبکه‌های اجتماعی (اینستاگرام) می‌گوید: متاسفانه حدود ۱۰ روز می‌شود که دسترسی به شبکه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام قطع شده است و در این چند روز ضرر بالایی را متحمل شده ایم.

این مطالب را هم ببینید:

او گفت: اعتراضات ضرر و زیان زیادی برای کسب و کار‌ها به همراه داشته است، به عنوان یک فروشنده لباس در اینستاگرام، بالغ بر ۲۰ الی ۳۰ میلیون در شرایط کنونی متضرر شده ام و با وضعیت به وجود آمده باید حقوق خیاط، برش کار و … را از جیب خود پرداخت کنم که این موضوع شرایط را برای ما سخت کرده است.

ضرر ۱۰۰ درصدی کسب‌وکار‌ها در پی قطع اینترنت

رضا الفت‌نسب عضو هیات مدیره انجمن کسب و کار‌های مجازی می‌گوید: توسعه کسب و کار و فعالیت‌های اقتصادی نیاز به فضای امن و آرام دارد. کسب‌وکار‌های خردی که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند، در پی این اغتشاشات و نا آرامی‌ها و کندی اینترنت به‌شدت ضرر خواهند کرد به طوری که مشخص نیست در آینده چه اتفاقی می‌افتد.

او در ادامه گفت: کسب وکار‌های بزرگ‌تر هم به شبکه‌های اجتماعی وابسته هستند. تعدادی از مشتریان خود را در آن پیدا می‌کنند. کسب‌وکار‌های بزرگ در شبکه‌های اجتماعی بازاریابی می‌کنند و سرمایه‌گذاری‌هایی برای گسترش فعالیت خود در این پلتفرم‌ها کرده‌اند که اگر این نا آرامی‌ها ادامه دار باشد ضرر هنگفتی را متحمل خواهند شد.

قطعی اینترنت و فیلترینگ تا کی ادامه دارد؟

احمد وحیدی وزیر کشور می‌گوید: در اتفاقات اخیر، بعضی از شبکه‌های مجازی آتش بیار معرکه بودند و ساماندهی اعتراضات را بر عهده داشتند. بخش زیادی از آشوب‌ها تحت آموزش همین فضای مجازی بوده است و برای دور زدن قطعی اینترنت از روش‌هایی استفاده می‌کردند.

او گفت: برخی از این شبکه‌های مجازی با انتشار برخی تصاویر که بعضا واقعی هم نیستند، تلاش می‌کنند هم مردم را تحریک کرده و هم به آن‌ها آموزش دهند. طبیعی است در چنین حالتی ما برای حفظ امنیت، نظم عمومی، آرامش و حقوق شهروندی مردم، محدودیت‌هایی را اعمال می‌کنیم تا نتوانند آن‌ها از مسیر شبکه‌های مجازی، اغتشاشات را هدایت کنند.

به گفته وزیر کشور، تا پایان یافتن اعتراضات مردمی محدودیت‌های اینترنتی ادامه دارد. اعتراضات موجب اعمال چنین محدودیت‌هایی می‌شوند و هرگاه دستگاه امنیتی و اطلاعاتی مطمئن شود که دیگر چنین موضوعیتی نیست این محدودیت‌ها برداشته می‌شود.

3 نظر
 1. مریم

  باید زیان آنها از سردسته آشوبگران مزدور گرفته بشه نه از مردم ، آنها که حسابهایشان پر پول است و جوانان بیگناه را دنبال خود راه می اندازند باید خسارت بدهند.

 2. علی آقائیان یسار

  سلام و درود خدا برشهیدان ، دولت و حافظان امنیت، بخصوص امنیت فضای مجازی اینستاگرام باید فکری اساسی دیگری که واقعاً میشود کرد انجام بدهند باقطعی اینکه این اتفاقات کنترل بشود اصلأ راه درستی نیست. یک نمونه میگویم. قبل اختشاشات و زمان آرامش صدهانفر می بینیم در اینستاگرام علنی وآشکارا دارند بدترین توهین ها به ائمه اطهار و مقام معظم رهبری میکنند و کسی هیچ کاری باآنان ندارند. طوری که انگار مملکت صاحبی ندارد. یک شخصی دوهفته دست ازسر من برنمیداشت مدام در اینستاگرام فحاشی توهین اتهامات بسیار زشتی به مقدسات و شخص من میکرد که اقوام نزدیک منم بود و العانم درحال فعالت است بارها بامدارک به پلیس گفتم زره ای اهمیت ندادند و همین آدم میدانست شکایت کردم ومرا مسخره میکردو بدترین فحاشی ناموسی را برام انجام میداد. چرا؟ فقط بخاطر اینکه من تابع رهبری عزیزم همین. اینقدر فراوان آشکارا وکاملا مشخص همه کارهایی برضد ملی و اسلام شدیدأ فعالیت دارند و قطعا پلیس هم میبیند ولی زره ای اهمیت نمی دهند. وقتی اتفاقات میافتد میدوندو اینترنت قطع میکنند. راهکارهای زیادی هست برای امنیت که متاسفانه انجام نمی دهند.

  1. جوکار

   درودبرشما مرد باغیرت – ممکنه کلانتر محله یا منطقه بدلیل کثرت کار و کمبود نیرو نتوانسته موضوع رو پیگیری کنه ولی ایکاش بجای مراجعه به پلیس مراتب رو به اطلاعات سپاه اعلام میکردید و اطلاعات سپاه برحسب وظیفه ذاتی خود با پیگیری نامحسوس و کسب اطلاعات و‌مدارک مفید به قوه قضاییه گزارش می‌دهد تا این یارو دیگه ازین غلطا برای شما نکند با آرزوی توفیق برای شما و طول عمر برای رهبر عزیز ایران

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.